„Lepiej zapobiegać niż leczyć” – to powszechnie znana maksyma przypisywana Hipokratesowi, greckiemu lekarzowi uważanemu za ojca medycyny. ”Lepiej regulować niż później żałować” – mogłoby z kolei stać się porzekadłem powtarzanym przez specjalistów zajmujących się branżą okienną. Nie każdy bowiem ma świadomość, że regulacja okien PCV lub okien aluminiowych może okazać się przydatna nawet, jeśli stolarka otworowa w domu, mieszkaniu lub biurze została wymieniona całkiem niedawno. Choć poprawy ułożenia okuć dokonuje się najczęściej, gdy pojawia się nieszczelność lub trudności z otwieraniem/zamykaniem skrzydła warto wiedzieć, że korektę warto zaplanować także przed zbliżającymi się miesiącami letnimi oraz zimowymi. Ponadto, okna i drzwi wykonane na bazie profili aluminiowych zasadniczo nie różnią się pod względem regulacji od okien z drewna lub PVC, w większości modeli obowiązują więc podobne zasady. Jak wyregulować okna – oto jest pytanie. Na szczęście znamy na nie odpowiedź!


Instrukcje regulacji okien


Regulacja okien z okuciami Winkhaus – instrukcja video

Regulacja okuć typu activPilot Winkhaus
Regulacja okuć typu Select Winkhaus okien PVC

Regulacja okuć do okien aluminiowych Sobinco


Regulacja zawiasów Wala do drzwi aluminiowych


Regulacja zawiasu rolkowego Wala do drzwi aluminiowych


Regulacja zawiasu ukrytego Wala do drzwi aluminiowych


Regulacja samozamykaczy nawierzchniowych GEZE

Instrukcja regulacji video

Regulacja samozamykaczy nawierzchniowych GEZE

Instrukcja regulacji manual


Regulacja okien PVC i ALU

Jak wyregulować okna PVC na lato lub na zimę?

Fakt, że oddziaływanie wysokich i niskich temperatur wpływa na kurczenie się i rozszerzanie materiałów, z których wykonana jest stolarka okienna, nie jest powszechnie znany. A jednak, zastanawiając się jak wyregulować okna warto wziąć pod uwagę czy czynności tej dokonujemy przed zbliżającą się zimą czy może w oczekiwaniu na lato, ponieważ korekta powinna następować dwa razy w roku. Gdy na zewnątrz budynku spada temperatura, oziębione tworzywo kurczy się i może powodować powstanie nieszczelności, a w efekcie niepotrzebne straty ciepła w pomieszczeniach. Zjawisko to jest dużo bardziej widoczne w przypadku okien PVC dlatego ich regulacja jest niezwykle ważna. Odwrotną sytuację można zaobserwować w gorące, letnie dni, kiedy na skutek wysokich temperatur tworzywo okienne zwiększa swoją objętość, co może przełożyć się na nadmierny docisk skrzydła do ramy, przesadną szczelność i zbyt słabą przepuszczalność powietrza. Na szczęście w większości przypadków regulacja okien aluminiowych oraz PVC nie wymaga wzywania specjalistycznej ekipy i można wykonać tę czynność samodzielnie. Wystarczy zapoznać się z przedstawionymi poniżej instrukcjami oraz zaopatrzyć w stosowne narzędzia. Co ciekawe, w ostatnim czasie do wykonania tej czynności służy także aplikacja zainstalowana na telefonie.

Jak wyregulować okna aluminiowe za pomocą smartfona?

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom fanów technologii firma Winkhaus, której rozwiązania stosujemy w naszych produktach, przygotowała aplikację Serwis Okien. Zawiera ona instrukcje oraz sugestie dotyczące konserwacji, a także ustawiania okuć okiennych activPilot Concept. Jeśli na przykład dręczy Cię pytanie – jak wyregulować okna bez widocznych zawiasów? – wystarczy, że zainstalujesz aplikację dostępną w sklepach GooglePlay oraz AppStore i… przekonasz się, jakie to proste. Znajdziesz w niej również animacje w technologii 3D ze stosownymi objaśnieniami. Narzędzie posiada także funkcję – regulacja okna z okuciem activPilot Select, czyli modelu pozornie trudnego do ustawienia ze względu na ukryte zawiasy. Z aplikacją Serwis Okien na pewno poradzisz sobie z tym wyzwaniem. W razie pytań pozostajemy do pełnej dyspozycji!