Pokój dziecięcy

| 10 maja 2023 |

Szwedzki autor i ilustrator książek dla dzieci, Sven Nordqvist, powiedział: „Chciałem tworzyć dla dzieci. Uznałem, że jest to rodzaj twórczości, który daje największe możliwości. Na przykład jeśli chodzi o kolory. Można w pełni korzystać z własnej fantazji i wyobraźni. Wcześniejsza praca była zbyt nudna”. Mając na uwadze, że młodzi odbiorcy są wrażliwi na wzory, barwy, faktury i ciekawi świata, powinniśmy uwzględnić wszystkie te aspekty, planując wystrój pokoju dziecięcego. Choćby nawet mały i ciasny, to dla każdego mieszkańca, czy jest w wieku przedszkolnym, zmaga się ze szkolnymi wyzwaniami czy wchodzi w fazę nastoletniego buntu, to przecież jego prywatne królestwo. Warto więc wydobyć z siebie moc kreatywnych inspiracji, które w połączeniu z nieograniczoną, dziecięcą wyobraźnią, pozwolą stworzyć wnętrze pełne bajkowych motywów czy fantastycznych narracji. Dekoracje okna w pokoju dziecięcym to jeden z głównych wątków w tej aranżacyjnej opowieści.

Estetyka i bezpieczeństwo w profilach ALU i PVC

Nie mamy wątpliwości, że okno to centralny punkt każdego pomieszczenia – pełni istotną funkcję użytkową, ale też nie mniej znaczącą, estetyczną. Nowoczesne profile okienne wyprodukowane są przede wszystkim z aluminium i plastiku, czyli materiałów ekologicznych, trwałych i odpornych na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Ponadto producenci coraz częściej oferują różne innowacyjne dodatki, m.in. zabezpieczenie okien przed dziećmi, tym samym zdobywając pełne zaufanie rodziców. Duet pięknego z pożytecznym to już właściwie standard w stolarce nowej generacji. Wybierając okno plastikowe Morlite, wyposażone w klamkę ze specjalną technologią SecuForte, zyskujemy ochronę na najwyższym poziomie, a nasze pociechy mogą beztrosko cieszyć się pięknym widokiem na świat. Gdy zatem bezpieczeństwo i komfort mamy zagwarantowane, pozostaje nam jedynie zadbać o wygląd szklanej tafli. Wystrój okien w pokoju dziecięcym powinien jak najlepiej współgrać z całościową koncepcją organizowania pokoju, tak, by ucieszyć dzieci i zadowolić dorosłych. Umiejętnie dobrane dodatki pozwolą w pełni wykorzystać potencjał przyrody za oknem i wprowadzić do środka odpowiednią ilość naturalnego światła niezbędnego do prawidłowego rozwoju. Aranżacje okna w pokoju dziecięcym powinny być dostosowane do bieżących potrzeb małego człowieka i wspomagać jego codzienne funkcjonowanie.

Jaka dekoracja okna sprawdzi się w pokoju dziecięcym?

Eleganckie, designerskie ramy mogą idealnie uchwycić piękno przydomowego ogrodu czy uwydatnić widok na leśną lub parkową zieleń. Gdy więc krajobraz za oknem jest pełen słońca i kojących roślin, wystrój okien w pokoju dziecięcym powinien twórczo eksponować te urzekające obrazy. Delikatne, transparentne niczym mgiełka czy ażurowe firanki w odcieniach pastelowych sprawdzą się jako idealne rozwiązanie, kiedy potrzebujemy kreatywnego kompromisu między zasłanianiem a odsłanianiem okna. Klasyczna biel, ciepły odcień ecru, subtelny beż, rozmyty błękit, pudrowy róż czy łagodna mięta dodadzą miękkości i przytulności pomieszczeniu. Niemowlęce łóżeczko ustawione tuż obok okna, za którym złote refleksy słońca igrają z zielonymi listkami, będzie znakomitym punktem widokowym dla małego obserwatora. Ciepłe, jasne wnętrze, to także idealne miejsce do dziecięcych zabaw czy pierwszych artystycznych prób z kredkami i farbami na czele. Subtelny wystrój okien w pokoju dziecięcym z pewnością zostanie doceniony zarówno przez troskliwych rodziców, jak i rozbiegane przedszkolaki.

Dekoracje okna w pokoju dziecięcym – jak zadbać o ich funkcjonalność?

Własny pokój dla dzieci w wieku szkolnym oznacza nie tylko dobrą bazę do beztroskich zabaw, ale kiedy potrzeba, musi się zamienić w przestrzeń pełną skupienia, gdzie młody człowiek może bez przeszkód zgłębiać tajniki wiedzy. Szczególne istotne jest odpowiednie ustawienie biurka w pokoju dziecka i korzyści, jakie można dzięki temu zyskać. Biurko tuż przy oknie to chyba klasyka gatunku, bowiem nic tak dobrze, jak światło dzienne nie wpływa na zdolność koncentracji i przetwarzania informacji. Żeby jak najlepiej wykorzystać rolę słonecznych promieni we wnętrzu, a jednocześnie nie walczyć z bezpośrednimi, jaskrawymi falami, które potrafią rozproszyć cenną uwagę, warto zdecydować się na rolety lub żaluzje. Aranżacje okna w pokoju dziecięcym powinny być wielowymiarowe, fantazyjne, dlatego wybór jest szeroki. Dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, gładkie lub wzorzyste, z różnym stopniem przepuszczania światła, do tego łatwe w obsłudze i utrzymaniu czystości spiszą się wzorowo w pokoju każdego ucznia.

Moc dodatków w obszarze okna

Wiek dojrzewania często ujawnia skomplikowane charaktery dorastających młodych ludzi. Cztery ściany zamieniają się w prawdziwy azyl, w którym nastolatek spędza dużo czasu. Aranżacje okna w pokoju dziecięcym, a teraz już młodzieżowym będą odzwierciedlać styl i oczekiwania jego właścicieli. Ci niepokorni zagłębiać się będą w nieco mroczną, rockową atmosferę i zrezygnują z lekkich firanek czy jasnych rolet na rzecz metalowych żaluzji czy ciemnych, ciężkich zasłon w oknie albo stalowych kul stanowiących mocny akcent dekoracyjny. Dziewczęta z duszą romantyczną, zatopione w poezji czy modzie, będą poszukiwać oryginalnych rozwiązań – kolorowe zazdrostki, lampki oplatające karnisz, kurtyna z koralików czy puszystych pomponów albo intrygujący dekor na pewno przypadną do gustu niedzisiejszym marzycielkom. Gdy widok za oknem nie zachęca do lirycznych uniesień, można ustawić rośliny doniczkowe w ceramicznych donicach, drewnianych skrzynkach czy wiklinowych osłonkach i cieszyć się prywatną zielenią.

Okno na świat

Pokój dziecka to jego mały, osobliwy świat pełen zabawek, kolorów, wzorów i wyobraźni. Dekoracje okna w pokoju dziecięcym będą się zmieniać i dostosowywać do potrzeb oraz charakteru użytkowników. Można sięgnąć po sprawdzone, tradycyjne propozycje, jak i oryginalne, intrygujące rozwiązania – znajdziemy je wśród modnych dekoracji okien. Musimy pamiętać, że dla naszej pociechy to pierwsze, własne okno na świat, dlatego warto zadbać o jego bezpieczeństwo oraz estetykę.