Nietypowa inwestycja czeka Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Kasprowym Wierchu (1987 m n.p.m.) w Tatrach Zachodnich. Po 10 latach placówka badawcza zdecydowała się na wymianę stolarki okiennej. Jesteśmy bardzo dumni, że ten prestiżowy projekt został zlecony właśnie nam. Jak się okazuje, zadanie nie należy do najprostszych logistycznie, gdyż obserwatorium Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej jest najwyżej położonym budynkiem w Polsce, a nowe okna należy przetransportować między innymi słynną kolejką linową na Kasprowy Wierch.
Hipopotam w kolejce linowej
Znany bardzo dobrze Polakom budynek z charakterystyczną kopułą na Kasprowym wzbogaci się już we wrześniu o 28 nowych okien o łącznej wadze ok. 1330 kg. To dla przewożącej codziennie dziesiątki turystów kolejki linowej nie lada zadanie. Dla porównania 1330 kg to mniej więcej tyle samo, ile waży dorosły samiec hipopotama, a przypomnijmy, że Polskie Koleje Liniowe zarządzające kolejką zezwalają na jednorazowy transport 60 osób.
Szyby nowej generacji
Wybrane do projektu aluminiowe okna to tzw. system Superial, wyróżniający się powiększoną izolacyjnością termiczną. Podmuchy wiatru na Kasprowym Wierchu mogą osiągać nawet 270 km/h, dlatego projekt wymagał zastosowania szyb najnowszej generacji, niedostępnej do tej pory w Polsce.
Logistyka wysokich lotów
Największym wyzwaniem wydaje się być transport wykonanych okien. Dostarczenie pochodzących z Krakowa, a ważących prawie półtora tony okien i drzwi na wysokość 1987 m n.p.m. ma zająć cały dzień. W logistyce przedsięwzięcia będzie uczestniczyć nie tylko tradycyjny samochód dostawczy, ale także kolejka linowa na Kasprowym Wierchu oraz… barki pracowników producenta. W transporcie i montażu uczestniczyć będzie 10 osób, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem przygotowanych materiałów, a także sami poniosą je przez ostatnie, najtrudniejsze 100 metrów w górę.
Niedźwiedzie nie wejdą
Stolarka okienna zastosowana w realizacji na Kasprowym Wierchu będzie stylistycznie komponowała się z otaczającą to wyjątkowe miejsce przestrzenią. Specjalnie dobrany kolor sosny lakierowanej doskonale współgra z unikatowym pięknem tego jednego z najpopularniejszych szczytów polskich Tatr. Warto zaznaczyć, że pomimo zastosowania aluminium w produkcji okien, dzięki specjalnemu lakierowi będą one wyglądały jak drewniane. Nietypowym pomysłem jest także zastosowanie w projekcie gałki drzwiowej zamiast tradycyjnych klamek. Rozwiązanie jest czysto praktyczne – odwiedzające Kasprowy Wierch niedźwiedzie nie będą miały możliwości otworzenia sobie drzwi (sic!). Pracownicy obserwatorium będą także przygotowani na intensywne opady śniegu. W sytuacji, gdy drzwi wyjściowe zostaną zabarykadowane przez grubą warstwę białego puchu, przewidziano możliwość wyjścia przez specjalnie przygotowane na tę okazję okno w dachu.
Projekt Okna na najwyższym poziomie jest realizowany w partnerstwie z czołowymi europejskimi producentami branży stolarki okiennej: firmą Winkhaus, Aliplast oraz firmą Glassolutions, należącą do koncernu Saint-Gobain.