Domy 70 mkw - OknoPlus

| 24 stycznia 2022 |

Pandemiczna rzeczywistość, sytuacja na rynku nieruchomości, aż w końcu potrzeba ciszy, spokoju i prywatności (gdy nagle wszyscy sąsiedzi pracują w trybie home office, a szkoły i przedszkola działają z trybie hybrydowym) sprawiły, że coraz częściej decydujemy się na budowę własnego domu zamiast zakupu lokum w bloku. Nic dziwnego – zaczynając budowę „od zera”, zyskujemy możliwość stworzenia projektu idealnie dostosowanego do naszych potrzeb – zwłaszcza, że dziś dom nie musi wcale być przytłaczającą inwestycją. Prym wiodą tu domy 70 m2, które od 2 stycznia 2022 roku można wznieść na znacznie prostszych zasadach. Zaoszczędzony czas warto więc przeznaczyć na przemyślany wybór elementów, które bezpośrednio wpłyną na codzienny komfort oraz koszty eksploatacyjne. Zaczynamy od okna! Jakie wybrać do tego rewolucyjnego, „wolnostojącego mieszkania”?

Domy 70 mkw bez żadnych formalności – dwa słowa wstępu

Koncepcja budowy małych domów 70 m2 bez czasochłonnych formalności opiera się na rezygnacji z niektórych elementów, które znamy z tradycyjnego procesu budowlanego. Do wzniesienia budynku nie będzie bowiem potrzebne pozwolenie na budowę, zatrudnienie i opłacenie kierownika budowy, a także prowadzenie szczegółowego dziennika postępu prac.

To, co musimy zrobić, aby „wbić pierwszy szpadel”, to złożyć tzw. zgłoszenie budowy, które od strony formalnoprawnej jest mniej skomplikowane i pozwala szybciej rozpocząć prace. Na stronie dedykowanej projektowi rządowemu udostępnione zostaną również gotowe projekty domów 70 m2 do pobrania za symboliczną złotówkę. W ten sposób marzenie o mini-domu może spełnić każdy, bez przeznaczania pieniędzy na okołobudowlane wydatki.

Mały dom z dużymi przeszkleniami – duet doskonały

Wiele osób zadaje sobie pytanie: jakie wymiary okien do domu, który nie ma więcej niż 70m2, będą pasowały idealnie? Należy przede wszystkim podkreślić, że mały dom nie skazuje inwestora na wybór stolarki okiennej o przeciętnych wymiarach. Wręcz przeciwnie – wielkogabarytowe przeszklenia to niezawodny i niezwykle designerski sposób na powiększenie oraz rozświetlenie każdej, nawet niedużej przestrzeni. Idealnym przykładem są domy typu „stodoła”, które od kilku sezonów nie dają się strącić z podium najchętniej wybieranych kompozycji budowlanych.

Prawie wszystkie projekty domów 70 m2 wykonane są na planie prostokąta, a to otwiera przed architektem naprawdę szerokie możliwości gry szkłem i światłem. Duże przeszklenia w domu zaproszą do wnętrz otaczającą zieleń i promienie słoneczne, zapewnią piękne widoki oraz staną się mocnym punktem aranżacji wnętrza i fasady.

Całość dopełnią drzwi zewnętrzne przesuwne. Doskonale dobrane wyjście na taras sprawi, że granica między tym, co w czterech ścianach a otoczeniem zdaje się niemalże zanikać. Powrót do natury jeszcze nigdy nie był tak przyjemny.

Jednak oprócz walorów estetycznych nowoczesne okna do domów 70 m2 muszą dać z siebie znacznie więcej.

Rozmiar ma znaczenie, ale liczą się również parametry okien!

Budując lub remontując dom trzeba pamiętać, że wszelkie nieszczelności w stolarce okiennej to nawet 30% straty ciepła. A to bardzo dużo. Żeby uniknąć kosztownej i skrajnie nieekologicznie niespodzianki, która zostanie z nami przez długie lata, warto od razu postawić na ekologiczne okna o doskonałym parametrze Uw. Im niższa będzie jego wartość, tym mniej ciepła „ucieknie” z naszego wnętrza.

Na straży domowych rachunków, komfortu termicznego oraz kondycji środowiska staną niezwodne okna Reveal ALU lub Morlite PVC Obydwa modele mogą pochwalić się współczynnikiem Uw na poziomie 0,7 W/m2k, co znacznie wyprzedza wymagania ustawodawcy zawarte w wytycznych WT 2021.

Podczas wyboru okien do domów 70 m2 pod lupę należy wziąć również kilka innych parametrów, m.in. współczynnik przenikania światła (Lt) – nie mniejszy niż 70%, współczynnik tłumienia hałasu (Rw) – 32 db w spokojnej okolicy lub 70-90 dB, gdy w najbliższym otoczeniu znajduje się autostrada lub lotnisko oraz klasę zabezpieczeń (RC) – najlepiej na poziomie RC2 lub RC3 ze wsparciem systemu alarmowego.

Okna do domów 70 mkw – jakie wybrać, by było jeszcze bardziej eko?

Budując mały dom z dużymi przeszkleniami nie warto iść na ekologiczne ustępstwa, dlatego do „zielonych okien” warto dodać innowacyjny pakiet szybowy oraz zwrócić uwagę, z czego zostały wyprodukowane profile. Czy wiesz, że te aluminiowe można poddawać recyklingowi niekończoną ilość razy?

Dom 70 m2 bez pozwolenia na budowę to z całą pewnością przełom na rynku budowlanym i wykończeniowym – warto więc zadbać, by został wzniesiony z wysokiej jakości komponentów, w tym niezawodnej stolarki otworowej na miarę XXI wieku. Niezależnie od tego, jakie wymiary okien do domu jednorodzinnego wybierzemy, należy upewnić się, że produkt jest energooszczędny, a materiały, z których go wykonano posiadają proekologiczny charakter, bowiem w przypadku tworzenia swojej bezpiecznej i komfortowej oazy spokoju nie ma miejsca na żadne, nawet najmniejsze, kompromisy.