Float to bazowa, powszechnie stosowana forma szkła wysokiej jakości, charakteryzująca się dużą gładkością, przeziernością, jak również zielonkawym odcieniem widocznym szczególnie dobrze na krawędziach tafli.
Szkło typu float powstaje w procesie produkcyjnym float (z ang. float – unosić się) wynalezionym w 1952 r. przez angielskiego inżyniera i przedsiębiorcę – sir Alastair’a Pilkington’a.
Technologia float wykorzystywana jest do komercyjnej produkcji szkła płaskiego, polerowanego. Polega na ciągłym wylewaniu roztopionego w temperaturze 1000°C szkła z pieca do płytkiej wanny ze stopioną cyną. Ze względu na mniejszą gęstość i ciężar powstała w procesie technologicznym wstęga szkła unosi się i rozpływa nad powierzchnią cyny, formując płaską, równoległą powierzchnię o szerokości od 0,4 do 25 mm. O grubości szkła float decyduje prędkość, z jaką krzepnąca szyba wyciągana jest z wanny z cyną. Po wyciągnięciu szkło typu float jest schładzane i cięte na mniejsze tafle.
Warto wiedzieć!
Wytwarzane w procesie float szkło może być bezbarwne lub barwione. Znajduje zastosowanie zarówno w budownictwie, jak i w przemyśle motoryzacyjnym.