Rośliny doniczkowe na parapet - OknoPlus

| 17 listopada 2021 |

Mniejsze kwiaty na oknie lub te większe, stojące na podłodze, stanowią jedną z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych ozdób pomieszczeń. W zależności od liczby czy rozmiaru mogą być centralnym punktem aranżacji lub estetycznym akcentem wizualnym. Jakie rośliny sprawdzą się najlepiej? Na co zwrócić uwagę przy wyborze roślin doniczkowych na parapet, aby cieszyć się inspirowanym naturą wnętrzem?

Jakie kwiaty na parapet? Wybierz mądrze!

Rośliny doniczkowe na parapet cechuje duża różnorodność. Mamy praktycznie nieograniczony dostęp do całej gamy gatunków o unikalnych barwach, kształtach, wariantach kwitnięcia. Kwiaciarnie, a coraz częściej także florystyczne showroomy pozwalają zaspokoić nawet najbardziej wyrafinowane oczekiwania klientów, oferując rośliny praktycznie z każdego rejonu świata. Takie, których nazw nigdy wcześniej nie słyszeliśmy i które nie są spotykane w naszych szerokościach geograficznych.

Kwiaty na parapet wewnętrzny muszą jednak zostać wybrane z głową – powinny być dostosowane do panujących w określonym miejscu warunków. W innym przypadku narażamy je na szybkie zwiędnięcie, wyschnięcie lub choroby. A przecież nie o to nam chodzi.

Jakie rośliny na parapet wybrać? W odpowiedzi na to pytanie może pomóc nam…kompas! Aby znaleźć kwiaty, które spełnią nasze oczekiwania, powinniśmy bowiem w pierwszej kolejności określić orientację geograficzną, tj. umiejscowienie okien względem stron świata. Dlaczego to takie ważne? Chodzi oczywiście o poziom nasłonecznienia danego miejsca, który determinuje rozwój roślin, wpływa na ich wzrost oraz ogólną kondycję.

Egzotyka – kierunek zachód i południe

Które rośliny doniczkowe na parapet z ekspozycją południową sprawdzą się najlepiej? Zdecydowanie te egzotyczne, potrzebujące dużej ilości promieni słonecznych praktycznie przez cały rok. Oczywiście najpopularniejszym wyborem są sukulenty, najczęściej kaktusy, które dobrze rozwijają się w „tropikalnych” warunkach. Doskonale sprawdzi się także aloes, a także żyworódka pierzasta bądź oleander. Wybór zależy jedynie od naszego poczucia estetyki (i zasobności portfela). Na jakie rośliny na parapet zdecydować się natomiast, jeśli skierowany jest on ku zachodowi? Warunki świetlne, jakie tam panują, przypominają te od strony wschodniej, jednak należy pamiętać, iż jest to ekspozycja zdecydowanie cieplejsza, co szczególnie można odczuć w okresie wiosenno-letnim. Dobrym wyborem będą więc ciepłolubne draceny, storczyki czy begonie.

Rośliny doniczkowe na parapet – północ i wschód? Postaw na cieniolubność

Kwiaty na parapet wewnętrzny od strony wschodniej otrzymywać będą umiarkowaną porcję światła w ciągu dnia – największą w okresie od poranka do południa. Ta ekspozycja sprzyja większości roślin, pozwalając im stale się rozwijać. Jakie gatunki lubią podziwiać wschody słońca? Bluszcz, skrzydłokwiat, epipremnum czy wreszcie prawdziwy hit ostatnich sezonów – monstera.  Kwiaty na oknie północnym będą otrzymywały najmniej światła. Warto wtedy postawić na rośliny cieniolubne, odporne na warunki słoneczne, o ciemnych, ozdobnych liściach takie jak aspidistra, aukuba japońska czy różnego rodzaju paprocie.

Oczywiście poza dobraniem roślin do stron świata, na które skierowane są nasze okna, bardzo ważna w kontekście ich prawidłowego rozwoju jest odpowiednia pielęgnacja. Należy precyzyjnie stosować się do zaleceń ekspertów, stosować dedykowane danemu gatunkowi rozwiązania, a przede wszystkim poświęcić kwiatom należytą uwagę. Wymaga to minimalnych nakładów pracy, a efekt może być jednak piorunujący!

Kwiaty na oknie, czyli naturalny design

Rośliny doniczkowe na parapet tworzą unikalny mikroklimat. Odpowiednio dobrane mogą podkreślić styl aranżacji, wydobyć z niej esencję estetyki. Odpowiadając na pytanie „jakie kwiaty na parapet wybrać?” powinniśmy pamiętać także o ich najważniejszych partnerach – oknach – tych aluminiowych, wykonanych z PVC, oknach z klejonymi panelami szklanymi, czy tych z ukrytymi zawiasami, wielkoformatowych lub w zupełnie standardowych rozmiarach. To właśnie przez nie dociera do roślin życiodajne światło. Razem z domową zielenią mogą tworzyć jednolitą kompozycję, a nawet pomagać im w rozwoju, tworząc odpowiednie warunki termiczne.

Rośliny doniczkowe na parapet – coś dla ciała, coś dla ducha

Poza funkcją stricte estetyczną kwiaty na oknie odgrywają także rolę naturalnego filtra powietrza. Mają bardzo duży wpływ na jego jakość czy poziom wilgotności, co bezpośrednio przekłada się na komfort przebywania w pomieszczeniu. Co więcej, działają kojąco na naszą psychikę – poprawiają samopoczucie, sprzyjają odprężeniu, a także wspomagają kreatywność oraz koncentrację.

Czy już wiesz, jakie rośliny na parapet sprawdzą się najlepiej w Twoim wnętrzu?