Biofilia

| 6 lipca 2024 |

W czasach powszechnej urbanizacji, wszechogarniającej betonozy oraz szalonego tempa życia ludzie zaczynają z tęsknotą spoglądać w stronę zielonych lasów, kwietnych łąk i słonecznego nieba. Coraz mocniej odczuwamy potrzebę wyciszenia i ożywczego odpoczynku z dala od zgiełku miasta. Marzy nam się więcej spokoju, pozytywnej energii i wytchnienia od trudów codzienności. W odpowiedzi na te pragnienia pojawia się biofilia, czyli twórczy sposób na opuszczenie domów z betonu i otwarcie się na piękno otaczającego świata.

Co to jest biophilia hypothesis?

W dosłownym tłumaczeniu oznacza umiłowanie przyrody i wszystkiego, co żyje. Dążenie do świadomej harmonii z naturą przejawia się nie tylko w stylu życia, ale także w sztuce aranżacji. Moc czerpana z obcowania z przyrodą pobudza do działania i pozwala osiągnąć satysfakcję z wykonywanych czynności. Właśnie dlatego biophilia hypothesis przestaje być jedynie teorią i nabiera realnych kształtów. Podobnie jak urban jungle wypełnia domową przestrzeń zieloną energią oraz pozytywnym vibe’m, tworząc prawdziwą enklawę świeżości i spokoju.

Czym przejawia się biofilia we wnętrzach?

W pomieszczeniach nie może zabraknąć kwiatów. Barwne bukiety w wazonach staną się malowniczym dodatkiem, ale to przede wszystkim rośliny doniczkowe na parapecie, na podłodze, półkach, regałach i kwietnikach odegrają główną rolę w przestrzeni. Mało tego, jak najbardziej na miejscu będzie oryginalna kompozycja roślinna na całą ścianę. Odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią zachwyci spektakularnym efektem wizualnym, a nawet może okazać się centralnym punktem kompozycji. Z taką żywą dekoracją dobrze będą współgrały stonowane kolory. Ciepły beż, delikatny szary lub biały w różnych tonacjach. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na taki element kompozycji, to możemy wybrać tapetę z florystycznym wzorem, a nawet zwierzęcym printem! Motyw roślinny, cętki czy pasy są mocno pożądane, jeśli nie na ścianie, to choćby w dodatkach. Najważniejsze, żeby oprócz kojącej mocy natury wprowadzić do wnętrza nieco zmysłowego charakteru.

Przeszklenia XXL – maksymalizacja doznań

Fantastycznym pomysłem na ożywienie wystroju będzie zastosowanie wielkoformatowego przeszklenia zamiast jednej ze ścian. Najlepiej tej w salonie, od strony południowej lub zachodniej, wychodzącej na taras i dalej do ogrodu. Modna suwanka Reveal Slide stworzy wrażenie głębi we wnętrzu i otworzy je na przydomową zieleń. Wraz z pięknymi krajobrazami do środka będą zaglądać słoneczne promienie, które sprawią, że aranżacja rozkwitnie. Warto zwrócić uwagę, że naturalne światło oraz widok na ogród są mocno pożądane w biofilii.

Trend na otwartą przestrzeń i wykorzystywanie darów natury w wystroju zapoczątkowała w polskich domach estetyka skandynawska. Pomieszczenia pełne ładu, wygodnych mebli i prostych dodatków harmonijnie korespondują ze światem zewnętrznym, stając się doskonałym miejscem do kontemplacji i błogiego odpoczynku.

Moc natury w kolorach i materiałach

Obok relaksujących kolorów ziemi, soczystej zieleni i eleganckiego brązu w dekoracji pojawiają się subtelne pastele, a nawet intensywne barwy w postaci energetycznych dodatków. Elementy w modnym aksamitnym kolorze peach fuzz, zgaszona czerwień czy słoneczny żółty będą doskonałym dopełnieniem przemyślanej kompozycji. Żeby design w duchu biofilii stał się kompletny, należy postawić na naturalne wyposażenie wnętrza. Drewniane meble z widocznym usłojeniem czy wyraźnymi śladami po sękach odegrają wiodącą rolę w wystroju. Rattanowy fotel, wiklinowe koszyki do przechowywania, bambusowe półki, dywanik z trawy morskiej podkreślą bardziej swobodny rys przestrzeni. Do tego bawełniane poduszki, lniane zasłony, jedwabna pościel, tkany wełniany pled sprawią, że przytulna atmosfera zagości w czterech kątach. Ciekawym detalem aranżacyjnym będą drewnopodobne ramy okienne w ekologicznym modelu Genesis, który doda stylu i elegancji każdemu pomieszczeniu.

Biophilia hypothesis – triumf naturalnego designu i myśli twórczej

XXI wiek zmęczony industrialnymi projektami, walką z globalnym ociepleniem, a także niepewną wizją przyszłości coraz częściej szuka zdecydowanych i konkretnych rozwiązań, żeby poprawić komfort codziennego życia. Korzystając z nowoczesnych osiągnięć technologicznych, domownicy chcą złapać głębszy oddech i odpowiednio zatroszczyć się o los przyszłych pokoleń. W otoczeniu zieleni, czerpiąc energię z darów natury, dążąc do ponownego zjednoczenia z nią, odczuwamy prawdziwą moc twórczą i zaczynamy wprowadzać dobre zmiany pod swoje dachy, a biofilia podpowiada, jak to zrobić dobrze!