O co zapytać przy zakupie okien - OknoPlus

| 20 października 2015 |

Okna to nie od dzisiaj coś więcej niż tylko konieczny element budowlany. Idąc po linii najmniejszego oporu kierujemy się przeważnie jedynie względami estetycznymi, a to błąd. Cóż bowiem po tym, że okna będą wspaniale wyglądać i perfekcyjnie dopełniać wnętrze, jeśli ich parametry i funkcjonalność pozostawią wiele do życzenia. To jak z pięknym obrazem, który musi mieć dobrze dobraną ramę, profesjonalne zabezpieczenie płótna i właściwe oświetlenie.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien?

Zacznijmy od tego, że nie powinniśmy krępować się zadawać pytań, wszak okna to inwestycja, która ma służyć nam przez lata, i to służyć w sposób najlepszy z możliwych. Zatem – na co zwrócić uwagę przy zakupie okien? Kupić okna aluminiowe czy z PVC? Jakie szyby zamontować? Czy wymiana okien to ulga termomodernizacyjna? Czy wymianę okien można odliczyć od podatku? Lista kwestii do poruszenia przed zakupem jest bardzo długa, spróbujmy więc przybliżyć te najbardziej istotne.

Jakość profilu

Obowiązujące od stycznia zeszłego roku Warunki Techniczne 2021 nakładają określone wymogi tak na producentów stolarki otworowej, jak i na inwestorów. Należy upewnić się, że grubość ścianek konstrukcyjnych wynosi przynajmniej 2,8 mm, zaś szerokość komór wewnętrznych zbliżona jest do optymalnej, czyli 5 mm. Stolarka okienna jest również strażnikiem naszego mienia i spokojnego snu, zatem zabezpieczenia przeciwwłamaniowe to także coś, na co trzeba zwrócić uwagę. Przy zakupie okien sprawdźmy, czy mają przynajmniej jeden grzybek przeciwwyważeniowy na skrzydło, choć można pokusić się o zainstalowanie rozwiązań bardziej rozbudowanych. W tym przypadku gumowa uszczelka jest zastąpiona przez plastikową „płetwę”, dzięki której złodziej nie podważy okna, a do tego skutecznie sklejająca szybę z profilem taśma STV uniemożliwia wypchnięcie całego pakietu.

O co zapytać przy zakupie okien? O parametry termiczne!

To następne, o co musimy zapytać przy zakupie okien. Najkrócej rzecz ujmując – powinny być ciepłe. Tu na czołowe miejsce zdecydowanie wysuwają się okna ALU, charakteryzujące się znakomitą izolacyjnością termiczną, choć pod tym względem nie ustępują im też nowoczesne okna PCV. Warunki Techniczne 2021 narzucają 0,9 W/m²K jako maksymalny współczynnik przenikania ciepła. Plastikowe okna Morlite, czy aluminiowe Reveal spełniają ten warunek z naddatkiem, osiągając 0,7 W/m²K. Termiczną optymalizację zapewnia połączenie ciepłych profili z dwukomorowymi pakietami trzyszybowymi i ciepłą ramką pomiędzy szybami. Samo zaś odpowiadające obowiązującym wymogom szkło powinno być niskoemisyjne i energooszczędne, przepuszczać maksymalną ilość promieni słonecznych do wnętrz i dbać o nasz komfort termiczny nawet zimą. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie okien jeśli chodzi o dobór szyb? Na umiejscowienie domu względem kierunków świata. Inne wstawimy do okien montowanych od nasłonecznionej strony południowej, a inne – od chłodniejszej, zacienionej północy. Właściwe wybory pozwolą nam stworzyć dom efektywny energetycznie, cieplejszy, a przy tym niskokosztowy, bowiem mniej ciepła uciekającego z budynku to mniejsze zapotrzebowanie na zużycie energii, w efekcie więc niższe rachunki.

Funkcjonalność

Czyli zestaw cech, z którymi będziemy mieli do czynienia podczas codziennego użytkowania. O co więc jeszcze powinniśmy zapytać przy zakupie okien? Z pewnością o maksymalne wymiary skrzydła dopuszczone przez Aprobatę Techniczną danego profilu. Równie istotna jest liczba punktów ryglowania skrzydła do ramy i sposób rozmieszczenia zaczepów, co ma bezpośredni wpływ na szczelność. A skoro o niej mowa – standardowe systemy rozszczelnienia i wentylacji to coś, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie okien, pytając przy tym o możliwość doposażenia okucia, na przykład w stopniowanie uchyłu lub blokadę obrotu klamki. I wreszcie należy upewnić się, że deklarowane wyposażenie będzie ujęte w umowie kupna stolarki, oraz sprawdzić ewentualną wysokość dopłat do kolorów i nietypowych kształtów, jak trójkąty czy łuki.

W dialogu z konsultantem możemy łatwo pogubić się w gąszczu fachowych terminów, dlatego nie od rzeczy będzie zapoznać się z podstawowymi, a nawet nieco bardziej szczegółowymi zagadnieniami dotyczącymi stolarki otworowej. Oto jej ABC: https://www.oknoplus.com.pl/abc-stolarki-otworowej/.

Czy wymiana okien to ulga termomodernizacyjna?

Docieplenie domu, wsparte wymianą drzwi i okien, może zredukować wydatki na jego utrzymanie nawet o 40%. Poddanie budynku generalnej termomodernizacji to także ewidentna korzyść dla środowiska. Jednak rozmiar prac może przytłoczyć, podobnie jak ich koszty. Usunięcie nieefektywnych źródeł ciepła, modernizacja przegród, wymiana okien i drzwi – to absolutne, choć i tak już nietanie minimum. Z pomocą przychodzi program Czyste Powietrze, dzięki któremu właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych lub inwestorzy, którzy właśnie rozpoczęli budowę, mogą uzyskać dofinansowanie wielkości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wysokość dopłaty jest uzależniona od zakresu prac oraz dochodów gospodarstwa domowego. Trzeba pamiętać by wcześniej przeprowadzić audyt lub analizę energetyczną budynku, oraz sprawdzić szczegółowe wymagania odpowiedniego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czy wymianę okien można odliczyć od podatku?

Z podatkowej ulgi termomodernizacyjnej można skorzystać tylko w przypadku remontu budynku, nie obejmuje ona więc budujących nowy dom i właścicieli mieszkań w blokach. Limit ulgi nie jest związany z jedną inwestycją czy jednym przedsięwzięciem termomodernizacyjnym, lecz jej kwota nie może przekroczyć 53000 złotych. Dla małżeństw będących właścicielami lub współwłaścicielami budynków istotny jest fakt, że wspomniany limit dotyczy każdego z małżonków oddzielnie, czyli każdemu z nich przysługuje odliczenie o maksymalnej wartości 53000 złotych. Ulga obejmuje między innymi zakup i wymianę okien – z zastrzeżeniem, że w przypadku równoczesnego korzystania z programu Czyste Powietrze odliczeniu w ramach ulgi nie podlegają wydatki sfinansowane lub dofinansowane z dotacji pochodzących z tego programu.

***

Wiedząc już, na co zwrócić uwagę i o co zapytać przy zakupie okien, oraz czy wymiana okien to ulga termomodernizacyjna i czy wymianę okien można odliczyć od podatku – możemy przystąpić do realizacji naszej inwestycji, a później już tylko cieszyć się jej efektami.