Scandi - salon w stylu skandynawskim

| 18 września 2023 |

Styl skandynawski od lat jest najchętniej wybierany do aranżacji domów oraz mieszkań. Trudno się dziwić tej popularności, bo obok eleganckiej estetyki proponuje świeże spojrzenie na naszą codzienność. Tym samym przestaje być wyłącznie uporządkowanym, zrównoważonym sposobem dekoracji wnętrz, a staje się prostą i jasną filozofią życiową. Im mniej zbędnych przedmiotów w naszych pomieszczeniach, tym mniej zbędnych rozpraszaczy. W wystroju warto podkreślić przestrzeń, naturalne światło oraz zieleń zaglądającą do środka. Inspirujące pomysły na salon w stylu skandynawskim pozwolą oderwać się od bylejakości i docenić rolę natury oraz poczuć dobrą moc, która z niej płynie.

Komu spodoba się salon w skandynawskim stylu?

Inspirujące pomysły na salon w stylu skandynawskim dodadzą świeżości oraz mnóstwo pozytywnej energii tej wyjątkowej, minimalistycznej aranżacji. Docenią ją użytkownicy, którzy ponad formę stawiają treść – zamiast licznych, bogatych zdobień i mocnych barw, cechujących choćby salon glamour, wybierają naturalne, subtelne dodatki i jasną, świetlistą przestrzeń. Nowoczesny salon w stylu skandynawskim przemówi do entuzjastów tradycji, miłośników natury, ale także do wielbicieli estetyki industrialnej – wystarczy wprowadzić do wnętrza kontrastowe kolory, czarne detale w postaci ramek na zdjęcia, lampionów czy metalowych, loftowych lampek do czytania. Salon scandi już od progu urzeka prostotą oraz harmonią, czyli zjawiskami coraz intensywniej poszukiwanymi w codziennymi życiu. Zarówno nowoczesny salon w stylu skandynawskim, jak i w klasycznym ujęciu to miejsce idealne do wyciszenia, odprężenia oraz dobrego odpoczynku.

Jak urządzić salon skandynawski?

Salon w skandynawskim stylu to przede wszystkim jasne, subtelne barwy. Najchętniej wybierana jest biel w różnych tonacjach – chłodny odcień dla wzmocnienia wystroju lub złamana biel, żeby podkreślić ciepłą atmosferę wnętrza. Można nawet pokusić się o monokolor, a wtedy nie tylko ściany i podłogi, ale także meble i dodatki mogą występować w mocniejszych i subtelniejszych tonach białego, szarego czy beżu. Jeśli lubimy energetyczne aranżacje przestrzeni, jeszcze bliżej natury i zastanawiamy się jak urządzić salon w stylu boho lub właśnie salon skandynawski, koniecznie powinniśmy sięgnąć po oryginalne meble wykonane z naturalnych materiałów. Lniana kanapa, drewniany regał, rattanowy, przeszklony stolik kawowy czy wiklinowy fotel na biegunach, a nawet sznurkowa huśtawka z pikowaną poduchą, bo kto powiedział, że salon scandi ma być wyłącznie… stateczny?

Jak spersonalizować salon w stylu skandynawskim? Inspiracje spacerem w plenerze

Podobnie jak w stylu urban jungle, salon w stylu skandynawskim kocha naturę i jej różne oblicza oraz formy. Żeby dodać indywidualne akcenty do wnętrza, można pokusić się o własnoręczne ozdoby. Wystarczy wybrać się na samotną lub rodzinną wyprawę do lasu czy na łąkę – pozbierać szyszki, przynieść gałązki czy poszukać polnych kamieni. Matowe i chropowate lub gładkie i lśniące kamienie ułożone na drewnianej półce będą stanowić intrygującą dekorację. Polakierowane szyszki lub pomalowane sprayem na srebrny czy złoty kolor wyeksponowane na szklanym półmisku staną się ciekawym, spersonalizowanym detalem we wnętrzu. Kwiaty w wazonie to nieco sentymentalny punkt wystroju, z kolei surowe gałązki na parapecie lub wyższe w rogu pokoju przywodzą na myśli surowy i wyrafinowany klimat Północy – oba rozwiązania sprawdzą się doskonale, gdy tworzymy salon scandi. A może skomponować las w słoiku czy zamienić słoiki na miłe dla oka lampiony owinięte sznurkiem jutowym? Designerskie dodatki do domu to mocne akcenty każdego wystroju – a wśród niech własnoręczne ozdoby, które z pewnością zjawiskowo odnajdą się w aranżacji i sprawią, że w salonie zagości ciepła, swojska atmosfera.

Styl skandynawski – salon czy przedłużenie ogrodu?

Jeśli roślinne ozdoby i subtelne dodatki wydają nam się niewystarczające i pragniemy zaprosić do wnętrza słoneczną zieleń ogrodu, powinniśmy zdecydować się na wielkogabarytowe przeszklenie, które w najwyższym stopniu ułatwi domownikom nieskrępowany kontakt z naturą. Okno przesuwne Reveal Slide wyróżnia niezwykła funkcjonalność, znakomite parametry oraz elegancja, która powinna być kwintesencją każdej udanej aranżacji. Nie inaczej jest, gdy planujemy nowoczesny salon w stylu skandynawskim – przestrzeń i słońce odgrywają kluczową rolę w wystroju. Granica między wnętrzem a światem zewnętrznym zostaje subtelnie i bezpiecznie zatarta ku uciesze domowników. W ciepły letni poranek czy w promieniach zachodzącego słońca czasami można się zastanowić, czy to jeszcze salon, taras, czy już ogród?

Salon w stylu skandynawskim – inspiracje z nurtu eko czy ekologia na pierwszym planie?

Dla poszukujących równowagi w codziennym życiu najlepszym wyborem jest styl skandynawski. Salon utrzymany w jasnych barwach, prostych formach, bez zbędnych rozpraszaczy, blisko natury – to propozycja na miarę XXI wieku. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych przeszkleń, wpisujemy się w nurt proekologiczny i zaczynamy mądrze korzystać z zasobów naturalnych, nie ingerując w środowisko.

Wytwarzanie stolarki otworowej każdego typu ma ogromny wpływ na środowisko naturalne i to przede wszystkim od producentów zależy, jak będzie przebiegał ten proces oraz jaki nacisk będzie wywierał na świat. W dobie nieodwracalnych zmian klimatu wręcz fundamentalne staje się promowanie zrównoważonej produkcji, zmniejszenie śladu węglowego, wykorzystywanie zielonej energii i dążenie do osiągnięcia gospodarki obiegu zamkniętego. Te kluczowe aspekty są wizytówką naszej marki, która dokłada wszelkich starań, żeby innowacyjne okna ALU oraz PCV dbały o komfort użytkowników oraz kondycję planety i los przyszłych pokoleń.

Przekonał Was styl skandynawski? Salon zaprezentuje się w nim… olśniewająco!