Niski poziom hałasu we wnętrzu domu

| 16 listopada 2017 |

Jak wynika z badań portalu regiodom.pl, ponad połowa Polaków zamieszkujących miasta powyżej 500 tys. obywateli deklaruje, że często odczuwa nieprzyjemne skutki hałasu. Dla całej dorosłej populacji naszego kraju odsetek ten wynosi 34%. W walce z zewnętrznym zgiełkiem na pomoc inwestorom przychodzą okna dźwiękoszczelne. Na co zwracać uwagę podczas doboru stolarki?

 

Hałas to jeden z symboli współczesnej cywilizacji…

…do tego stopnia, że zjawisko to uznane zostało przez Unię Europejską za czynnik stwarzający problemy środowiskowe. Wysokie natężenie dźwięków denerwuje, obniża koncentrację i wpływa negatywnie na samopoczucie, a w skrajnych przypadkach i w dłuższej perspektywie pozostawia też ślad na naszym zdrowiu. Komfort akustyczny we własnym domu czy w pracy staje się więc wartością trudną do przecenienia.

Ważony współczynnik tłumienia hałasu Rw

Prostym i skutecznym sposobem na poprawę komfortu akustycznego w mieszkaniu lub domu jest wybór okien o wysokim współczynniku izolacyjności akustycznej. Wielkość tę wyraża tzw. ważony współczynnik tłumienia hałasu Rw, który mierzy się w decybelach (dB). Współczynnik ten określa wartość redukcji hałasu, który dobiega z zewnątrz. Im jego wartość wyższa, tym mniej hałasu docierać będzie do uszu domowników.

Przykładowo, jeśli natężenie dźwięku na zewnątrz budynku wynosi 55 dB, a przegroda okno posiada Rw na poziomie 30 dB, to w pomieszczeniu usłyszymy dźwięk o natężeniu 25 dB (55 – 30 = 25). Choć standardowo dzisiejszym oknom stawia się wymagania akustyczne na poziomie 30 dB, to na rynku znaleźć można też modele, których współczynnik jest o znacznie wyższy.

Wskaźniki korekcyjne (C oraz Ctr)

Z praktycznego (a więc użytkowego) punktu widzenia, ważna jest także zdolność okna do tłumienia określonego rodzaju hałasu. Stolarka inaczej bowiem zachowuje się w zetknięciu z dźwiękami o niskiej i o wysokiej częstotliwości. W tym zakresie informacji dostarczają tzw. wskaźniki korekcyjne, oznaczane symbolami C oraz Ctr. Pierwszy z nich informuje, o ile spada zdolność tłumienia hałasu charakterystycznego np. dla ruchu lotniczego, szybko poruszających się pociągów czy tras szybkiego ruchu. Drugi zaś odnosi się do hałasu, w którym dominują niskie tony – np. ruchu ulicznego w mieście czy głośno włączonej muzyki.

Oba wskaźniki zawsze mają wartość ujemną i podawane są w zestawieniu z ważonym współczynnikiem tłumienia hałasu. W karcie produktowej można więc się zetknąć z przykładowym zapisem: Rw (C; Ctr) = 35 dB (-1; -5). Oznacza to, że okno będzie tłumić dźwięki określane przez wskaźnik C o 34 dB, a dla Ctr: o 30 dB. Niektórzy producenci oznaczają też swoją stolarkę za pomocą symboli R A1 lub RA2, jednak jest to nic innego jak RA1 = Rw + C oraz RA2 = Rw + Ctr.

***

O problemie hałasu warto mówić głośno. Poirytowanie, stres, problemy ze snem… To tylko niektóre konsekwencje, jakie niesie ze sobą obcowanie z hałasem. Budując dom lub planując remont mieszkania, warto zatem wybrać okna, które pozwolą zapomnieć o dźwiękach z zewnątrz – delektując się ciszą i własnym komfortem.