Drzwi w bloku - OknoPlus

| 21 lipca 2022 |

Drzwi wejściowe do mieszkania w bloku – najczęściej brązowe lub szare, a dla miłośników wzorniczych eksperymentów – tapicerowane, pikowane, malowane farbą olejną lub pokryte boazerią. Tak było kiedyś – i choć patrzymy na tamte czasy z nutką sentymentu, za designem minionych dekad tęskni niewielu. Na szczęście dziś drzwi wejściowe do mieszkania w bloku mogą z łatwością stać się wizytówką każdego domostwa i już od progu cieszyć oczy mieszkańców oraz odwiedzających ich gości. Jakie propozycje sprawdzą się doskonale w wielorodzinnych budynkach i na jakie parametry skrzydeł warto zwrócić szczególną uwagę?

Drzwi wejściowe do mieszkania – jakie wybrać, by były modne i estetyczne?

Zanim porozmawiamy o trendach, inspiracjach i tym, co w branży wnętrzarskiej jest naprawdę na topie, warto postawić jedną, zasadniczą tezę: drzwi zewnętrzne do mieszkania w bloku nie mogą być byle jakie, mimo iż, teoretycznie, nie stanowią integralnej części wystroju wnętrza. Teoretycznie – bowiem nowoczesne skrzydła to doskonały sposób na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia i zapowiedź tego, co odwiedzający zastaną za nimi. Warto zatem, by były spójne ze stylem kompozycyjnym, który dominuje w czterech ścianach. Jeśli postawimy na drzwi aluminiowe Reveal – nawet najbardziej wyszukany nurt nie będzie stanowił żadnego problemu.

Jakie drzwi wejściowe do mieszkania w bloku wybrać, by zagrały z wnętrzem?

Nieco ascetyczne, niezwykle popularne klimaty loftowe oraz industrialne idealnie dopełnią drzwi utrzymane w ponadczasowych szarościach lub te doskonale imitujące strukturę betonu. Dodajmy do nich czarny pochwyt lub odrobinę matowego szkła, a efekt będzie naprawdę zachwycający.

Jakie drzwi wejściowe do mieszkania w bloku będą zaś korespondowały ze współczesnym minimalizmem? Te pozbawione zbędnych dodatków i utrzymane w jednym odcieniu z dowolnej palety RAL – najlepiej takim, który stworzy harmonijną całość z motywem przewodnim domowych pomieszczeń.

Miłośnicy scandi, biophilic designu lub stylu japandi mogą z powodzeniem postawić na panele aluminiowe oddające strukturę naturalnego drewna lub takie, w których główną rolę odgrywają przyciągające wzrok, choć nie wpuszczające ciekawskich spojrzeń do środka, przeszklenia.

Fanów ponadczasowej klasyki mogą zainteresować drzwi PCV Classic. Różnorodne panele, szkło, niebanalne detale – to, co dobrze znane wcale nie musi kojarzyć się z wzorniczą nudą. Możliwość pełnej personalizacji sprawi, że drzwi dostosują się do Ciebie. Nie odwrotnie.

Czytaj również: panel wsadowy czy nakładkowy drzwi?

Drzwi zewnętrzne do mieszkania w bloku – parametry mają znaczenie

Choć wybierając drzwi wejściowe do mieszkania nie musimy stosować się restrykcyjnych zaleceń, które obowiązują właścicieli domów wolnostojących, ich parametry nie powinny nigdy schodzić na drugi plan – zwłaszcza, gdy mowa o bezpieczeństwie, komforcie akustycznym oraz termicznym.

Jakie drzwi wejściowe do mieszkania w bloku wybrać, by chroniły dobytek przed złodziejami? Przede wszystkim te wykonane z najwyższej jakości materiałów. Warto zadbać o odpowiednią ilość bolców antywyważeniowych, wzmocnienie ościeżnicy, antywłamaniowe zamki i taką samą klamkę. Jeśli stawiamy na przeszklenia – szyba powinna być hartowana.

Zapewnienie ciszy – to kolejna, jeśli nie jedna z najważniejszych funkcji, jaką muszą spełniać nowoczesne drzwi wejściowe do mieszkania. Jakie wybrać, jeśli chcemy, by skutecznie chroniły nas przed gwarem klatki schodowej? Kojący spokój zagwarantuje zarówno specjalne wypełnienie skrzydła, jak i system innowacyjnych uszczelek, który zapewnia idealne przyleganie drzwi do futryny. Współczynnik izolacji takiej przegrody będzie wyrażony w decybelach – szukajmy więc takich rozwiązań, które pozostawią niechciane dźwięki… tuż za progiem.

Za komfort cieplny będzie odpowiadał parametr Ud – im niższy będzie ten współczynnik, tym więcej ciepła pozostanie z nami w czterech ścianach.

Rozwiązania jutra? Wybierz je już dziś

A gdybyśmy powiedzieli Wam, że drzwi wejściowe do mieszkania w bloku nie muszą być otwierane za pomocą zwykłego klucza? Innowacyjne drzwi doskonale wpisują się w nurt smart home i korzystają ze zdobyczy techniki także w kwestii zabezpieczeń. System Bluetooth, czytnik linii papilarnych, klawiatura numeryczna, a może klucz RFID? Dziś nic nie stoi na przeszkodzie, by wynieść funkcjonalność skrzydła drzwiowego na zupełnie nowy poziom.

***

Drzwi wejściowe do mieszkania w bloku to już nie tylko smutny, nijaki element budowlany, który po prostu wypełniał ościeżnicę. Dziś zachwycają wzorami, akcesoriami i możliwościami. Ot, wystarczy je po prostu otworzyć na… nowe możliwości!