Jakie drzwi tarasowe wybrać - OknoPlus

| 2 czerwca 2021 |

Wyobraź sobie letni poranek pełen słońca: wstajesz, przeciągasz się i wychodzisz z kawą na taras, by posłuchać śpiewu ptaków oraz nacieszyć oczy otaczającą Cię naturą. Tak może wyglądać Twoja codzienna rutyna! Od kilku sezonów najmodniejszym trendem architektonicznym jest bowiem otwieranie domu na ogród – w ten sposób każdego dnia możesz spokojnie odetchnąć świeżym powietrzem i od pierwszych godzin „ładować baterie” w zachwycających okolicznościach przyrody. Brzmi jak idealne rozpoczęcie dnia? Jeśli tak, Twoja przestrzeń bez wątpienia potrzebuje drzwi na taras, które pozwolą Ci spojrzeć na wnętrze i strefę wokół domu z zupełnie nowej perspektywy  – nie tylko latem, ale również zimą. Jakie drzwi tarasowe dopełnią Twoją strefę komfortu?

Drzwi na taras – zyskujesz Ty i Twój dom

Właściciele domów jednorodzinnych to prawdziwi szczęściarze! Pomyśl nie tylko o porannej kawie, ale również o pysznym, letnim obiedzie na świeżym powietrzu czy wieczornym grillu – wystarczy wygodne wyjście na taras, aby móc korzystać z tych możliwości niemal codziennie. A to dopiero początek zalet. Drzwi tarasowe zewnętrzne to zysk nie tylko dla domowników, ale i dla domu – zarówno w kontekście estetyki, jak i funkcjonalności. Przez wysokiej jakości duże przeszklenia do wnętrza wpada więcej promieni słonecznych, co nie tylko naturalnie dogrzewa pomieszczenie, ale pięknie oświetla domową aranżację. Dodatkowo, jeśli postawimy na suwanki, które charakteryzują minimalistyczne profile i niski próg, zyskujemy swoiste powiększenie powierzchni użytkowej pomieszczenia – nie tylko optyczne! Jakie drzwi tarasowe zatem wybrać, aby w pełni cieszyć się wszystkimi plusami tego rozwiązania?

Nowoczesne drzwi tarasowe – jest spośród czego wybierać!

Przy podejmowaniu decyzji o tym, jakie drzwi tarasowe wybrać, większość osób zazwyczaj przegląda projekty, szuka inspiracji, konsultuje swój wybór ze znajomymi i szybko zadaje sobie pytanie: co będzie strzałem w dziesiątkę – nowoczesne drzwi tarasowe przesuwne czy zwykłe skrzydło otwierane na oścież? Tradycyjnie drzwi są co do zasady tańsze od przesuwnych, ale mają za to kilka znaczących ograniczeń. Po pierwsze – są znacznie mniejsze, przez co do wnętrza wpada znacznie mniej światła. Po drugie – otwarte do środka skrzydło  zabiera nam drogocenną przestrzeń. Po trzecie – choć drzwi klasyczne mają swój urok, to jednak najlepiej sprawdzą się jako drzwi tarasowe werandowe w tradycyjnym i rustykalnym budownictwie.

Jeśli więc zależy Ci na modnym efekcie aranżacyjnym, postaw na nowoczesne konstrukcje przesuwne tarasowe. Dzięki nim doświetlenie, funkcjonalność i design przestają być problemem.

Decyzja podjęta? Prawie!

Zapoznając się z ofertą producentów drzwi tarasowych zewnętrznych z pewnością spotkasz się z tajemniczo brzmiącymi skrótami HST i PSK, a różnica między nimi jest w tym przypadku kluczowa.

HST: drzwi podnoszono-przesuwne

Za nazwą HST kryją się drzwi podnoszono-przesuwne. Aby je otworzyć, należy przekręcić klamkę – w ten sposób unosimy lekko skrzydło i możemy przesunąć je na część stałą. Skrzydła osadzone są na wózkach zintegrowanych z okuciem i poruszają się po prowadnicach – dzięki temu ich obsługa jest niezwykle prosta i lekka. W tym rozwiązaniu próg został zrównany z podłogą, co oznacza, że ryzyko potknięcia lub upadku zostało zredukowane do minimum. Przesuwne drzwi tarasowe ECOSLIDE to system idealny dla seniorów, osób z niepełnosprawnościami czy rodzin z dziećmi, ale także osób ceniących sobie prostą obsługę, wygodę i bezpieczeństwo.

PSK: drzwi odstawno-przesuwne

W tym modelu drzwi tarasowych werandowych skrzydła znajdują się w jednej linii. Aby otworzyć drzwi PSK, ustawiamy klamkę w odpowiedniej pozycji i przesuwamy skrzydło. To ciekawa alternatywa dla suwanek HST, która umożliwia zarówno przesuwanie, jak i uchylanie skrzydła. Dużą zaletą drzwi PSK jest także cena: taka konstrukcja jest zdecydowanie tańsza od drzwi HST.

Nie tylko wygoda, ale również wygląd – jakie trendy panują w 2021 roku?

W 2021 roku króluje minimalizm: duże przeszklenia i cienkie profile sprawiają, że naturę mamy jeszcze bliżej – w zasadzie na wyciągnięcie ręki. Najmodniejszą propozycją będą zatem wielkogabarytowe przeszklenia sięgające od podłogi aż po sufit, a także  drzwi tarasowe bez słupka, w których nic nie będzie przesłaniało wspaniałego widoku. Takie rozwiązania to absolutny „must have” w projektach opartych na stylu scandi, biophilic czy japandi.

A kolory? Dawno już odeszliśmy od stolarki dostępnej jedynie w odcieniu bieli lub drewna. W 2021 najmodniejszym wykończeniem jest czerń, grafit i antracyt oraz wszystkie odcienie szarości! Ot, industrialne, loftowo i z klasą.

Drzwi tarasowe HST bez słupka lub podnoszono-przesuwny system Reveal Slide są dowodem na to, że połączenie innowacyjnych technologii oraz nowoczesnego designu pozwala na stworzenie wyjątkowej aranżacji – pięknej i jednocześnie funkcjonalnej.

Doskonale dobrane drzwi na taras sprawią, że granica między wnętrzem a otoczeniem zdaje się niemalże zanikać. Gotowi, by wynieść aranżację wnętrz na zupełnie nowy poziom?