Dom optymalny - OknoPlus

| 31 maja 2016 |

W kulturze polskiej dom rodzinny zajmuje niezwykle ważne miejsce. Jeżeli decydujemy się na jego budowę, zazwyczaj robimy to tylko raz. Jest zatem istotne, aby działając w ramach konkretnego budżetu, przyłożyć uwagę do każdego szczegółu, każdego elementu naszej perfekcyjnej konstrukcji. Wszystko po to, aby kolejne kilkadziesiąt lat spędzić w najbardziej optymalnym dla nas otoczeniu, które będzie dopasowane do naszych potrzeb i oczekiwań. W miejscu, które będzie nie tylko estetyczne, ale także przystępne pod względem ekonomicznym. W odpowiedzi na te wyzwania w Radostowicach koło Pszczyny, polscy eksperci przygotowują Dom Optymalny – projekt, który godzi ze sobą nakład początkowy, długofalowe koszty eksploatacji, estetykę oraz funkcjonalność. Pionierskie przedsięwzięcie, realizowane według projektu architekta Roberta Koniecznego, laureata m.in. prestiżowej nagrody House of the Year, jest przygotowywane we współpracy z marką OknoPlus poprzez udział w nim okien NorskStil.

Dom optymalny – innowacja w polskiej branży budowlanej

Wytyczanie zupełnie nowych ścieżek i standardów w polskim budownictwie przy zachowaniu zasady zrównoważonego rozwoju stały u progu stworzenia Domu Optymalnego. Innowacja, której pomysłodawcą jest miłośnik architektury i autor filmów o niej Tomasz Baron, a którą na papier przelał utytułowany architekt Robert Konieczny, stanowi efekt współpracy wielu specjalistów z różnych dziedzin projektowych i inżynieryjnych. Dom Optymalny to pierwowzór dla powstającego osiedla nowoczesnych, idealnych dla cztero- lub pięcioosobowej rodziny, domów. Tworzeniu obiektów towarzyszą rozwiązania estetyczne i ergonomiczne najwyższej klasy, a ich projekty zakładają zachowanie podwyższonych standardów energetycznych.

Współczesny inwestor pragnie mieszkać w domu optymalnym, tj. ekonomicznym, ale wygodnym i komfortowym. Przestronnym, ale nie marnującym przestrzeni. Nowoczesnym, ale szanującym lokalną tradycję i czerpiącym z dobrych wzorców sztuki budowlanej. Dającym ochronę, ale jednocześnie zapewniającym kontakt z przyrodą – ideę projektu wyjaśnia jego pomysłodawca, Tomasz Baron. – Wyboru konkretnych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych dokonaliśmy na podstawie kompleksowych konsultacji w gronie specjalistów, opierając się przy tym na konieczności spełnienia 5 zadań energetycznych: zapewnienia ciepła zimą, ochrony przed przegrzaniem latem, stałego dopływu świeżego powietrza, odpowiedniej ilości światła oraz wytwarzania prądu na potrzeby gospodarstwa domowego – dodaje.

Okno optymalne

Dom Optymalny został zaprojektowany z myślą o rodzinach, które chcą wybudować dla siebie dom, dlatego też rozwiązania wykorzystane w projekcie powinny być nie tylko estetyczne i funkcjonalne, ale także przystępne cenowo, a wszelkie technologie stosowane w projekcie muszą być uzasadnione ekonomicznie. Zasada ta w dużej mierze dotyczyła stolarki okiennej – elementu konstrukcji, który posiada szczególny wpływ na standard energetyczny gotowego obiektu. W Domu Optymalnym rozwiązaniem spełniającym podwyższone wymagania energetyczne okazały się innowacyjne okna z serii NorskStil marki OknoPlus. Technologia ta, według założeń projektu, realizuje trzy bazowe role dla okien energooszczędnych:

  • Dostarcza światło dzienne do wnętrza;
  • Stanowi naturalną wentylację i izolację termiczną budynku;
  • Umożliwia w efektywny sposób pasywne wykorzystanie energii solarnej.

Wyjątkowość okien NorskStil polega na wysokich właściwościach termoizolacyjnych oraz innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych, które umożliwiają dopasowanie produktu do zróżnicowanych oczekiwań inwestora. Optymalizacja korzyści pozwoliła stworzyć okno, które z jednej strony gwarantuje wysoki komfort mieszkaniowy, a z drugiej – zmniejsza comiesięczne rachunki za ogrzewanie w sezonie grzewczym, samemu pozostając produktem przystępnym cenowo. Wśród korzyści, jakie oferuje okno NorskStil, autorzy projektu Dom Optymalny docenili m.in. zmniejszone zapotrzebowanie na oświetlenie sztuczne i energię grzewczą, a także zwiększenie stabilności energetycznej w razie wykorzystania elementów akumulujących.

Okna NorskStil w standardzie posiadają potrójne pakiety szybowe o grubości 48 mm, obudowane zaawansowanymi technologicznie profilami 6-komorowymi klasy A o szerokości 83 mm. W rezultacie okno cechuje m.in. wysoki współczynnik przepuszczalności światła Lt = 74% i izolacyjności termicznej Uw = 0,7 W/m²K – tłumaczy Izabela Tryba, Dyrektor Handlowy OknoPlus. – Rozwiązania technologiczne rodem ze skandynawskich domów pasywnych, w połączeniu z innowacjami pokroju potrójnego systemu uszczelek czy ukrytych zawiasów, pozwoliły stworzyć okno, które nie tylko chroni przed chłodem zimą, ale też przed przegrzewaniem pomieszczeń latem. Słowem: okno optymalne – podsumowuje ekspert OknoPlus.

Śląski Dom Optymalny

Wzorcowy Dom Optymalny powstanie w miejscowości Radostowice w województwie śląskim, na działce o powierzchni ok. 820 m2. Założenia to: wjazd od strony wschodniej, ściany w konstrukcji murowej, dach dwuspadowy drewniany, 6 okien dachowych, po 3 w połaci północnej i południowej, okna PCV 3-szybowe firmy OknoPlus z okuciami Winkhaus activPilot PADK/PADM, elektryczne napędy do okien D+H do zautomatyzowanej naturalnej wentylacji.
Pierwowzór stanie się zaczątkiem osiedla, na którym powstanie pięć kolejnych domów, budowanych w sposób zindywidualizowany – dostosowany do potrzeb nabywców/mieszkańców przez pracownię KWK Promes Roberta Koniecznego. Powstanie w ten sposób kameralne osiedle na działce o łącznej powierzchni 6220 m2, w którym architekt i inwestor będą mieli możliwość zadbania o ład i estetykę przestrzeni wspólnej, a jednocześnie inwestor będzie miał wkład w dostosowanie domu do jego osobistych preferencji.

Architekt światowej sławy

Projekt Domu Optymalnego przelał na papier Robert Konieczny, jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich architektów, twórca takich projektów jak Dom Aatrialny i Dom Ukryty, zaliczanych do najlepszych budynków świata. Ośmiokrotnie nominowany do Europejskiej Nagrody Fundacji Miesa van der Rohe. Jest laureatem prestiżowej nagrody House of the Year 2006 za projekt Domu Aatrialnego, zwyciężając w konkursie portalu World Architecture News na najlepszy dom mieszkalny na świecie. W 2007 roku jego pracownia KWK Promes znalazła się na liście 44 najlepszych młodych architektów świata wydawnictwa „Scalae”, a magazyn „Wallpaper” zaliczył ją do 101 najbardziej ekscytujących biur architektonicznych na świecie.

Dom Optymalny jest określany jako wyrafinowana i pragmatyczna architektura: piękna – w proporcjach, detalu i nawiązaniu do tradycyjnego wyobrażenia domu jednorodzinnego, a jednocześnie niezwykle pragmatyczna. Dzięki połączeniu starannie opracowanej koncepcji energetycznej budynku, autorskiemu opracowaniu projektu architektonicznego, produktów najwyższej jakości oraz starannie opracowanej konstrukcji, pozwalającej na uwolnienie wnętrza, powstał projekt domu na miarę XXI wieku.

Zobacz również: dom pasywny vs energooszczędny.