Pierwsza linia ochrony naszego dobytku – okna antywłamaniowe

Czy wiesz, że według statystyk najczęstszym sposobem dostania się włamywacza do domu nie jest wybicie szyby, a wypchnięcie lub podważenie okiennego skrzydła? Co więcej, jeśli intruzowi nie uda się pokonać zabezpieczeń w ciągu 2 minut, zwykle rezygnuje z próby wtargnięcia na teren posesji. Dlatego, wybierając najwyższej jakości stolarkę otworową, należy postawić na okna antywłamaniowe, które uchronią konstrukcję przed rozwierceniem okucia, wyważeniem skrzydła lub uszkodzeniem elementów ryglujących, a nas przed wizytą nieproszonego gościa. Na jakie elementy zwrócić uwagę, gdy zdecydujemy się na antywłamaniowe okna?


Niezawodne okucia – podstawa okien antywłamaniowych

Okucie to niewidoczny element konstrukcyjny odpowiedzialny za bezproblemowe otwieranie czy zamykanie skrzydła, a tym samym jeden z najważniejszych wyznaczników, mówiących o tym, jak bezpieczne i niezawodne będzie wybrane okno antywłamaniowe. Zasada jest prosta – im więcej stalowych mocowań w okuciu, tym złodziej ma mniejsze szanse na dostanie się do domu.

Doskonałym przykładem jest system okuć ActivPilot. Co wyróżnia go na tle standardowych rozwiązań? Tradycyjne rolki zostały zastąpione przez ośmiokątne grzybki, które niezwykle mocno trzymają skrzydła w zaczepach ościeżnicy. Ten nietypowy kształt to gwarancja, że podczas forsowania skrzydła nie dojdzie do wysunięcia elementów konstrukcji.

Ciekawą propozycją będzie również okucie Comfort. Jego innowacyjna budowa sprawia, że skrzydło może zostać odsunięte od ramy na 6 m, co oznacza, że rozszczelnienie podczas wietrzenia nie jest w żaden sposób widocznie z zewnątrz.

W co jeszcze warto doposażyć antywłamaniowe okna? Montaż specjalnej płytki zapobiegnie próbie rozwiercenia, zaś wysokiej jakości klamka SecuForte® firmy HOPPE  uniemożliwi przesunięcie elementów ryglujących z zewnątrz.

Kruchy jak szkło? Nie w przypadku okien antywłamaniowych!

Jeśli włamywacz nie pokusi się o próbę forsowania okuć, na celowniku bez wątpienia znajdzie się szyba – z pozoru najbardziej delikatny i newralgiczny element stolarki. Ale nie w przypadku antywłamaniowego okna! Szkło hartowane ESG lub laminowane VSG to znacznie większa odporność na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. Warto również zwrócić uwagę na klasę przeszklenia, opisaną skalą P1- P8. Za szkło bezpieczne uznaje się szklenie P1 oraz P2, zaś szkłu antywłamaniowemu dedykowany jest przedział P3-P8.

Technologia w służbie bezpieczeństwa

Dbając o bezpieczeństwo domowników oraz dobytku, warto skorzystać z szerokiego wachlarza technologicznych możliwości, które dziś oferuje nam rynek. Okna antywłamaniowe można doposażyć w kontaktrony, które powiadomią nas o każdej próbie dostania się złodzieja do środka oraz czujniki ruchu, które dadzą znać, gdy ktoś już będzie wewnątrz. Nie wiesz jakie rozwiązania wybrać do okien antywłamaniowych? Służymy pomocą!