Jak zadbać o okna po montażu - OknoPlus

| 2 sierpnia 2015 |

Nowe okna to spory wydatek, dlatego trzeba otoczyć je należytą opieką już od momentu zakupu. Jak zadbać o okna plastikowe, żeby nie ucierpiały podczas dalszych prac remontowych, budowlanych czy wykończeniowych? Co zrobić, żeby nowe okna posłużyły latami? Oto lista kilku prostych zasad konserwacji, dzięki którym każde okucia, ramy i szyby pozostaną w nienagannym stanie przez długi czas.

 

Folia na oknach – usuwać, czy nie usuwać? A jeśli tak, to jak?

Okna, to nie smartfon i należy niezwłocznie usunąć folię ochronną z profili. W tym przypadku – im później się do tego zabierzemy, tym gorzej. Główną funkcją folii ochronnej jest zabezpieczenie okien PVC przed uszkodzeniami, które mogą powstać podczas ich osadzania, albo wcześniej – podczas transportu. Nieuzasadnione przetrzymywanie folii na elementach stolarki otworowej ma zazwyczaj przykre konsekwencje. Jej usunięcie może okazać się bardzo pracochłonne, a w tym przypadku tylko krok dzieli nas od ryzykownych prób użycia ostrych narzędzi, które mogą zarysować szyby lub ramy. Ponadto w wyniku reakcji PVC z folią ochronną okna narażone są na nieestetyczne przebarwienia.

Jak usunąć folię z ram okiennych?

Aby usunąć folię z ramy, należy powoli odklejać ją pod niewielkim kątem.

Wiele osób zastanawia się też, jak wyczyścić́ ramy okienne z kleju po folii. Tutaj polecamy proste sposoby: odrobina płynu do mycia naczyń i miękka ściereczka, która nie uszkodzi powierzchni materiału. Jeśli to się nie sprawdzi, można spróbować usunąć klej z ram okiennych rozpuszczalnikiem ekstrakcyjnym, jednak jest to rozwiązanie ostateczne.

Przede wszystkim warto jednak zaplanować montaż okien w takim terminie, by nie narażać ich na długotrwałą ekspozycję słoneczną (jeśli wciąż są zabezpieczone folią) oraz żeby kolejne etapy prac wykończeniowych nie zniszczyły nowego produktu. Jeśli przegraliście walkę z kalendarzem, polecamy dodatkowo zabezpieczyć okna na czas dalszego remontu. Trzeba je chronić przed zabrudzeniami, a elementy okucia przed nadmiernym zapyleniem. Po zakończeniu prac należy sprawdzić czystość elementów konstrukcyjnych i w razie potrzeby skrupulatnie je odpylić i nasmarować.

Prawidłowe mycie i czyszczenie okien

Kto choć raz nie szukał w Internecie poradników typu „jak myć okna na wiosnę”, niech pierwszy rzuci kamieniem (byle nie w szybę!). Czym wyczyścić ramy okienne, żeby było efektywnie, efektownie i bezpiecznie?

Zabrudzenia budowlane

Remont i budowa to zawsze ogromny bałagan. Wiecie już, czym usunąć́ klej z ram okiennych, ale jak zadbać o okna ubrudzone pianką montażową, zaprawą murarską, czy farbami? Do powyższego typu zabrudzeń stosujemy wyłącznie odpowiednie dla twardego PVC chemiczne środki czyszczące i polerujące. Pod żadnym pozorem nie należy skrobać powierzchni profili i szyb! Po każdym myciu okna czy drzwi należy sprawdzić drożność kanałów odpływowych.

Mycie okien na co dzień

Woda z octem może i jest ekologiczna, ale mycie okien takim „domowym” środkiem to często udręka. Warto zatem zadbać o okna i swój czas, korzystając ze sprawdzonych pomocników. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów, które ułatwią nam cykliczne porządki: myjki parowe, teleskopowe, czy gumowe zbieraczki na kiju (niezwykle przydatne, kiedy posiadacie ogromne, designerskie okna). Te gadżety sprawią, że jak w reklamie, niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, brud szybko zniknie, a Wy będziecie mogli powrócić do przyjemniejszych, codziennych czynności.

Ale czym wyczyścić́ ramy okien plastikowych? Tutaj można przedobrzyć – PVC to materiał wrażliwy na ścieranie oraz niektóre rodzaje środków chemicznych. Bezpiecznie będzie użyć po prostu płynu do mycia naczyń oraz miękkiej myjki lub ściereczki.

Serwis okien plastikowych – kiedy się zdecydować?

Kolejnym sposobem na to, jak dbać o okna w sposób świadomy i odpowiedzialny, jest ich regularne serwisowanie. Dobrym pomysłem będzie na przykład przegląd okien na jesień, a potem tuż przed nadejściem wiosny.

Opcje mamy dwie: możemy wezwać fachowca, który sprawdzi stan techniczny całej stolarki okiennej i w razie potrzeby wymieni zużyte elementy. Specjalista może też nasze okna wyregulować. Regulacja to niewielki koszt, a gwarantuje komfort podczas użytkowania okien przez cały rok. Możemy również pokusić się o samodzielne sprawdzenie stanu stolarki otworowej i stosowne korekty, w czym pomoże nam na przykład Aplikacja Serwis Okien od Winkhaus lub instrukcje regulacji okien.

Jak zadbać o okna – akcja konserwacja

Uszczelki

To absolutna podstawa w poradniku „jak dbać o okna”. Sprawne uszczelki to odpowiednia termoizolacja. Te kluczowe elementy należy przecierać wazeliną techniczną przynajmniej jeden raz w roku. Dzięki temu zachowają właściwą sprężystość i elastyczność, a nasze okna będą odpowiednio szczelne.

Okucia

Wystarczy posmarować je wazeliną techniczną lub smarem silikonowym jeden raz w roku. Ten prosty gest sprawi, że wszystkie elementy będą pracować niezawodnie i lekko. Pamiętaj też, żeby NIE stosować na okucia środków pielęgnacyjno-czyszczących zawierających kwasy, zasady, żywice lub takich, które naruszają powłokę antykorozyjną okuć.

***

Jak usunąć folię z ram okiennych? jak wyczyścić́ ramy okienne z kleju? I wreszcie, jak zadbać o poszczególne elementy konstrukcyjne stolarki? Jak widzicie to nic trudnego, a uwaga poświęcona naszym oknom zwróci się z nawiązką  w postaci doskonale działającego systemu, przyjemnego ciepła w domu, zachwycających walorów estetycznych i pewności, że poczyniona inwestycja będzie nam służyć przez długie lata.