Folia na szyby do łazienki

| 22 lutego 2024 |

Komfort w łazience nie zależy wyłącznie od ilości przestrzeni i dopasowania aranżacji, ale też od poczucia prywatności. Jeśli łazienka jest usytuowana od strony ruchliwej drogi lub ma duże okna, konieczne staje się ograniczenie widoczności wnętrza. Wybrany sposób maskowania przeszklenia powinien gwarantować nie tylko oczekiwany stopień intymności, ale też estetykę. Jednym z popularnych rozwiązań jest folia na okno do łazienki – specjalna półprzezroczysta naklejka ograniczająca przezierność szyby.

 

Jaka folia na okno do łazienki? Matowa, przeciwsłoneczna czy mozaikowa?

Folie okienne mogą mieć zróżnicowany charakter i zastosowanie, w zależności od wybranego typu. Jaka folia na okno do łazienki będzie najlepsza? Matowa, lustrzana, a może mozaikowa?

  • Matowa folia na okno do łazienki jest najpopularniejszym typem folii okiennej i ma za zadanie zmniejszać widoczność wnętrza bez znacznego ograniczania stopnia jego nasłonecznienia. Jest stosunkowo tania i doskonale spełnia swoje zadanie. Dzięki niej do pomieszczenia dociera dość dużo światła, ale przechodnie nie są w stanie dostrzec szczegółów, a jedynie niewyraźne, rozmazane kolory. Matowa naklejka na okno do łazienki jest najlepszym wyborem dla osób oczekujących zwiększenia poziomu prywatności przy niskich nakładach finansowych. Folia w macie jest dostępna w wielu wariantach – minimalistycznym do łazienki w stylu hampton, scandi, japandi czy hampron lub z kolorowymi wzorami, np. do łazienki urban jungle. Okleina jest sprzedawana w wersji gotowej na standardowe okna lub na centymetry – do samodzielnego przycięcia.
  • Folia przeciwsłoneczna zaciemnia wnętrze w 50-90%, w zależności od wybranego modelu, ale działa tylko w słoneczne dni. W ciągu dnia promienie słoneczne odbijają się od folii UV, przez co nie można dostrzec wnętrza, ale po zmroku, kiedy w środku świeci się światło, ten efekt zostaje odwrócony i pomieszczenie jest idealnie widoczne. Folia UV niestety nie zagwarantuje prywatności w łazience.
  • Przezroczysta folia na szyby do łazienki, ozdobiona wzorami, nie maskuje wnętrza w 100%, ale znacznie ogranicza widoczność, a przy tym jest ciekawym elementem aranżacji i łatwo wpisać ją w najnowsze trendy wnętrzarskie. Wzorzysta folia wygląda niczym koronka lub jednobarwny witraż i świetnie komponuje się z delikatnymi aranżacjami w łazience w stylu glamour albo skandynawskim.
  • Folia mozaikowa, łącząca w sobie zalety folii matowej i wielokolorowej mozaiki, to bardzo skuteczna i estetyczna naklejka na okno do łazienki. Taka folia urozmaica wnętrze, ale z uwagi na swój charakterystyczny wygląd może się po jakimś czasie znudzić, więc jej wybór musi być dobrze przemyślany.

Czy naklejka na okno do łazienki będzie trwała?

Jaka folia na okno do łazienki to najlepsze rozwiązanie? Folie maskujące mogą być naklejane od wewnątrz lub na zewnątrz. Te stosowane w środku są trwalsze i można się nimi cieszyć nawet przez 10-15 lat, natomiast zewnętrzne spełniają swoje zadanie tylko do 5 lat, a po tym czasie wymagają wymiany. Ostatecznie trwałość folii zależy od jej rodzaju, technologii produkcji oraz sposobu i precyzji montażu.

Folia matowa na okno do łazienki – czy jest lepsza niż szyba selektywna?

Matowe folie na okno do łazienki działają inaczej niż szyba selektywna i nie należy mylić tych dwóch rozwiązań. Szyba selektywna, znana również jako szyba niskoemisyjna lub Low-E, to innowacyjne rozwiązanie stosowane w budownictwie, mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynku. W okresie letnim powłoka skutecznie odbija ciepło słoneczne, zapobiegając przegrzewaniu się pomieszczeń, podczas gdy zimą pomaga zatrzymać ciepło wewnątrz budynku, odbijając je z powrotem do wnętrza. Taka właściwość szyb selektywnych przyczynia się do znacznego zmniejszenia strat energii, co przekłada się na obniżenie kosztów ogrzewania i chłodzenia oraz zapewnia wyższy komfort termiczny. To niezwykle popularne rozwiązanie wybierane przez inwestorów planujących budowę domu zeroenergetycznego.

Szkło selektywne nie może być zatem mylnie zestawiane z właściwościami, jakie gwarantuje folia na szyby do łazienki.

Folia maskująca na okno do łazienki czy mleczna szyba?

Największą różnicą między matową folią maskującą na okno do łazienki a matową szybą jest trwałość maskowania. Folię można w każdej chwili zdjąć i wymienić na inną, a wymiana matowego pakietu szybowego jest nie tylko bardziej problematyczna, ale też droższa. Drugą różnicą jest sposób użycia. Naklejkę można zastosować tylko na części okna, a szyby mają ograniczoną przezierność na całej powierzchni.

Wybór mlecznej szyby jest rozwiązaniem na stałe, a z folii matowej na okno do łazienki można w każdej chwili zrezygnować bez obawy o uszkodzenie szyby i to stanowi o jej ogromnej przewadze między innymi rozwiązaniami. Folia maskująca na okno do łazienki sprawdzi się w każdym domu i mieszkaniu – nawet w oknach zlokalizowanych tuż przy chodniku.

Jak przykleić folię na okno do łazienki?

Szyby mogą być oklejone folią w całości lub tylko w części, np. do połowy lub w 1/3 wysokości, w zależności od stopnia widoczności wnętrza. Jeżeli folia na okno do łazienki jest przyklejona tylko od dołu, wygląda niczym firanka – zazdrostka.

Sam proces mocowania folii na szyby do łazienki jest niezwykle prostą czynnością, która nie zajmie dużo czasu. Przed zakupem okleiny trzeba tylko zwrócić uwagę na sposób jej montażu. Niektóre folie są samoprzylepne, inne wymagają użycia kleju, ale dostępne są też rozwiązania mocowane na mokro. Typowe folie matowe na okno do łazienki nakleja się na szybę spryskaną roztworem wody z solą i płynem do mycia naczyń.

I gotowe!