Styl prowansalski w kuchni

| 11 marca 2024 |

Dobrze urządzona kuchnia to idealne miejsce dla utalentowanych kulinarnie domowników. Funkcjonalne pomieszczenie pozwala realizować swoje pasje i wykorzystywać twórczy potencjał, zaś piękna dekoracja sprawi, że również smakosze miło spędzą czas w tych czterech ścianach, które będą kojąco oddziaływać na wszystkie zmysły oraz skutecznie pobudzać apetyt na… życie! Wyjątkowo wysmakowaną propozycją aranżacyjną jest kuchnia w stylu prowansalskim. Dodatki w postaci ziół, kwiatów, zieleni oraz słońca sprawią, że moc natury zagości w przytulnym wnętrzu. Bez względu na to, czy będzie to nowoczesna kuchnia w stylu prowansalskim, czy raczej utrzymana w tradycyjnym charakterze z pewnością znajdą się w niej innowacyjne rozwiązania wpływające na komfort użytkowników.

Jak urządzić kuchnię prowansalską?

Podobnie jak w klimacie boho czy w estetyce rustykalnej uniwersalna biel oraz delikatne, pastelowe barwy charakteryzują styl prowansalski. . Kuchnia prowansalska nowoczesna może domagać się mocniejszych akcentów, a wtedy śmiało można wprowadzić bardziej nasycone kolory – ciemna, brązowa podłoga zamiast bielonej czy w kolorze naturalnego drewna, szare fronty szafek, grafitowy blat, fioletowe krzesła lub choćby jedna ze ścian w odcieniu zmysłowej lawendy, świeżej mięty czy zdecydowanego granatu. Białą zabudowę szczególnie doceni mała kuchnia w stylu prowansalskim, bo ta doskonała barwa potrafi powiększyć przestrzeń i dodać miękkości każdej, nawet najbardziej wymagającej, aranżacji.

Kuchnia prowansalska – inspiracje płynące z natury

Współczesne trendy, jak choćby słynący z prostoty i przytulności styl chalet, coraz częściej sięgają po drogocenne dary natury i wypełniają nimi domową przestrzeń. Klasyczna czy nowoczesna kuchnia w stylu prowansalskim to drewno jako główny materiał wystroju. Stół, szafki, blat, półki, krzesła w naturalnym, jasnym odcieniu lub bielone idealnie odnajdą się w tradycyjnym wnętrzu. Jeśli chcemy wprowadzić bardziej współczesne elementy niech będą to tapicerowane krzesła, kamienny blat oraz solidne, metalowe nogi stołu inspirowane klimatem industrialnym. Drewniane skrzynki z ziołami, żywe kwiaty w wazonie, wiklinowe koszyki z owocami i warzywami, lniany obrus, bawełniane ściereczki pozwalają utrzymać swojską atmosferę i skupienie na subtelnych przyjemnościach. Wszystko to osiągniesz dzięki designerskim dodatkom.

Kuchnia prowansalska nowoczesna czy klasyczna?

Projektanci oraz inwestorzy nie mają wątpliwości, że wnętrza zainspirowane naturą wyzwalają w domownikach dużo pozytywnej energii. Dlatego współczesne projekty nie tylko obfitują w naturalne przedmioty, ale przede wszystkim otwierają pomieszczenia na słońce i zieleń. Najlepszym sposobem na rozświetlenie przestrzeni i wydobycie głębi z wystroju jest eleganckie przeszklenie. Zarówno kuchnia prowansalska nowoczesna, jak i tradycyjna korzystają ze współczesnych zdobyczy technologicznych. Designerskie okno Genesis w klasycznych, drewnopodobnych ramach lub modne, panoramiczne okno rogowe gwarantują świetne widoki i solidną dawkę naturalnego światła. Imponujące przeszklenie potrafi fantastycznie zaczarować przestrzeń. Taki zabieg optyczny sprawi, że mała kuchnia w stylu prowansalskim zyska lepszą perspektywę. Słoneczny blask i zieleń ogrodu to kluczowe elementy w każdej udanej aranżacji. Uwielbia je kuchnia w stylu prowansalskim. Dodatki natomiast sprawiają, że wystrój może pozostać klasyczny za sprawą subtelnych detali lub może też podążyć w stronę nowoczesności.

Kuchnia prowansalska z wyspą czy bez?

Wydaje się, że dziś w dekorowaniu wnętrz wszystkie chwyty są dozwolone, a właściwie wszystkie środki. Należy kierować się przede wszystkim własnym gustem i dobrym smakiem. Warto zastanowić się choćby, czy w centralnym punkcie pomieszczenia stanie tradycyjny stół. A może bardziej przemówi do nas modernistyczna kuchnia prowansalska z wyspą? Najlepiej w kolorze innym niż szafki – delikatnie wrzosowa, subtelnie błękitna lub soczyście zielona. Tuż przy niej rząd wysokich, wygodnych foteli, a nad nią oświetlenie zaczerpnięte z modnego loftu, do którego lubi czasem zajrzeć kuchnia prowansalska. Inspiracje nawiązujące do innych estetyk wpływają na zachwycający efekt końcowy. Oryginalna wyspa to nie tylko doskonały design, ale także świetna funkcjonalność. Wyjątkowy mebel może posłużyć za stół lub blat do przygotowywania posiłków. Wyposażony w liczne półki przejmuje nieco rolę szafek czy spiżarni i stanowi ulubione miejsce spotkań towarzyskich.

Styl prowansalski – kuchnia dla marzycieli

Jaka jest najlepsza propozycja dla marzycieli z zacięciem praktycznym? Kuchnia w stylu prowansalskim. Inspiracje płynące z wakacyjnej Prowansji przeplatają się z inwestowaniem w nowoczesne rozwiązania ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Ta nieco romantyczna podróż aranżacyjna zyskuje rys rozwagi i staje się obietnicą spełnionego pragnienia o pięknie i komforcie w czterech ścianach!