Łazienka vintage retro

| 23 stycznia 2023 |

Od kilku lat w architekturze wnętrz bardzo modny stał się powrót do czasów dawniejszych – może niekoniecznie lepszych, ale z pewnością innych, nie nacechowanych powszechnym pędem i zgiełkiem wynikającym z cywilizacyjnego przyspieszenia. Dlaczego więc nie zdobyć się na popartą fantazją odwagę i nie postawić na styl retro wnętrza? Czemu nie wykorzystać dodatków z duszą i pełnych sekretów przedmiotów z lat minionych? Zdarzyć się może jednak, że z różnych powodów nie będziemy mogli lub chcieli urządzić w tym duchu całego domu czy mieszkania, a mimo wszystko przydałoby się pomieszczenie odmienne od pozostałych, swoiste sanctum sanctorum, w którym nie tylko odetchniemy od trudów codzienności, ale – niczym Alicja po drugiej stronie lustra – znajdziemy się w świecie zupełnie innym od tego, który nas otacza. Do tego właśnie doskonale nadaje się łazienka.

Styl retro, czyli sentymentalna podróż w czasie

Należy z całą mocą podkreślić, że aranżacja wnętrza w tym stylu nie musi oznaczać powrotu do jednoznacznie określonej epoki. Jeśli marzy nam się łazienka retro, inspiracje możemy znaleźć w niemal dowolnym miejscu na osi czasu.

To przede wszystkim kwestia indywidualnego odczucia – dla jednych „retro” może oznaczać już pełne żywych kolorów i geometrycznych kształtów lata sześćdziesiąte, inni mogą woleć nasycone przepychem luksusowych detali, epatujące luksusem klimaty międzywojnia, lub nawet dziewiętnastego wieku – mówi Monika Srebrny, OknoPlus.

Bez względu na ostateczny wybór należy trzymać się zasady mówiącej, że „less is more”, pozwolić robić wrażenie wyraźnie widocznym poszczególnym komponentom nietuzinkowego designu, które mogą zniknąć jeśli pomieszczenie zostanie nimi przeładowane.

Jak urządzić łazienkę w stylu retro?

Zapewne pierwszą rzeczą, jaką podsuwa nam wyobraźnia na dźwięk hasła „łazienka w stylu retro” jest wolnostojąca wanna na charakterystycznych nóżkach, często bogato zdobionych lub ujętych w artystycznie rzeźbione kształty, ze słynnymi lwimi łapami na czele. Na takim elemencie – jeśli tylko rozmiar pomieszczenia na to pozwoli – niewątpliwie zyska każda aranżacja łazienki. Styl retro zaczyna się jednak dużo wcześniej, bo od podłóg i ścian, a także okien. Jak już się rzekło, końcowy wygląd pomieszczenia jest właściwie ograniczony tylko wyobraźnią projektanta oraz oczekiwaniami inwestora. Współczesna technologia pozwala kreować wnętrza doskonale imitujące praktycznie każdą epokę – czy to przy pomocy kafli, czy też tapet. Można więc postawić na charakterystyczne, czarno-białe wzory (szachownice, mozaiki, jodełki), pójść w kierunku przepychu wykorzystując materiały imitujące marmur lub inny szlachetny budulec, często wzbogacony złotymi detalami, albo wręcz przeciwnie – zdecydować się na eklektyczną szarość surowego kamienia czy betonu, który w połączeniu z odpowiednimi dodatkami stworzy pożądany klimat. Łazienka w stylu retro wymaga nie tylko odpowiedniego wykończenia w postaci autentycznie starych bądź wyglądających na takie mebli w postaci szafek o półek, wyposażenia, czyli umywalek, muszli klozetowych i armatury, ale także – last but not least – odpowiednich okien.

Jakiej stolarki okiennej potrzebuje łazienka w stylu retro?

Pomijając pozbawione otworu okiennego pomieszczenia w bloku, wybór okna do łazienki nie jest sprawą w tak oczywisty sposób prostą, jak mogłoby się wydawać.

Mamy do czynienia z wnętrzem o dość nietypowym, chwilami wręcz inwazyjnym mikroklimatem, charakteryzującym się sporą wilgotnością i dużymi skokami temperatury. To czynniki, które bardzo niekorzystnie wpływają na okna starszego typu, z drewnianymi ramami, którym grozi szereg niebezpieczeństw – od wypaczania się poczynając, nawet po szkodliwe dla zdrowia domowników procesy gnilne – przestrzega Monika Srebrny.

Na szczęście z gotowym rozwiązaniem problemu przychodzą producenci okien aluminiowych i PVC. Jedne i drugie są bowiem odporne na długotrwałe nawet działanie wilgoci oraz zmiennych temperatur, eliminując tym samym zagrożenie uszkodzeniem profili bądź rozwojem ze wszech miar niepożądanych grzybów i pleśni.

Łazienka w stylu retro znajdzie doskonałe uzupełnienie w postaci energooszczędnego okna Reveal, którego minimalistyczna forma będzie perfekcyjnie współgrała z pozostałymi elementami aranżacji wnętrza. Dodatkową zaletą są też jego świetne parametry – współczynnik przenikania ciepła wynosi zaledwie 0,7 W/m2K, zaś innowacyjne szklenia podnoszą o 20% efektywność energetyczną – podkreśla ekspert OknoPlus.

Biorąc pod uwagę spory zazwyczaj wysiłek włożony w kreację stylowego charakteru pomieszczenia nie chcemy, by rezultaty owego wysiłku pozostały – w przenośni i dosłownie – w cieniu. Mniejsza ilość materiału użytego do konstrukcji profili pozwala na powiększenie szyby, dzięki czemu przy przenikalności światła na poziomie 77% mamy zagwarantowane naturalne oświetlenie wnętrza.

Pozbądź się wilgoci

Problem podwyższonej wilgotności dotyka każdego pomieszczenia kąpielowego, a zatem łazienka w stylu retro jest nań narażona w dokładnie takim samym stopniu, jak każda inna. Parująca stolarka okienna to tylko jeden z objawów tego zjawiska, dlatego niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Otwieranie, bądź nawet tylko uchylanie okna zaraz po kąpieli może przynieść opłakane skutki w postaci przewiania i przeziębienia. Z pomocą przychodzi innowacyjne okucie Comfort, powodujące, że skrzydło odsuwa się od ramy o 6 mm na całym obwodzie, podczas gdy okno pozostaje cały czas zaryglowane. To zaś umożliwia łagodne wietrzenie, gwarantując odprowadzenie na zewnątrz wilgotnego powietrza bez ryzyka powstania przeciągu. I po kłopocie…

Wysoka funkcjonalność i takaż estetyka

Nie mając jednoznacznej i z góry określonej definicji aranżacji, łazienka w stylu retro może być wyposażona w przeróżne warianty wizualne stolarki okiennej – w zależności od wybranej koncepcji stylistycznej. Sprzyja temu niezwykle szeroka oferta kolorystyczna okien – tak aluminiowych, jak plastikowych. Na dobrą sprawę nie ma wnętrza, do którego nie można byłoby dobrać pasującego rozwiązania. Kolory palety RAL, surowość aluminiowego antracytu lub czerni, imitacje drewna… „Pokaż mi projekt swojej łazienki, a bez problemu dobiorę do niej okno” – trwałe, funkcjonalne, a do tego piękne. I zapewniające domownikom tak potrzebną w tym miejscu prywatność.