Trendy branży stolarskiej 2017 - OknoPlus

| 2 lutego 2017 |

Rok 2017 przyniesie wiele zmian w branży okiennej, zarówno pod względem nowych warunków technicznych, jak i dynamicznie zmieniających się trendów architektonicznych. Od tego sezonu będziemy budować cieplej, energooszczędnej, a przede wszystkim nowocześniej, mając na uwadze minimalizowanie strat energii, niższe rachunki za ogrzewanie oraz poszanowanie otaczającego nas środowiska. O tym, jak dostosować się nie tylko do aktualnych, ale i przyszłych wymagań budowlanych, a także o tym, co będzie prawdziwym hitem aranżacyjnym tego roku opowiada uznany producent okien, firma OknoPlus.

Zmiany w prawie budowlanym – co oznaczają?

Wraz z początkiem 2017 roku weszły w życie nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać nowopowstające budynki. Szereg zmiennych odnosi się przede wszystkim do minimalnych wymagań energetycznych dotyczących poszczególnych elementów budowlanych, co w efekcie ma doprowadzić do znacznego zmniejszenia ilości ciepła dostarczanego do obiektu. W praktyce oznacza to, iż inwestycja w energooszczędne rozwiązania ma w przyszłości przynosić zwrot w postaci niższych rachunków za ogrzewanie, a co za tym idzie przyczynić się do ochrony środowiska poprzez zatrzymanie ciepła w budynku, ograniczając w ten sposób konieczność nadmiernego zużywania surowców i energii cieplnej.

Jednym z newralgicznych miejsc, przez które ciepło ucieka na zewnątrz budynku (a co za tym idzie i nasze pieniądze) są okna i to właśnie dla nich aktualne przepisy przewidują szczególne kryteria doboru.

Mowa tu zwłaszcza o wartości granicznej współczynnika Uw, który określa, jaka ilość ciepła, przy różnicy między temperaturą na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia wynoszącą 1 stopień, przenika w ciągu 1 sekundy przez 1m2 okna. W efekcie, im niższy współczynnik, tym lepsze parametry energooszczędne posiada dane okno. Dotychczas, wartość  ta nie mogła być wyższa niż 1,3 W/m²K, od 1 stycznia br. nie może przekroczyć 1,1 W/m²K, zaś od 1 stycznia 2021 roku współczynnik ten dla okien pionowych będzie musiał wynosić 0,9 W/m²K – podkreśla Mariusz Kudas, ekspert firmy OknoPlus. Dlatego, dla wszystkich tych, którzy planują w tym roku jedną z najważniejszych inwestycji życia, przygotowaliśmy ofertę, która nie tylko spełnia obecne wymagania, ale jest gotowa do sprostania przepisom wchodzącym w życie za 4 lata. Wśród szerokiego wachlarza okien, warto zwrócić uwagę na rozwiązania z serii SwissForm, które mogą poszczycić się współczynnikiem przenikalności termicznej dla okna referencyjnego na poziomie 0,8 W/m2K – dodaje Mariusz Kudas.

Forma i design AD 2017

Wielkogabarytowe przeszklenia, naturalne doświetlenie wnętrz, fuzja ALU i PCV, a przede wszystkim prostota formy to absolutna konieczność nowoczesnego projektu. Wśród niegasnących trendów warto zwrócić uwagę na otwarcie domu na otaczającą go naturę – co będzie szczególnie ważne dla posiadaczy ogrodów i właścicieli domów zlokalizowanych w widokowych okolicach. Ogromną popularnością cieszą się rozwiązania zajmujące nawet całą powierzchnię ściany, np. w postaci drzwi tarasowych, które doskonale rozświetlą całe pomieszczenie, zaś fasadzie dodadzą szyku i niebanalnego charakteru. Niemniejsze zmiany przyniosą projekty drzwi wejściowych, a wśród nich nowoczesne i niezwykłe drzwi z panelem szklanym, łączące w sobie dwa z pozoru różne światy – wysoki poziom bezpieczeństwa i funkcjonalności oraz niezwykle estetyczny i wzbudzający ciekawość design. Do wyboru mamy tu drzwi z pakietem dwuszybowym oraz drzwi z pakietem trzyszybowym o podwyższonej termoizolacyjności i energooszczędności. Dzięki szerokiemu wachlarzowi wzorów wykończeń możemy zupełnie spersonalizować wymarzony projekt, wybierając spośród pochwytów ze stali szlachetnej, klamek klasycznych lub designerskich, a także rodzaju szkła – od zdobnego szklenia ornamentowego, aż po eleganckie i ponadczasowe szkło matowe lub refleksyjne.

Rok 2017 to sezon odważnych połączeń. Do gry, oprócz niezwykłych szarości, wchodzi metaliczny antracyt. Nowością w ofercie OknoPlus jest antracytowy rdzeń profilu, co oznacza, że wybierając spośród ciemnej palety barw oprawy okiennej, nie jesteśmy już skazani na biały, kontrastujący podkład. Przychylniej spojrzymy też na nieoczywistą w projektach stolarskich czerń oraz metaliczne, nieco industrialne i surowe odcienie palety tak charakterystycznej dla okien ALU – zwraca uwagę Katarzyna Janiczak, specjalista z Działu Konstrukcji Aluminiowych OknoPlus.