Okno rama biała

| 23 grudnia 2023 |

Czas na zakup nowych okien, ale nie wiesz, jaki kolor wybrać? Biała klasyka kusi, lecz brąz wydaje się nieco bardziej praktyczny? Niestety (albo stety), nie ma konkretnych zasad doboru barw okien. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, stylistyki budynku i od budżetu. Czym się kierować przy wyborze? Zdecydować się na okna białe czy brązowe w odcieniu winchester, klasycznego złotego dębu lub ekskluzywnego cedru? Sprawdź, czy lepiej postawić na okna brązowe czy białe.

Jakie wybrać okna – białe czy brązowe?

Ogromna różnorodność rozwiązań z zakresu stolarki okiennej pozwala dobrać modele spełniające bardzo restrykcyjne wymogi, ale paradoks wyboru polega na tym, że im większy on jest, tym trudniej się na coś zdecydować. Jakie kupić okna? Białe czy brązowe? Kolor profili, w przeciwieństwie do ich właściwości technicznych, jest aspektem o czysto estetycznym znaczeniu. Co prawda jeszcze jakiś czas temu białe okna mogły być bardziej problematyczne od kolorowych, ale teraz, wraz z rozwojem technologii produkcji, każdy odcień ramy może być tak samo trwały oraz estetyczny i to nawet po wielu latach użytkowania. Wybór koloru nie jest zatem determinowany konkretnymi warunkami, a wyłącznie indywidualnymi potrzebami. Spróbujmy znaleźć odpowiedź, które okna – białe czy brązowe, sprawdzą się w naszym wnętrzu.

Ponadczasowe piękno klasyki

Jeszcze kilkanaście lat temu brak rozbudowanej palety kolorystycznej sprawiał, że w każdym bloku i domu jednorodzinnym montowano taką samą stolarkę otworową, różniącą się ewentualnie rozmiarem lub kształtem. Klasyczne, białe profile, dziś doskonałej jakości i nieporównywalnie ciekawsze wzorniczo, nadal są „pierwszym wyborem” inwestorów – bezpiecznym i zawsze odpowiednim.

Białe ramy będą idealne do pomieszczeń utrzymanych w stylach: skandynawskim, śródziemnomorskim, glamour czy klasycznym, a także, gdy lubimy kompozycje typu monokolor. Wtopią się w jasne ściany i pozwolą uzyskać efekt optycznego powiększenia pomieszczeń. Ale czy w przypadku takich aranżacji jesteśmy skazani wyłącznie na okna białe? Czy brązowe też mogą zdać tu egzamin? Mogą, ale pamiętajmy o ich delikatnym wariancie, by nie przytłoczyły kompozycji i nie zabrały jej swoistego oddechu.

Białe wybarwienie profili daje wrażenie nowości, czystości i świeżości – i to na długie dekady. Nowoczesne okna białe są wykonane z odpornych materiałów, a przez to nie szarzeją, nie blakną i nie łuszczą się nawet po wieloletniej ekspozycji na promienie UV i niekorzystne warunki atmosferyczne.

Jasne okna doskonale sprawdzą się w małych mieszkaniach, gdzie dostępność naturalnego siwiała jest ograniczona. Optycznie rozjaśnią wnętrza i umożliwią odbijanie się promieni słonecznych, które dodatkowo doświetlą pomieszczenia. Na białe okna warto się zdecydować również w budynkach, w których otwory okienne są stosunkowo niewielkie.

Brązowe okna – gdzie najlepiej wyglądają?

Stolarka otworowa w tych odcieniach jakiś czas temu była prawdziwym hitem. Kiedy w budownictwie pojawił się trend wykorzystania brązowych pokryć dachowych, w większości domów pojawiły się też brązowe okna. Czy białe odeszły wtedy w zapomnienie? Nie, ale zainteresowanie nimi chwilowo spadło i musiały podzielić się popularnością z nieco bardziej wyrazistymi propozycjami.

Brąz cechuje się niewątpliwą elegancją i kojarzy się z naturą – drewnem, ziemią i wszystkim, co organiczne. Brązowe, ramy okien w kolorze jasnego orzecha, mahoniowym czy Woodec Turner Oak wpasują się we wnętrza urządzone w stylu alpejskim, industrialnym, eklektycznym, rustykalnym i vintage, ale mogą sprawdzić się również w stylistyce kolonialnej.

Ogromną zaletą brązowych okien jest łatwość utrzymania ich w czystości. Na takich profilach okiennych zdecydowanie słabiej widać wszelkie zabrudzenia, więc nawet jeśli nie umyjemy okien na czas, brud nie będzie się rzucał w oczy i małe zaniedbania ujdą nam płazem.

Nowoczesne okna brązowe doskonale znoszą intensywne promieniowanie słoneczne, działanie wilgoci i wieloletnie smaganie drobinkami piasku niesionymi przez wiatr.

Okna brązowe czy białe? A może kompromis?

Kiedy trudno podjąć decyzję, jakie wybrać okna: białe czy brązowe, najlepiej spotkać się w połowie drogi i zamówić dwustronną stolarkę otworową – białą od środka i brązową od zewnątrz. Modele typu bicolor sprawdzą się równie dobrze w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach w blokach czy kamienicach. Zewnętrzne brązowe ramy będzie można dopasować do beżowej, białej lub brzoskwiniowej kolorystyki elewacji, a wewnętrzne białe wkomponują się w każdy styl wystroju wnętrz.

Okna brązowe czy białe – czym się kierować w wyborze?

Jeżeli trudno Ci podjąć decyzję co zamówić, okna brązowe czy białe, najlepiej zacząć od zastanowienia się nad stylem urządzenia wnętrza i wybrać model pasujący kolorystycznie do wymarzonego trendu wnętrzarskiego. Brąz wpisze się łatwo w tradycyjne aranżacje, a biel podkreśli urok otwartych przestrzeni o nowoczesnym charakterze.