Parapet wewnętrzny

| 6 listopada 2023 |

Tak, jak oczy są oknami duszy, tak okna są bez wątpienia „oczami” naszego domu. Stylowo zaaranżowane dodają wnętrzu klasy, ale wymagają też odpowiedniej oprawy w postaci dobrze dopasowanych dodatków. Jakie parapety wewnętrzne do ciemnych okien wybrać, żeby mieszkanie wyglądało jak z katalogu? Te powinny pasować do wnętrza pod względem koloru i stylu, ale materiał wykonania jest równie ważny co barwa i odcień. Podpowiadamy, jakie parapety do antracytowych okien kupić, a jakie do czarnych.

Jakie parapety wewnętrzne do ciemnych okien? Zasady aranżacji

Nie ma jednego konkretnego wzorca dotyczącego dopasowania koloru parapetów do okien antracyt lub czarnych, jak ma to miejsce np. w odniesieniu do koloru listew przypodłogowych. W przypadku ciemnych modeli, szczególnie okien antracytowych i czarnych, wszystko zależy od osobistych upodobań oraz od kompozycji wnętrza.

Jeśli pomieszczenia będą urządzone w stylu prowansalskim lub skandynawskim, to parapety powinny być białe, szare lub jasnobeżowe. Nie ma tu miejsca na mocne, zdecydowane akcenty, które zaburzą harmonijny, łagodny klimat. Jeżeli postawimy na czarne wnętrze o wystroju industrialnym lub eklektycznym, doskonale sprawdzą się tam właśnie ciemne, charakterne dodatki.

Najważniejsza jest świadomość, że kolor parapetu wewnętrznego do antracytowych okien i do wariantów czarnych nie musi być zawsze identyczny z kolorem ram, ścian czy mebli, ale powinien pasować do któregoś z elementów wystroju, bo to pozwala osiągnąć efekt spójności aranżacji.

Jakie parapety do antracytowych okien? Najważniejszy jest materiał wykonania

Jakie parapety wewnętrzne do ciemnych okien wybrać, żeby pokój lub kuchnia wyglądały stylowo? Kluczowy jest materiał konstrukcyjny.

  • Drewno cieszy się ogromną popularnością wśród osób wybierających ekologiczne okna do domów urządzonych w stylu industrialnym i tradycyjnym. Drewniane parapety wewnętrzne są naturalne i bardzo wytrzymałe, a te wykonane z egzotycznych gatunków dodatkowo wyjątkowo eleganckie. Niestety drewno wymaga dbałości i konserwacji, a przede wszystkim perfekcyjnego zabezpieczenia chroniącego surowiec przed działaniem wilgoci.
  • PVC jest materiałem wszechstronnym i popularnym, a przy tym uniwersalnym. Parapety do ciemnych okien z PVC znajdują zastosowanie przede wszystkim w budownictwie komercyjnym i w mieszkaniach pod wynajem, a także w pomieszczeniach gospodarczych takich jak garaże i kotłownie. Plastikowe parapety są odporne na korozję, ale wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne, szczególnie na zadrapania.
  • Kamień, a przede wszystkim granit i marmur, to bez wątpienia hity ostatnich sezonów w aranżacji domów. Kamienne parapety do ciemnych okien dodają wnętrzom luksusowego charakteru i są wyjątkowo wytrzymałe, ale niestety drogie. Alternatywą dla wyrobów z kamienia będą parapety z konglomeratu lub aglomarmuru – przypominające drogi kamień, ale zdecydowanie tańsze.
  • Aluminium to doskonała decyzja, gdy wybieramy parapety do okien antracyt Reveal lub Reveal Hide. To materiał odporny na korozję, niezwykle estetyczny i niewymagający zabiegów konserwacyjnych. Dodatkowo aluminiowe parapety są dostępne z akcesoriami ułatwiającymi montaż.
  • Płyta wiórowa jest z kolei tania i często wykorzystywana jako materiał na parapety, ale nie wygląda zbyt imponująco, więc poleca się ją głównie do pomieszczeń gospodarczych.
  • Stal, podobnie do aluminium, odznacza się wysoką odpornością na korozję i uszkodzenia mechaniczne, ale takie parapety do okien antracyt lub czarnych muszą być starannie ocynkowane. Odpowiednio gruba warstwa ocynku determinuje czas bezproblemowego użytkowania.

Jakie parapety wewnętrzne do antracytowych okien w domu i w mieszkaniu?

Wielu inwestorów zastanawia się, jakie parapety do antracytowych okien kupić, żeby nie popełnić wnętrzarskiego błędu i zastanawiające jest dla nich to, że nie znajdują jednoznacznej odpowiedzi. Co jest tego wynikiem? Takiej po prostu nie ma. Do okien w kolorze antracytowym pasują parapety o takiej samej barwie, ale też kontrastujące. Parapety wewnętrzne do antracytowych okien z mogą być szare, białe lub czarne, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wzbogaciła je czerwień, zieleń czy głęboki granat, a nawet dowolne połączenia tych barw, jak ma to miejsce w przypadku rozwiązań wykonanych z konglomeratów.

Jakie parapety do czarnych okien w nowym budownictwie?

W nowoczesnych mieszkaniach – szczególnie w penthouse’ach i apartamentowcach najpopularniejsze są teraz okna czarne. Jakie parapety do czarnych okien wybrać, żeby całość wyglądała atrakcyjnie? Dobrym wyborem będą czarne, grafitowe lub szare, ale z powodzeniem sprawdzą się też białe i kremowe. Kolor parapetów może być dobrany do koloru mebli lub jednej ze ścian. Barwę parapetów do ciemnych okien np. Reveal Loft najlepiej zaczerpnąć z tej samej gamy kolorystycznej.

Diabeł tkwi w szczegółach, czyli na co zwrócić uwagę?

Jakie parapety do czarnych okien warto wziąć pod uwagę? Nikogo pewnie nie zdziwi fakt, że będziemy zwolennikami wysokiej jakości materiałów – bo te są po prostu dużo trwalsze – i surowej oceny konkretnych modeli.

Klucz do bezbłędnego wyboru parapetów tkwi w zrozumieniu, jak ważne jest to, aby dobrze komponowały się one z ciemnymi oknami i resztą pomieszczenia. To decyzja, która może znacząco wpłynąć na estetykę i funkcjonalność naszego domu, dlatego zawsze stawiajmy na to co efektywne i efektowne. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrany parapet to nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne wykończenie naszych okien.