Balkon francuski - jak ozdobić - OknoPlus

| 21 czerwca 2022 |

Aranżacje balkonów to w Polsce temat – rzeka. Wystarczy przejść się po blokowych osiedlach, by zobaczyć, że pole designerskiej kreatywności jest naprawdę… szerokie! Na jednym końcu znajdziemy bowiem girlandy suszącego się prania oraz składziki rzeczy, które na pewno jeszcze się przydadzą, na drugim – kolorowe kompozycje kwiatowe i feerię barwnych świateł. Sprawa wygląda nieco inaczej, gdy do dyspozycji mamy balkon francuski. Aranżacje (bardziej niż w przypadku zwykłego balkonu) ograniczonej przestrzeni są z natury skromniejsze i lepiej przemyślane, a o to przecież chodzi.

Balkon francuski, czyli balkon bez… balkonu

W taki sposób można najprościej wytłumaczyć, co to jest balkon francuski. Pochodzi, rzecz jasna, z Francji, ale stał się bardzo popularny także we Włoszech i… w Polsce. Balkon francuski (zwany też papieskim) to najprościej mówiąc duże okno z zewnętrzną balustradą, czasem wykończone niewielkim parapetem. Balkony francuskie zasadniczo występują w dwóch podstawowych odmianach – stałej bądź otwieranej. Z tej drugiej wzięła się używana u nas nazwa portfenetr, pochodząca wprost od oryginalnego francuskiego określenia porte-fenêtre oznaczającego okno-drzwi.

Szkło i aluminium, czyli nowoczesny balkon francuski

Aranżacje balkonów papieskich zmieniały się przez lata wraz z pojawianiem się kolejnych trendów architektonicznych. Zasada jest wciąż ta sama – okno (czy też drzwi) montuje się kilkanaście centymetrów nad podłogą, zaś balustrada jest przytwierdzona do ściany elewacyjnej budynku, lub – jak we współczesnych wersjach – bezpośrednio do ościeżnicy. Wtedy barierka, znajdując się tuż przy szybie, stanowi niejako integralną część okna – co daje w pełni funkcjonalny, ale przy tym bardzo nowoczesny w wyglądzie balkon francuski. Jak ozdobić taką konstrukcję? Można nie robić tego wcale, pozostawiając czystą formę. Balkon francuski Reveal zachwyca lekkością szklenia i stylowym, aluminiowym profilem. Za jego trwałość, statykę i niezawodność odpowiadają innowacyjne profile aluminiowe DECALU w technologii SoEasy, zaś na straży bezpieczeństwa i doświetlenia stoją szyby hartowane klejone renomowanej marki Saint-Gobain. Możemy wszak pokusić się o personalizację takiego rozwiązania przez indywidualny dobór choćby koloru ram czy różnych rodzajów szyb. Bez względu na ostateczne wybory, całość będzie doświetlała pomieszczenie zapewniając niezrównany widok na zewnątrz – a to właśnie powinien robić balkon francuski.

Aranżacje – upiększamy balkon aranżacje

Jak ozdobić portfenetr by zachować jego funkcjonalność i naturalne walory estetyczne? Jeżeli pozwalają na to architektoniczne uwarunkowania budynku, możemy pomyśleć o designerskich barierkach – od nowoczesnych aluminiowych i szklanych, po nawiązujące do projektów z epoki fantazyjne kształty z ciężkiej stali. Mając wystarczająco dużo miejsca spróbujmy wprowadzić zawsze dobrze się prezentujący element natury, czyli pnące lub kaskadowe rośliny, albo wielobarwne kwiaty. Jeśli konstrukcja posiada ekspozycje południową, postawmy na rośliny odporne na wysokie promieniowanie słoneczne. Strona północna wymaga zasadzenia tych, które radzą sobie z zacienieniem. Najlepsze warunki dla domowej flory będzie posiadał balkon umieszczony na stronie wschodniej i zachodniej. Jakie gatunki pięknie ozdobią balkon francuski? Aranżacje pnące warto oprzeć o pachnący groszek lub bluszcz, zaś w przypadku donic ogranicza nas tylko ułożenie budynku względem stron świata. Parapet (jeśli jest) może zaś posłużyć do stworzenia niewielkiego przydomowego zielnika lub warzywnika. Pomidory koktajlowe, papryczki, truskawki, poziomki czy świeże zioła będą smakować zupełnie inaczej niż te ze sklepu. To swoisty zewnętrzny pierwiastek rustykalności, który do naszego domu czy mieszkania doda balkon francuski.

Aranżacje bardziej nowoczesne zakładają dodatkowe lub wyłączne zdobienie takiego balkonu nastrojowymi światełkami LED. Świetlne girlandy o ciepłej lub zimnej barwie, a nawet mieniące się barwami RAL dodadzą przestrzeni nieco romantyzmu. Ot, idealne miejsce na wieczorny kieliszek wina, prawda?

Wiedząc zatem, co to jest balkon francuski, jak ozdobić tego typu rozwiązanie architektoniczne i jakie płyną z niego korzyści – możemy bez większych obaw umieścić portfenetr w projekcie naszego nowego domu. Nie stworzymy na nim wprawdzie takiej strefy wypoczynku, jak na zwykłym balkonie, lecz będzie integralną częścią kompozycji wnętrz i aranżacyjną perełką fasady. Wielki efekt w niewielkim wydaniu!