Jak kupić dobre okna PCV - OknoPlus

| 4 października 2021 |

Wybór okien to ten rodzaj zakupu, do którego warto się solidnie przygotować. Dokładność, a nawet drobiazgowość wyjątkowo tutaj popłacają. Bo kiedy funkcjonalność produktu trzeba skroić na miarę indywidualnych potrzeb, lepiej (i taniej) zrobić kilka przymiarek niż jedną poprawkę… Jak kupić dobre okna PCV? Bez pośpiechu, za to z uwagą…
 

Jak kupić dobre okna PCV – dlaczego lepiej być skrupulatnym?

Czy do każdego zakupu podchodzimy z taką samą precyzją? Szukając butów, potrafimy poświęcić tej czynności sporo czasu i uwagi. O tym, czy będziemy chcieli oglądać je na swoich stopach, decyduje nie tylko rozmiar, ale też kolor, fason, rodzaj materiału, podeszwy, kształt noska, zapięcie itd.

Kiedy kategoria zakupu nabiera większej wagi i celem stają się np. okna PVC, teoretycznie powinna wzrastać także dociekliwość kupującego. Niestety, często odpuszczamy sobie precyzję, a głównym kryterium wyboru staje się cena. I o ile niestarannie wybrane buty stosunkowo łatwo wymienić na lepiej dopasowany model, o tyle okna zostaną z nami zdecydowanie dłużej. A z nimi frustracje, bo przecież wymiana stolarki okiennej kosztuje i wiąże się z pracami remontowo-budowlanymi. Co w takim razie sprawdzać, by dobre okna PCV kojarzyły się z udaną inwestycją?

Jakie okna wybrać? Profil profilowi nierówny

Kiedy zerkamy na profile okienne, wydaje się, że niewiele je różni. Cóż, wzrok nie jest tu obiektywnym doradcą. Profile okienne dzieli naprawdę wiele, począwszy od klasy określającej grubość ścianek (A: 2,8-3 mm, B: mniej niż 2,8 mm, C: mniej niż 2,5 mm), po liczbę komór czy wyposażenie dodatkowe.

Biorąc pod lupę rodzaje okien PCV, zwracamy uwagę na liczbę komór, a nie wnikamy w klasę profili. Tymczasem im grubość ścianki profilu większa, tym okno będzie bardziej stabilne i bardziej odporne na obciążenia. Gdzie można sprawdzać ten parametr? W dokumencie zwanym Aprobatą Techniczną, który powinien być dostępny u sprzedawców.

Z uwagi na fakt, że profile PVC muszą być dodatkowo wzmacniane, nie zapominajmy dopytać o grubość ich zbrojenia (ta informacja, jak również określenie klasy profilu i deklarowane wyposażenie okien, powinny się znaleźć w umowie kupna stolarki). Dobre okna PCV mają wzmocnienie o grubości co najmniej 1,5 mm, a elementy usztywniające profil muszą być do niego przytwierdzane nie rzadziej niż co 30 cm.

Okucia – co się liczy? I jakość, i ilość

Okucia, mały element o ogromnym znaczeniu – w tym temacie nie da się chodzić na skróty i na kompromisy. Muszą być niezawodne, jeśli okno ma być czymś więcej niż zwyczajną szklaną przegrodą na elewacji.

Jaką rolę pełnią zatem okucia? Sprawiają, że okna są szczelne i funkcjonalne, a skrzydła działają płynnie i bezawaryjne. Dlatego przymierzając się do zakupu, sprawdzajmy nie tylko markę okuć, ale też liczba punktów ryglowania, aby później nie borykać się z problemem przedmuchów i słabej szczelności. Rodzaj okuć to kolejny szczegół, który powinien być ujęty w dokumencie umowy kupna okien…

Pamiętajmy, że komfort użytkowania da się wzmocnić, dobrze więc dopytać, jakie mamy na tym polu możliwości i które z nich zostały uwzględnione w kalkulacji ceny okien.

W jakie dodatkowe elementy okucia wyposażone są dobre okna PCV? Choćby w rozwiązania, dzięki którym zapewniamy sobie wygodę: stopniowanie uchyłu umożliwiające dostosowanie potrzeby wietrzenia do aktualnie panujących warunków w pomieszczeniach lub zatrzask do przymykania od strony zewnętrznej (opcje dostępne np. w oknach SwissForm Activ). To także elementy zabezpieczające okno przed próbami sforsowania przegrody przez osoby z zewnątrz, czyli np. zaczepy przeciwwyważeniowe czy też rolki ryglujące w kształcie grzybka, przytrzymujące skrzydło okna w ościeżnicy.

Rodzaje okien PCV – bo szczegół jest istotny…

 O czym należy pamiętać, kiedy zastanawiamy się, jakie okna wybrać? O detalach. Zabezpieczenia antywłamaniowe w postaci zaczepów, jeśli faktycznie mają spełniać swoją rolę, powinny być przymocowane do stalowego wzmocnienia za pomocą odpowiedniej liczby śrub – dopiero cztery (a nie np. dwie, i to przykręcone do plastiku) śruby sprawiają, że rzeczywiście możemy mówić o właściwej ochronie.

Uważajmy też na klamki, bo choć wyglądają podobnie, to czas ich niezawodnego działania bywa różny.  Skąd mamy wiedzieć, jak długo klamka będzie pracować bez zarzutu? Warto pytać, czy dany model ma gwarancję niezawodności określającą minimalną liczbę cykli użycia. Modele plastikowe mogą tracić płynność działania już w pierwszym roku użytkowania, tymczasem klamki wykonane z innego surowca oferują konkretne „prognozy”. Przykład? Klamki marki Hoppe ze stopów metali lekkich gwarantują niezawodność  w okresie min. 10 000 cykli…

Jak kupić dobre okna PCV, by parametry nie wymknęły się spod kontroli?

Jak kupić dobre okna PCW bez zagłębiania się w tajniki parametrów? Niełatwo – to trochę tak, jakby zamawiać szafkę wnękową, nie znając rodzaju pomieszczenia, w którym ma być zainstalowana, wymiarów wnęki ani tego, co mebel ma właściwie pomieścić…

Parametry techniczne niosą informacje o funkcjonalności stolarki okiennej i są jednocześnie wskazówką, czy właściwości, które oferuje, mogą zaspokoić nasze potrzeby. Bo oczekiwania względem okien są różne, tak samo jak korzyści płynące z zakupu i rodzaj komfortu, który produkt ma zapewnić.

Współczynnik, który zawsze warto mieć na uwadze to przenikalność ciepła (Uw), bo jego niska wartość to większe zabezpieczenie przed utratą ciepła i szansa na oszczędności energii. To właśnie ten parametr informuje, czy możemy liczyć na to, że okno będzie skutecznie chronić przed jesienno-zimowym chłodem.

Zgodnie z przepisami WT 2021, wartość Uw dla okien elewacyjnych powinna wynosić nie więcej niż 0,9 W/m²K. Najlepiej, gdy nie przekracza 0,8 W/m²K – znalezienie takich modeli to dziś nie problem. Okna Morlite mają nawet współczynnik przenikania ciepła dla okna referencyjnego równy 0,7 W/m²K.

Ważne, by ten parametr podawany w dokumencie umowy kupna dotyczył całego okna, a nie jedynie szyby, i by odnosił się do okna referencyjnego, a nie np. do okna o większej powierzchni lub wyposażonego w roletę.

***

Dobrej jakości okna mogą służyć latami. Warto pochylić się nad wyborem, by znaleźć odpowiadający nam pod względem funkcjonalności model. ABC stolarki otworowej, kompendium „okiennej wiedzy” pomoże nie zabłądzić w labiryncie parametrów i właściwości.

Pamiętajmy też, że rodzaje okien PCV oferowane przez producentów, a właściwie bogactwo dostępnych produktów, pozwalają na zaspokojenie potrzeb aranżacyjnych. Dziś okna wprowadzają nie tylko komfort, ale też kolor do domowego życia. Dopasowanie wyglądu okien do stylu elewacji i charakteru wnętrza nie jest już problemem, a wręcz przeciwnie – przyjemnością.