Mieszkanie dla seniorów - OknoPlus

| 17 marca 2022 |

Zgodnie z trendem demograficznym znanym pod nazwą Silver Tsunami, w najbliższych latach osób w podeszłym wieku będzie znacznie więcej niż odnotowywaliśmy w ubiegłych dekadach. Ta grupa społeczna ma, bez wątpienia, specyficzne potrzeby – również te mieszkaniowe. Myśląc przyszłościowo, dla bezpieczeństwa i wygody, warto doposażyć domy i mieszkania dla seniorów w kilka praktycznych rzeczy. Jakich dokładnie?

Udogodnienia dla osób starszych – niskie progi

Choć każdy chciałby cieszyć się witalnością i energią jak najdłużej, czasem rzeczywistość potrafi pokrzyżować te plany i stawia przed nami niemałe wyzwania. Nie wszyscy seniorzy cieszą się bowiem stuprocentową sprawnością – zmagają się często m.in. z rozmaitymi problemami motorycznymi, osłabioną mobilnością i malejącą koncentracją. Ale czy taka kolej rzeczy musi być przeszkodą w codziennej radości z korzystania z bezpiecznej i ergonomicznej przestrzeni? Nic bardziej mylnego! Wystarczy wziąć wspomniane ograniczenia pod uwagę podczas remontu czy odświeżania domu lub mieszkania. Dla seniorów zajmujących budynki z balkonami i tarasami doskonałym rozwiązaniem będą drzwi balkonowe niskoprogowe lub okno tarasowe bezprogowe, dzięki którym swobodne przechodzenie np. z salonu do ogrodu będzie w pełnie bezpieczne, a ryzyko potknięcia – zminimalizowane niemal do zera. Przesuwne okno tarasowe to rozwiązanie, dzięki któremu osoby chodzące o lasce, kulach, czy przy pomocy balkonika, będą mogły samodzielnie korzystać z każdego metra kwadratowego własnego lokum. Tacy seniorzy potrzebują także wygodnego w użytkowaniu, niskiego natrysku z odpływem w podłodze, który dobrze wyposażyć w siedzisko i uchwyty do podpierania się. Te ostatnie warto zamontować również obok toalety.

Dowiedz się, jak stworzyć dom i mieszkanie bez barier.

Wyposażenie mieszkania dla seniorów

W trakcie remontu czy odświeżania mieszkania dla seniorów powinno się także pomyśleć o odpowiednim do ich wieku wyposażeniu. Warto zastanowić się, czy wszystkie sprzęty AGD i RTV są proste w obsłudze, a jeśli nie, wymienić je na inne, bardziej intuicyjne. Dobrze też sprawdzić, czy urządzenia elektryczne (takie jak czajnik czy żelazko) posiadają funkcję samoczynnego wyłączania się – w końcu pamięć osób w podeszłym wieku często zawodzi. Dla komfortu i zdrowia powinno się także zadbać o odpowiednie warunki do odpoczynku i regeneracji.

Mieszkania dla seniorów – chroń je przed nieproszonymi gośćmi

Liczba kradzieży z włamaniami w Polsce z roku na rok rośnie. W statystykach z 2019 roku odnotowano ich 77 tysięcy, a rok później – ponad 3000 więcej. Nie ulega wątpliwości, że ofiarami padają najczęściej właśnie seniorzy. Poziom ich bezpieczeństwa poprawią okna wyposażone w klamki antywłamaniowe.

W domach wolnostojących i mieszkaniach na parterze poleca się je uzupełnić o solidne rolety zewnętrzne. Gwarancją spokojnego snu dla osób starszych będą także drzwi wejściowe antywłamaniowe o podwyższonej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Przygotowując lokum dla seniorów, warto zainwestować w drzwi antywłamaniowe do mieszkania z elektronicznym wizjerem, który ułatwi identyfikowanie przychodzących osób, ograniczając pole manewru oszustom.

Ponadto, na straży bezpieczeństwa starszych może stanąć instalacja systemu inteligentnego domu, przypominająca m.in. o konieczności zamknięcia czy zasłonięcia okien.

Sprawdź też, jakie okna antywłamaniowe wybrać.

Akustyka

Osoby starsze potrzebują nie tylko poczucia bezpieczeństwa, ale także spokoju i ciszy, dlatego warto zadbać o ich komfort akustyczny. Lokum seniorów wyciszą między innymi wysokiej jakości drzwi antywłamaniowe do mieszkania oraz okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej, które stają się swoistą barierą zatrzymującą fale dźwiękowe próbujące przedostać się do wnętrza. Domy i mieszkania dla seniorów można też wyciszyć poprzez zastosowanie miękkich dywanów, które nie tylko doskonale tłumią dźwięki, ale także ogrzewają stopy i zabezpieczają przed tragicznymi skutkami niespodziewanych upadków. Dobrze też zainwestować w inne tekstylia, dzięki którym przestrzeń dla osób starszych będzie jeszcze bardziej cicha i przytulna – grube zasłony i kilimy to tylko niektóre z elementów redukujących natężenie dźwięków.

Energooszczędność

Emerytury i renty nie należą do wysokich, dlatego podczas remontu czy odświeżania mieszkania dla seniorów, dobrze zadbać o to, by znalazło się w nim jak najwięcej energooszczędnych rozwiązań, które pozwolą zredukować codzienne koszty eksploatacji. Z nawiązką powinna zwrócić się m.in. inwestycja w szczelną stolarkę, taką jak okno Morlite z niezwykle niskim współczynnikiem przenikania ciepła Uw, która zatrzyma ciepło w czterech ścianach i zaowocuje mniejszymi rachunkami za ogrzewanie. Warto też uzupełnić baterie kuchenne i łazienkowe o napowietrzające strumień wody perlatory oraz wymienić wszystkie żarówki na energooszczędne w technologii LED. Wskazana będzie także inwestycja w urządzenia AGD o lepszej klasie energetycznej. To wszystko powinno przyczynić się do niższych rachunków za wodę i prąd.

Przeczytaj więcej o energooszczędnej stolarce okiennej.

***

Remont domu czy mieszkania dla seniorów należy przeprowadzić z myślą o ich wygodzie, bezpieczeństwie, zdrowiu i spokoju. Z tego względu warto zainwestować m.in. w okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej, okno tarasowe bezprogowe, klamki antywłamaniowe czy bezpieczne i energooszczędne urządzenia AGD, a także inne udogodnienia, które sprawią, że czas emerytury będzie „drugą, radosną młodością” – pełną aktywności i dobrego samopoczucia.