Okna energooszczędne – ekologia i ekonomia w pakiecie

Przez nieszczelne, niskiej jakości okna ucieka nawet 30% ciepła. Późną wiosną i latem niezauważalne, prawda? Jednak, gdy nadchodzą jesienne chłody, a po nich zimowe mrozy, kaloryfery i piece zaczynają pracować na pełnych obrotach, a nam może zrobić się gorąco i to nie tylko przez temperaturę panującą w domu. Okazuje się bowiem, że rachunki eksploatacyjne rosną, a dogrzewanie pomieszczeń znacząco nadwyręża domowy budżet. Rozwiązaniem tego problemu nie jest polubienie chłodu i zakup cieplejszego koca – to może pomóc doraźnie. Na nasz komfort termiczny i stan konta ogromny wpływ ma stolarka okienna. Jeśli postawimy na okna energooszczędne lub pasywne, przekonamy się, że inwestycja zwróci się z nawiązką. Szybciej niż się spodziewamy!


Okna energooszczędne – jak je rozpoznać?

W nowoczesnym budownictwie okna energooszczędne to już standard. Taki stan rzeczy podyktowany jest nie tylko wymogami prawnymi, ale rosnącą świadomością inwestorów, którzy ekologię i ekonomię traktują niezwykle poważnie. Wybór tego typu rozwiązań przekłada się nie tylko na zysk termiczny oraz oszczędności, ale stanowi kolejny krok na drodze do obniżenia poziomu gazów cieplarnianych emitowanych do środowiska.

Do „kategorii energooszczędnej” można zaliczyć stolarkę, której główną cechą jest niska przenikalność ciepła. O jej wartości informuje nas współczynnik Uw – im mniejszy, tym lepiej, a w przypadku tej grupy okien nie może on przekroczyć 0,9 W/m2K.

Energooszczędne okna z ALU czy PVC?

Do okien z ALU i PVC przylgnęło kilka mitów, które rzucają cień na ich właściwości. Pierwsze zestawiane były z budownictwem przemysłowym i publicznym, a skojarzenie, jakie budziły to „chłód”. Drugie musiały uporać się z łatką przestarzałego, archaicznego rozwiązania o wątpliwej jakości. Dziś takie stereotypy odchodzą do lamusa i nic nie stoi na przeszkodzie, by ALU i PVC służyły do wykonania niezawodnych energooszczędnych okien oraz okien pasywnych.  

Technologia poszła do przodu, a stolarka sprzed kilku lat nie ma już nic wspólnego ze swoimi pierwowzorami. Nie tylko w warstwie wizualnej, ale i technicznej.

OknoPlus – okna energooszczędne, które wyprzedzają wymagania

Niezależnie od tego, na jaki materiał postawisz, nasze okna znacząco wyprzedzają wymagania, które weszły w życie w styczniu 2021. Nowe Warunki Techniczne zobowiązują bowiem do montażu rozwiązań o współczynniku Uw 0,9 W/m2K, a nasze flagowe rozwiązania mogą pochwalić się parametrem przenikania ciepła na poziomie Uw 0,7 W/m2K.

Stawiając na okna energooszczędne trzyszybowe oraz pasywne będziesz cieszyć się pełnym komfortem cieplnym, niższymi rachunkami za ogrzewanie i dołożysz swoją cegiełkę do ochrony otaczającego świata.