Technika STV - OknoPlus

| 13 kwietnia 2016 |

Nowoczesne bryły budynków nieodłącznie kojarzą się z dużymi przeszkleniami, które od kilku sezonów niegasnąco podbijają serca zarówno inwestorów, jak i architektów. Podjęcie decyzji o montażu wielkogabarytowego okna niesie jednak za sobą pewne wątpliwości – przy tak niestandardowym rozmiarze szyby należy bowiem zachować maksymalny stopień stabilności, bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowania. Aby duża szyba nie stała się… równie dużym problemem, warto postawić na nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne, takie jak technika STV – szklenia statycznego na sucho. Na czym polega owa innowacyjna technologia?

Technika STV – stabilna podstawa dla dużego przeszklenia

Metodę wklejania szyb zwaną STV pierwotnie opracowano z myślą o przemyśle motoryzacyjnym. Technologia ta miała za zadanie przede wszystkim usztywnić nadwozie, co docelowo pozwalało na montaż dużej, panoramicznej szyby, decydującej o nowoczesnym designie auta. Choć od pierwszych prób minęło już blisko 30 lat, technika STV znajduje dziś swoje należne miejsce także przy produkcji innowacyjnych okien, drzwi oraz dużych przeszkleń, zastępujących niekiedy całą ścianę pomieszczenia.

Na czym polega zasadnicza różnica względem konwencjonalnej techniki konstrukcyjnej? Przede wszystkim, w przypadku tradycyjnej technologii pakiet szybowy nie jest trwale zespolony z profilem skrzydła, szyba zaś montowana jest w profilu na specjalnych podkładkach, a następnie dociśnięta listwą przyszybową. Efekt? Konstrukcja niejednolita statycznie, mniej trwała, co skutkuje koniecznością wizyty serwisantów i ponowną regulacją. Szklenie statyczne na sucho (STV) polega z kolei na przyklejeniu szyby do profilu za pomocą specjalnej taśmy, co znacznie zwiększa stabilność konstrukcji. Jednoczesne zastosowanie technologii STV oraz wzmocnienia stalowego w skrzydle otwiera całkowicie nowe możliwości aranżacyjne, pozwalając na budowę okien o naprawdę dużych rozmiarach, jeszcze do niedawna znajdujących się poza zasięgiem projektantów i wykonawców.

Dowolność kształtu, swoboda rozmiaru

Waga 1 m2 dwukomorowego pakietu szybowego zaczyna się od około 30 kg. W wypadku wielkich przeszkleń ciężar znacząco rośnie, znacznie przekraczając możliwości stabilizujące tradycyjnej konstrukcji. Dlatego też technikę STV szczególnie zaleca się w przypadku rozwiązań wielkowymiarowych – wszędzie tam, gdzie ciężar szyby powinien być przenoszony na skrzydło w sposób jak najbardziej równomierny. Specjalna taśma stabilizuje konstrukcję okna na całym obwodzie, także w narożnikach, do których nie dochodzi stalowe wzmocnienie. Ze względu na znaczącą poprawę statyki oraz dodatkowe usztywnienie zabezpieczające przed ewentualnymi odkształceniami, szklenie statyczne na sucho jest polecane do wykonywania okien łukowych, nieprostokątnych oraz projektów nietypowych. Dzięki temu, wymarzone drzwi czy okna pracują lekko, zapewniając tym samym najwyższy komfort późniejszego użytkowania.

Szeroki wachlarz korzyści

Choć bezpieczeństwo i dowolność aranżacji to podstawowe zalety zastosowania technologii STV, nie można zapomnieć o pozostałych wartościach, które w dalszej perspektywie, potwierdzają słuszność wyboru innowacyjnej technologii. STV zapewnia szereg korzyści, który możemy podzielić na dwie zasadnicze grupy: technologiczną oraz estetyczną. Do pierwszej z nich należy zaliczyć przede wszystkim zminimalizowanie potrzeby częstej regulacji skrzydeł okiennych dzięki usztywnieniu całej konstrukcji – zwłaszcza w przypadku ciężkich pakietów termoizolacyjnych. Specjalna konstrukcja okien wykonywanych tą techniką to gwarancja zwiększenia parametrów bezpieczeństwa i właściwości antywłamaniowych, znacznie utrudniających wypchnięcie szyby, a także poprawa parametrów akustycznych i dźwiękoszczelnych. W przypadku okien NorskStil, codzienny komfort użytkowania zapewnia także specjalny kształt ramy, który stanowi dodatkowe zabezpieczenie antywłamaniowe – rozwiązanie bardzo przydatne np. podczas zimowego wyjazdu z rodziną. Korzyści estetyczne, oprócz wspomnianej wcześniej dowolności aranżacyjnej, poszerzają wysokie walory wizualne okna, uzyskane m.in. dzięki wyeliminowaniu uszczelki na obwodzie szyby.

Wybór okien to zazwyczaj decyzja na lata. Warto więc postawić na rozwiązanie, które zapewni nam najwyższy stopień bezpieczeństwa i pozwoli na komfortowe użytkowanie, bez strat na walorach estetycznych. Zwłaszcza, jeśli taka technologia jest dostępna dziś dla każdego z nas.

Czytaj również: Początek nowej ery ALU – OknoPlus i rewolucja DSB.