Czarne okna w apartamencie - OknoPlus

| 10 marca 2022 |

Choć niezwykle jasne scandi, przytulne hygge  i eleganckie glamour (to ostatnie w zupełnie nowym, odmienionym wydaniu) wciąż zajmują kluczowe pozycje wśród najchętniej wybieranych motywów przewodnich wnętrz, dziś muszą podzielić się popularnością z kompozycjami, które leżą po drugiej stronie projektowej skali. Minimalistyczny loft, surowy industrializm i oszczędna nowoczesność śmiało wchodzą na salony, a wraz z nimi pomieszczenia wypełniają betonowe faktury, cegły, drewno, monochromatyczność oraz… czarne okna. To właśnie czarne okna w domu, prawdziwy hit ostatnich sezonów, stają się elementem, który wyróżni Twój pokój dzienny, sypialnię czy gabinet na tle innych aranżacji. Efekt widać… czarno na białym!

Czarne okna w domu – do jakich wnętrz?

Czarne okna uwielbiają dobre towarzystwo, a że ich odcień jest ponadczasowy i uniwersalny, znajdą kompozycyjny język z niemal każdym stylem, kolorem i tematem przewodnim. Są nieodłącznym elementem loftów, w których królują betonowe szarości i naturalne drewno. Stanowią mocny punkt przestrzeni industrialnych, gdzie szarość stali i aluminium tworzy piękne przejścia z mocnym wybarwieniem ram. Stają się wspaniałym uzupełnieniem wnętrz nowoczesnych – dodadzą tu nieco charakteru wszechobecnej bieli, szkłu i kompozycyjnej oszczędności. Okna czarne są również chętnie wybierane przez osoby, budujące dom w stylu „nowoczesnej stodoły” – ciemne profile stworzą tu piękną ramę dla światła, które jest absolutną podstawą takich projektów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by okna czarne stały się także ciekawym akcentem w delikatniejszych i bardziej tradycyjnych stylach – ot zaprojektowano je tak, aby rzucały się w oczy i wywoływały niezapomniane wrażenie.

Jednak co w przypadku, gdy czarne okna w domu prezentują się zachwycająco, ale nie współgrają z kolorem elewacji? Żaden problem! W tym przypadku postaw na okna bicolor.

Czarne okna ze szprosami – w Polsce i za oceanem

Świetlny obraz i ciemne ramy – nic dziwnego, że okna w kolorze czarnym efektownie prezentują się w połączeniu ze szprosami. Szprosy w oknach (zwane także szczeblinami) są małymi listewkami, dzielącymi przeszklenie na mniejsze kwatery. Kiedyś traktowano je jako część scalającą, dziś pełnią w zasadzie funkcję dekoracyjną. Najczęściej zdobią przeszklenia w nowojorskich loftach i stąd też przywędrowały do rodzimych projektów. Okna czarne ze szprosami to wspaniałe urozmaicenie klimatu industrialnego i pofabrycznego, jednak pamiętajmy, że ich użycie może mieć wpływ na ostateczne parametry termiczne okna.

Jakie akcesoria wybrać do czarnych okien?

Decydując się na okna w kolorze czarnym, powinniśmy zadbać o pasujące detale – tu najlepiej trzymać się jednej barwy lub ewentualnie postawić na przejścia tonalne. Stolarka w tym kolorze już jest mocnym akcentem i nie ma konieczności, by zaburzać jej wizualne piękno niepotrzebnymi elementami. Wybierzmy wiec czarną lub antracytową ramkę międzyszybową oraz taką samą klamkę.

Okna w czarnym kolorze z kolekcji Reveal

Kolor wybrany, ale w przypadku stolarki okiennej nie wolno nam zapomnieć o parametrach, funkcjonalności i jakości. Jak połączyć to, co efektywne i efektowne? Tu z pomocą przychodzi nowoczesne okno Reveal. Uw na poziomie 0,7 W/m2K, niezwykle wysoka wodo- i wiatroszczelność, doskonałe parametry przenikalności światła, a do tego pieczołowicie ukryte elementy konstrukcyjne? Mamy to! W czerni wspaniale zaprezentuje się także okno aluminiowe Reveal Hide, które w widoku od zewnątrz przypomina stałe szklenie w ramie. Rozwiązanie typu „ukryte skrzydło”, sprawia, że można z powodzeniem rozszczelnić lub otworzyć skrzydło, tak, by fakt ten pozostał niezauważony dla osób z zewnątrz.

Okna w czarnym kolorze – czy warto je kupić?

Moda na czernie narodziła się wtedy, gdy popularność zdobywały magiczne, nowojorskie lofty. Takie miejsca wprost zarażały klimatem i obezwładniały swoją atmosferą. Nic więc dziwnego, że dziś, gdy jesteśmy znacznie odważniejsi w projektowaniu wnętrz, czarne okna w domu nie są już fanaberią i ekstrawagancją, a eleganckim i ponadczasowym elementem dekoracyjnym. Jeśli jednak czerń jest dla Ciebie zbyt wyrazista, zaproś do pomieszczeń ciemną szarość, grafit lub antracyt – gwarantujemy, że zaprezentują się równie wspaniale.

***

Okna w czarnym kolorze – czy warto je kupić? Zdecydowanie tak, ponieważ czerń to klasyka, która nigdy nie wyjdzie z mody!