Drzwi do kotłowni - OknoPlus

| 28 września 2022 |

Hasło „drzwi do kotłowni” wywołuje jednoznaczne skojarzenie z masywnymi, stalowymi odrzwiami w mało atrakcyjnym kolorze, nieco przybrudzonymi i wyglądającymi na rzadko otwierane. Krótko rzecz ujmując – na dobrą sprawę dawniej bywały raczej byle jakie. Drzwi zewnętrzne do kotłowni stanowią jednak pełnoprawny element architektoniczny, czyli powinny wpisywać się w estetykę całego domu.

Na dodatek, choć w naturalny sposób korcą włamywaczy, muszą dawać zdecydowany odpór próbom wdarcia się przez nie do wnętrza. Ważne jest też, co stanowi serce kotłowni – inne drzwi są potrzebne przy nowoczesnych piecach gazowych, inne – w przypadku pieców dużej mocy na paliwo stałe lub płynne.

Jakie drzwi do kotłowni gazowej sprawdzą się najlepiej?

Odpowiadając na to pytanie trzeba najpierw przyjrzeć się budynkowi jako całości, bowiem mamy tu do czynienia z ciągiem przyczynowo-skutkowym decydującym finalnie o tym, jakie drzwi do kotłowni gazowej powinniśmy wybrać. Otóż jeśli dom jest wybudowany zgodnie z zasadami energooszczędności lub poddany termomodernizacji, jest wyposażony w szczelne i ciepłe okna i drzwi. To oznacza mniejsze zapotrzebowanie na moc grzewczą, a za tym idzie możliwość zainstalowania kotła o niższej mocy.

Dobrze, ale jaki z tym związek mają drzwi do kotłowni gazowej? Ano przede wszystkim taki, że przy kotłach gazowych do 30 kW nie ma wymogu montowania drzwi przeciwpożarowych. Wystarczy spełnić dwa podstawowe warunki – jakie? Drzwi do kotłowni gazowej powinny mieć szerokość co najmniej 80 centymetrów, muszą też otwierać się na zewnątrz. I tyle. Zatem zdecydowanie poszerza nam się pole manewru gdy stajemy przed problemem, jakie drzwi zewnętrzne do kotłowni spełnią nasze oczekiwania. Idąc po linii najmniejszego oporu można skłonić się ku zwykłym drzwiom gospodarczym lub technicznym, ale chcąc by drzwi do kotłowni stanowiły pasujący do całokształtu element stylistyki wykończenia domu, możemy wziąć pod szeroki wachlarz naprawdę nowoczesnych i designerskich rozwiązań.

Drzwi do kotłowni nie muszą być siermiężne

Skoro już ustaliliśmy, że drzwi zewnętrzne do kotłowni są istotnym czynnikiem w wizualnym odbiorze budynku, warto zadbać by estetyką nie odbiegały od pozostałych. Przede wszystkim usuńmy z wyobraźni nudną szarość, spraną zieleń czy nijaki brąz tradycyjnych, stalowych drzwi do kotłowni. Współczesne wzornictwo na miarę XXI wieku wzornictwo i takaż technologia daje nam do ręki niebagatelny oręż w postaci możliwości wykorzystania właściwie pełnej palety kolorów. A skoro tak, to dlaczego nie postawić na drzwi zewnętrzne czarne? Czerń to kolor przywodzący na myśl nowoczesność i oryginalność, ale również klasę, szyk i elegancję.

Eleganckie drzwi zewnętrzne do kotłowni? Czemu nie!

Nie ma zatem najmniejszych powodów do eliminowania wielu modeli tylko dlatego, że ktoś mógłby uznać to za przesadę. Drzwi PCV Classic, łączące design z funkcjonalnością, są tego najlepszym przykładem. Na pierwszy rzut oka subtelne w wykończeniu, kryją w sobie niebagatelną moc ciężkiego profilu PVC uzupełnionego dwumilimetrowym stalowym zbrojeniem. Panele dekoracyjne mają grubość od 24 do 44 milimetrów i opcjonalnie mogą być wzmocnione półtoramilimetrową blachą, co w oczywisty sposób wpływa na kolejne uwarunkowanie, jakie drzwi zewnętrzne do kotłowni powinny spełnić, czyli…

…Zapewniać bezpieczeństwo

Pomieszczenia gospodarcze – piwnice, garaże czy właśnie kotłownie należą do ulubionych i często wykorzystywanych przez włamywaczy dróg dostania się do domu. Dobór odpowiednich drzwi może te zakusy zdecydowanie utrudnić, a nawet całkowicie zniweczyć. Antywłamaniowe drzwi STAR doskonale sprawdzą się pod tym względem jako drzwi zewnętrzne do kotłowni, a to dzięki zasuwnicy z wielopunktowym ryglowaniem, zabezpieczającym skrzydło nie tylko na środku, lecz również na górze i dole. Idąc jeszcze krok dalej możemy nasze drzwi do kotłowni wyposażyć w blokadę antywyważeniową, rozetkę przeciwrozwierceniową, a nawet kontaktrony podpięte pod instalację alarmową całego budynku. W końcu drzwi zewnętrzne do kotłowni są dokładnie takimi samymi drzwiami, jak wszystkie inne, dlatego błędem byłoby traktowanie ich po macoszemu pod względem zabezpieczeń, wszak złodziejowi jest wszystko jedno, czy wedrze się do domu przez salon, łazienkę czy kotłownię.