Drzwi w otwartym garażu

| 31 maja 2023 |

Garaż. Niegdyś niemal synonim luksusu, a na pewno ponadstandardowego statusu majątkowego, obiekt westchnień wszystkich zmuszonych do parkowania swoich pojazdów „pod chmurką”. Obecnie jednak, w dobie coraz bardziej popularnego budownictwa jednorodzinnego – jedno z pomieszczeń użytkowych w domu. Co więcej, pomieszczenie służące nie tylko do przechowywania czterech lub dwóch kółek, lecz także jako podręczny składzik, czy nawet warsztacik do majsterkowania. Przede wszystkim jednak fakt posiadania garażu zintegrowanego z domem pozwala uniknąć kontaktu z często niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi gdy wyjeżdżamy lub wracamy. Wystarczy bowiem jedynie otworzyć drzwi zewnętrzne do garażu…

Drzwi wejściowe do garażu muszą spełniać wiele warunków

Zacznijmy od tego, że choć nie mają bezpośredniej styczności z panującą na zewnątrz aurą, to jednak powinniśmy je traktować jak każde inne drzwi wejściowe. Do garażu bowiem, z racji jego przeznaczenia ogrzewanego słabiej niż reszta domu, wchodzimy wprost z ciepłych pomieszczeń. Warunek podstawowy to zatem odpowiednie parametry izolacyjności termicznej. Drzwi PCV Classic dzięki panelom o grubości od 24 do 46 milimetrów odznaczają się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie 1,1-0,76 W/m2K. Zastosowane jako drzwi zewnętrzne do garażu gwarantują powstrzymanie ucieczki ciepła, a co za tym idzie – ograniczenie strat i redukcję rachunków za ogrzewanie. Przy okazji też szczelność skrzydła uniemożliwi przedostawanie się do wnętrza domu szkodliwych wyziewów i nie zawsze miłych zapachów z garażu.

Drzwi garażowe a bezpieczeństwo mieszkańców

Wszelkie pomieszczenia gospodarcze, jak spiżarnie, kotłownie czy właśnie garaże, są jedną z ulubionych przez włamywaczy dróg do znalezienia się we wnętrzu domu. Niejednokrotnie też garaż jest celem samym w sobie, wszak złodziej może tam znaleźć przedmioty sporej wartości, od samochodu począwszy. Najskuteczniejszą metodą przeciwdziałania tym niecnym zakusom jest mnożenie zabezpieczeń – a to oznacza, że do zagadnienia bezpieczeństwa garażu dobrze jest podejść kompleksowo. Należy dokładnie zastanowić się nie tylko jaką bramę garażową wybrać, by komponowała się z architektonicznym designem budynku,  ale też by dawała maksimum spokoju domownikom. Istotny jest również wybór okna garażowego, jeśli nasz garaż jest wyposażony w otwór okienny. Naturalne w tej sytuacji dopełnienie całości będą stanowiły drzwi wejściowe do garażu.

Jakie drzwi zewnętrzne do garażu wybrać – bezpieczne czy estetyczne?

Stop. Absolutnie nic nie zmusza nas do dokonywania takiego wyboru. Owszem, zdarza się, że jako drzwi wejściowe do garażu czy kotłowni montowane są tak zwane skrzydła techniczne, ale w większości przypadków drzwi garażowe stanowią – i słusznie! – pełnoprawny element projektu wnętrza. Nowoczesne technologie pozwalają całkowicie zrezygnować z kompromisów zarówno pod względem walorów wizualnych, jak i stopnia zabezpieczenia mieszkańców i ich majątku. Aluminiowe drzwi STAR standardowo wyposażone są w czteropunktową blokadę skrzydła od strony zawiasów, klamkę z rozetką przeciwrozwierceniową, oraz zasuwnicę z wielopunktowym ryglowaniem, zabezpieczającą drzwi nie tylko na środku, lecz także na górze i na dole. Żeby zaś nie zaprzątała nam głowy kwestia „czy aby zamknęliśmy drzwi garażowe?” jest też opcja automatycznie ryglującej się przy przymknięciu skrzydła zasuwnicy z napędem elektrycznym.

Co najważniejsze, to wszystko nawet w najmniejszy sposób nie wpływa na estetykę drzwi.

Piękne jak… drzwi wejściowe do garażu!

Mnogość dostępnych wersji sprawia, że bez kłopotów dopasujemy drzwi garażowe do aranżacji wnętrza domu. Jakim sposobem? Rzecz w ich konstrukcji. O końcowym wyglądzie skrzydła decydują panele, a dzięki ich różnorodności zarówno w przypadku drzwi aluminiowych, jak i PCV możliwości kompozycyjne są iście oszałamiające. Kolorystyka – od klasycznej bieli, przez dyskretne szarości, po wyrazisty antracyt czy kolory z palety RAL; materiał – panele imitujące ciepłe drewno, lub chłodną lecz solidną stal, sposób wykończenia… Do tego dodatki: klamki, pochwyty, czy nawet przeszklenia – wybierając drzwi zewnętrzne do garażu jesteśmy na dobrą sprawę ograniczeni li i jedynie naszą wyobraźnią.