Bezpieczny dom - OknoPlus

| 12 czerwca 2016 |

„Mądry Polak po szkodzie” – mówi przysłowie. By jednak nie stać się tego przysłowia chodzącym przykładem, powinniśmy rozejrzeć się wokół siebie i pomyśleć zawczasu, w jaki sposób uniemożliwić niemiłym ludziom wejście do naszego domu – a w konsekwencji w posiadanie choćby części zgromadzonego przez nas z niemałym trudem majątku. Okna odporne na włamanie, takież szyby, bezpieczne drzwi wejściowe – to minimum tego, co możemy zrobić by zapewnić sobie spokój ducha.

Bezpieczne okna, czyli decydujące minuty

Wyrąbywanie dziur w ścianie to filmowa metoda włamywania się do banków, w rzeczywistości do rabunków złodzieje wykorzystują istniejące już otwory, spośród których najłatwiejsze do sforsowania wydają się być okna. Decydując się na zdecydowane przeciwdziałanie niecnym zakusom z zewnątrz, musimy na początek zadbać o właściwe szyby. Bezpieczne umiejscowione są na pozycjach 1 i 2 w ośmiostopniowej skali klasy przeszklenia. Za bezpieczne okna antywłamaniowe zaś uznaje się te, których szklenia są opisane jako P3-P8. Dla zwiększenia odporności na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne stosuje się w nich szkło hartowane ESG lub laminowane VSG. Badania dowodzą, że włamywacz rezygnuje z wtargnięcia do wnętrza jeśli pokonanie zabezpieczeń zajmuje mu więcej niż dwie minuty. Dlatego im tych zabezpieczeń więcej, tym lepiej. Według statystyk jednak najczęstszym sposobem dostania się złodzieja do domu nie jest wybicie szyby lecz wypchnięcie lub podważenie okiennego skrzydła, czemu mogą zapobiec bezpieczne okna PCV i ALU.

Czy istnieją okna odporne na włamanie?

Legendarny polski bokser – Jerzy Kulej zwykł mówić, że „nie ma odpornych na ciosy, są tylko źle trafieni”. Ten zgrabna dewiza ma bezpośrednie odniesienie do rywalizacji pomiędzy włamywaczami a tymi, którzy projektują okna. Odporne na włamanie stają się dopiero gdy zastosujemy w nich możliwie pełny i trudny do sforsowania system zabezpieczeń, chroniących je przed rozwierceniem okucia, wyważeniem skrzydła, bądź uszkodzeniem elementów ryglujących.

Nie same szyby. Bezpieczne muszą być też okucia

W przypadku tego niewidocznego elementu konstrukcyjnego, odpowiedzialnego za bezproblemowe otwieranie i zamykanie skrzydła, zasada jest prosta – im więcej w nim stalowych mocowań, tym mniejsza szansa dla złodzieja na dostanie się do domu. Warto tu też postawić na rozwiązania mniej typowe. W systemie okuć ActivPilot tradycyjne rolki zostały zastąpione przez ośmiokątne grzybki, które niezwykle mocno trzymają skrzydła w zaczepach ościeżnicy. Ten kształt gwarantuje, że podczas forsowania skrzydła nie dojdzie do wysunięcia elementów konstrukcji. Bezpieczne okna PCV oraz ALU mogą też być montowane z wykorzystaniem okucia Comfort. Jego innowacyjna budowa sprawia, że skrzydło może być odsunięte od ramy na sześć milimetrów, dzięki czemu rozszczelnienie podczas wietrzenia nie jest widoczne na zewnątrz.

Bezpieczne okna – nowoczesna technologia w służbie spokoju

Wszelkiego rodzaju dostępne na rynku alarmy najlepiej znają złodzieje. Systemy uruchamiane przez czujki ruchu zaczynają działać dopiero po włamaniu, co daje niepożądanemu gościowi przewagę czasową. Na dodatek prawdziwy problem powstaje gdy w domu jest zwierzę – wtedy jesteśmy zmuszeni pozostawić przynajmniej część pomieszczeń bez zabezpieczenia alarmem. Dlatego OknoPlus proponuje mniej oczywiste rozwiązania, jak kontaktrony okienne – całkowicie niewidoczne magnetyczne czujniki informujące o otwarciu skrzydeł. Składają się z dwóch części – magnesu oraz rurki z zatopionymi dwoma stykami. Każde rozszczelnienie okna przerywa obwód elektromagnetyczny, a to z kolei uruchamia alarm. W ten sposób to my uzyskujemy czasową przewagę nad włamywaczem, nasze zwierzaki zaś mogą spokojnie poruszać się po całym domu. Kontaktrony sprawiają, że możemy mieć nie tylko bezpieczne okna – nadają się do zamontowania także w drzwiach.

Bezpieczne drzwi wejściowe

Jak już zostało stwierdzone, by dom uznać za maksymalnie zabezpieczony przed włamaniem, wszystkie prowadzące do niego otwory muszą być bezpieczne. Drzwi wejściowe oraz tarasowe – również. Należy kompleksowo zminimalizować szanse złodzieja na dostanie się do budynku. Warto więc postawić na drzwi antywłamaniowe, które łączą w sobie wszystko to, na czym zależy nam najbardziej – są estetyczne, zaawansowane technologicznie i bezpieczne. Drzwi wejściowe z jednej strony mają zapraszać do wnętrza, z drugiej – odstraszać każdego, kto chciałby się do środka dostać bez zaproszeniakon. Czy jednak możliwa jest fuzja doskonałych parametrów technicznych z efektownym wzornictwem? O tym, że jak najbardziej przekonują choćby drzwi wejściowe antywłamaniowe Classic. Ich elegancki i subtelny charakter uzupełniony jest specjalnie zaprojektowanym, ciężkim profilem PVC oraz dwumilimetrowym stalowym zbrojeniem. Do dyspozycji są też panele dekoracyjne o grubości od 24 do 44 mm, które opcjonalnie mogą być wyposażone w półtoramilimetrowej grubości blachę dla zwiększenia bezpieczeństwa. Każdy model można całkowicie spersonalizować, montując różnego rodzaju uchwyty i klamki, czy też szyby. Bezpieczne drzwi wejściowe nie muszą przypominać tych z budynków otoczonych wysokim murem.

Chcąc więc spokojnie mieszkać i równie spokojnie opuszczać dom wyjeżdżając na urlop, warto rozejrzeć się wokół siebie i zadbać o to, by nasze lokum było bezpieczne. Okna odporne na włamanie i bezpieczne drzwi wejściowe to absolutna podstawa!