Nowa linia okien SwissForm - OknoPlus

| 16 listopada 2016 |

Popularność nowoczesnej architektury powoli zmienia krajobraz polskich miast. Geometryczne bryły z płaskim dachem i dużymi przeszkleniami coraz częściej zastępują budynki zaprojektowane w tradycyjnym stylu. Zmiany te pociągają za sobą zupełnie nowe podejście zarówno do kwestii projektowania, jak i samego procesu budowy. Otwiera się także pole do działania dla producentów nowoczesnych materiałów budowlanych, które nie tylko w pełni odpowiedzą na zaostrzające się wymagania technologiczne, ale będą nieść wysoką wartość estetyczną i energetyczną. Przykładem niech będzie wykonana ze szwajcarską precyzją nowa linia okien SwissForm, stworzona z myślą o nowoczesnych bryłach budynków – duże przeszklenia połączone z ciepłem we wnętrzu naszego domu.

Budowa domu energooszczędnego lub pasywnego, z racji na wyższe koszty, była do niedawna postrzegana jedynie w kategoriach fanaberii inwestorów. Teraz, za sprawą nowych warunków technicznych budownictwa powoli staje się koniecznością, z jaką muszą mierzyć się ich przyszli właściciele. Z pomocą przychodzą im producenci materiałów do wznoszenia przegród zewnętrznych, ocieplenia budynku oraz stolarki okiennej – to dzięki zaawansowanym technologicznie produktom, z łatwością postawimy dom o niemal zerowym zapotrzebowaniu na energię elektryczną.

Zatrzymać ciepło

Na panującą w naszym domu temperaturę wpływa bardzo wiele czynników: technologia i materiał do wznoszenia ścian, rodzaj oraz sposób wykonania fundamentów i pokrycia dachowego, jak również układ instalacji grzewczej. W utrzymaniu komfortu cieplnego niebagatelne znaczenie mają także okna, przez które, mimo intensywnego ogrzewania, potrafi „uciekać” ponad 30% ciepła. Źle dobrane i nieprawidłowo zamontowane mogą stać się swoistym mostkiem termicznym, z którym walka będzie nie tylko trudna, ale i niezwykle kosztowna.

Podejmując decyzję o wyborze okien do domu energooszczędnego warto postawić na sprawdzone i pewne rozwiązania. Na co zwracać uwagę?

Najważniejszym parametrem w przypadku projektowania stolarki okiennej, podobnie zresztą jak w przypadku przegród zewnętrznych, jest współczynnik przenikania ciepła (Uw). Jego wartość wyrażana w jednostkach W/m2k, mówi nam o tym, ile ciepła przeniknie w ciągu godziny przez metr kwadratowy przegrody przy jednostopniowej różnicy temperatur pomiędzy jej wewnętrzną a zewnętrzną stroną. Im niższa wartość tego współczynnika, tym mniej ciepła stracimy, co przyniesie wymierny pakiet korzyści, na przykład w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie – tłumaczy Mateusz Kuduk, ekspert OknoPlus.

Przyjmuje się, że wartość współczynnika Uw dla okien energooszczędnych musi wynosić mniej niż 1 W/m2k. Okna z nowej linii SwissForm idą jednak o krok dalej – wartość Uw na poziomie 0,7 W/m2k plasuje je w grupie produktów dedykowanych wymagającym budynkom pasywnym.

Dotknąć natury

Płaski dach, bryła o kubicznej formie i przeszklenia na całą powierzchnię wybranej ściany – każdy wielbiciel stylu modernistycznego chciałby zostać posiadaczem takiego domu. Przyszli właściciele muszą zdawać sobie jednak sprawę z pewnych pułapek, a także zagrożeń, jakie niosą ze sobą wielkogabarytowe szklenia. Po pierwsze konstrukcja ramy okiennej musi być na tyle wytrzymała, by poradzić sobie z ciężarem pakietów szybowych. Po drugie, tak zaprojektowane okno powinno skutecznie opierać się niełatwym warunkom atmosferycznym, które skutkować mogą zbytnimi naprężeniami konstrukcji.

Projektując linię SwissForm szczególną wagę przykładaliśmy do walorów estetycznych, które idą za wykorzystaniem w projekcie przeszkleń o dużych wymiarach. To nie tylko niezwykły, panoramiczny widok za oknem, ale przede wszystkim otwarcie na aranżację światłem, które w naturalny sposób wypełnia pomieszczenie, stając się ciekawym elementem kompozycyjnym – rozświetlającym i ogrzewającym nasze domy – wyjaśnia Kuduk.

Bliski kontakt z naturą, jaki gwarantują wielkopowierzchniowe szklenia SwissForm, wymaga odpowiedniego projektowania otworów okiennych i przywiązywania szczególnej uwagi do prac konstrukcyjnych. SwissForm to kwintesencja precyzji godna szwajcarskich mistrzów.

Żyć komfortowi i stylowo z SwissForm

Nowoczesny design SwissForm Activ i SwissForm Art został uzupełniony równie nowoczesnym podejściem do funkcjonalności okien. Projekt opiera się na najwyższej jakości profilach bluEvolution, których 6-komorowa konstrukcja, szerokość zabudowy 82 mm oraz specjalny system uszczelek pomagają dbać o komfort termiczny o każdej porze roku. Specjalna budowa profili uzupełniona o potrójne pakiety szybowe pozwala bowiem na zatrzymanie ciepła w pomieszczeniach w sezonie grzewczym oraz chroni przed zbytnim nagrzewaniem się wnętrz w upalne dni, a wysoki współczynnik przepuszczalności światła (Lt = 74%) pozwala na doskonałe doświetlenie każdego pomieszczenia.. Wszystkim, którym zależy na komfortowym dopływie świeżego powietrza rekomendujemy uzupełniające okucia Comfort. Pozwalają one odsunąć skrzydło od ramy o 6 mm, gwarantując w tym samym czasie pełne zaryglowanie okna.

Warto zwrócić uwagę na nieograniczone możliwości aranżacyjne, jakie daje indywidualny wybór barwy profilu. Szeroka paleta kolorów pozwala wybrać między stonowaną bielą, ciepłą okleiną drewnopodobną czy surowym aluminium, a także niezwykle modnym– profilem w kolorze antracytu. Nowością na rynku jest nietypowa barwa podkładu SwissForm, w którym można zastosować rdzeń koloru właśnie antracytowego, współgrającego z ciemnymi profilami. Z taką ofertą nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć dom naszych marzeń.

Okna z nowej linii SwissForm stanowią kwintesencję nowoczesnej architektury – z jednej strony docenimy ich minimalistyczne piękno, z drugiej zaś maksymalną funkcjonalność, jaką oferują użytkownikom. Czy można wymagać więcej?

Zobacz także: okna NorskStil – doskonała izolacja cieplna nawet w ekstremalnych warunkach.