Okna przesuwne - najczęściej zadawane pytania

| 3 lipca 2024 |

Wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy wielu z nas zerka tęsknie w stronę tarasu. Wyższe temperatury, duża dawka słońca i świeża roślinność doskonale wpływają na samopoczucie i dodają energii do działania. Ten czas swobody oraz wakacyjnej lekkości to także dobry moment, by nieco inaczej spojrzeć na domową przestrzeń i w pełni wykorzystać jej potencjał. Tu z pomocą przychodzą wielkoformatowe systemy przesuwne. Czy okna HS a HST to to samo? Czy lepiej wybrać system HS czy PSK? Czym się różnią i jaką wartość dodaną wprowadzą w nasze cztery ściany?

Wielkoformatowe przeszklenia na miarę naszych czasów

Współczesne projekty architektoniczne chętnie wykorzystują bezcenne dary natury w kompozycji domowej przestrzeni. Okna przesuwne umiejętnie zacierają granicę między wnętrzem a bujnym ogrodem, a słońce i zieleń coraz częściej stają się nieodzownymi elementami aranżacyjnymi. Wielkogabarytowe przeszklenia z powodzeniem mogą zastąpić ścianę i podkreślić niezwykły styl elewacji. Nowoczesny dom przeszklony przestaje być futurystyczną wizją i zaczyna nabierać realnych kształtów. Oprócz oryginalnego designu liczy się także świetna funkcjonalność, dlatego przed zrealizowaniem inwestycji warto poznać parametry i właściwości drzwi HS a także HST.

Czy okno HS a HST to to samo?

Dokładnie tak. Systemy podnoszono-przesuwne zyskują coraz większą popularność wśród projektantów oraz inwestorów. Ich nazwa wywodzi się z języka niemieckiego od słowa Hebeschiebetür. W formie skróconej to po prostu okna i drzwi HS, a HST oznacza właśnie to samo. Praktyczna suwanka HST pozwala na uniesienie skrzydła okiennego i swobodne przesunięcie go na część stałą.

Przed dokonaniem zakupu inwestorzy powinni za zajrzeć do słowniczka stolarki otworowej i zastanowić się, czy wybrać system HST czy PSK. Skrót PSK używany jest do określenia okien uchylno-przesuwnych, w którym skrzydła znajdują się w jednej linii. Żeby otworzyć drzwi wystarczy wysunąć skrzydło do wewnątrz tak, aby wskoczyło na odpowiedni tor i wtedy z łatwością przesunąć je w bok. Oba systemy umożliwiają sprawną obsługę wielkoformatowych przeszkleń, jednocześnie gwarantując użytkownikom niezawodność i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.

Okna ze słupkiem ruchomym czy stałym?

To kolejna kwestia, którą powinniśmy rozważyć przed sfinalizowaniem inwestycji. Dzięki nowoczesnej technologii producenci wychodzą naprzeciw najśmielszym oczekiwaniom klientów i z rozmachem realizują niebanalne projekty. Okna HST z ruchomym słupkiem to znakomity przykład na to, jak w prosty sposób osiągnąć efekt WOW i otworzyć się na moc estetycznych wrażeń! Innowacyjne rozwiązanie przekształca imponujących rozmiarów przeszklenie w designerską konstrukcję zachwycającą estetyką oraz precyzją wykonania. Drzwi narożne tarasowe HST (dodatkowo z niskim progiem) to idealna propozycja dla domowników, którzy nie rezygnując z wygody, chcą cieszyć się pięknym wyglądem i praktycznym wymiarem inwestycji. Taki wariant szczególnie sprawdzi się w domu z małymi dziećmi, seniorami czy osobami z niepełnosprawnością.

Jak wyregulować okno przesuwne na lato?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że trwałe i wytrzymałe profile aluminiowe czy plastikowe mogą kurczyć się lub rozszerzać pod wpływem skrajnych temperatur. Dlatego dwa razy do roku zaleca się regulację okna przesuwnego. Nadchodzi upalny sezon, więc jest to odpowiedni moment, żeby przestawić suwankę na tryb letni. Nagrzane tworzywo zwiększa swą objętość i zbyt mocno dociska skrzydło do ramy, a to skutkuje hiperszczelnością. Latem bardzo pożądana jest właściwa cyrkulacja powietrza i lekkie rozszczelnienie. Używając specjalnego klucza V.SCH.ACP-S lub kombinerek z łatwością poluzujemy lub uszczelnimy drzwi balkonowe, przekręcając zaczep o 90 stopni w prawo lub lewo w zależności od bieżących potrzeb. W gorące dni w pełni docenimy komfort, jaki gwarantuje nam funkcjonalna suwanka Morlite Vision. A najlepsze jest to, że regulację okna przesuwnego wykonamy samodzielnie! Możemy nawet skorzystać z dedykowanej aplikacji na telefon, bo XXI wiek nie cofnie się przed żadną innowacją.

Funkcjonale i estetyczne rozwiązania ozdobą każdego projektu

Wielkogabarytowe, przeszklone konstrukcje idealnie wkomponują się w aranżację tarasu czy balkonu, zapraszając piękno przyrody do salonu. Dlatego w sezonie letnim najlepiej postawić na aranżację okna typu saute. Modne, eleganckie suwanki nie tylko sprawnie otwierają dom na piękne pejzaże, ale także znakomicie doświetlają pomieszczenia i optycznie powiększają przestrzeń, zapewniając domownikom moc wrażeń i przyjemną atmosferę. Warto zainwestować w innowacyjne konstrukcje, bo to nietuzinkowy design, świetne parametry i bezpieczne połączenie ze światem natury. Okna HS a HST nie różnią się niczym, tylko skrótem nazwy, ale za to w naszym domu zrobią… ogromną różnicę!