Okna słoneczne

| 19 lipca 2015 |

Producenci szyb na co dzień mają do czynienia z tematyką termoizolacyjności. Produkuje się szyby, które mają zatrzymać ciepło wewnątrz budynku, ale też takie, które mają go nie wpuszczać do środka w upalne dni. Montujemy żaluzje, rolety, zasłaniamy okna, żeby uchronić się przed promieniami słońca, szczególnie latem. Naukowcy pracujący na Michigan State University (MSU) poszli o krok dalej i stworzyli transparentne panele fotowoltaiczne, które promienie słoneczne zamieniają w prąd. Takie okna-baterie już niebawem mogą zastąpić tradycyjne okna.

Czym są okna słoneczne?

Takie okna na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od tych, które mamy obecnie w domach. Ogniwa fotowoltaicznie są ukryte w krawędziach. Tajemnica tkwi w tym, jak promienie słoneczne trafiają do tych krawędzi. Wynalazek MSU jest luminescencyjnym koncentratorem energii słonecznej. Jest to szkło z tzw. kropkami kwantowymi, czyli mikroprzestrzeniami przenoszącymi ładunek. Dlatego kropki kwantowe zwane są też sztucznymi atomami. Są to sztuczne twory, a ich wytwórcy decydują o ich kształtach, rozmiarach i liczbie uwięzionych nośników. Kropki absorbują promieniowanie słoneczne i działają jak światłowód, prowadząc energię do krawędzi, w których są ogniwa właściwe. Taki koncentrator wychwytuje promieniowanie słoneczne niezależnie od kątu nachylenia.

Wiele firm próbuje wejść na rynek z ofertą gotowych okien fotowoltaicznych i wcale nie muszą one odbiegać wyglądem od standardowych okien. Przykładem są okna izraelskiej firmy Pythagoras Solar. Okna te zbudowane są z podwójnej szyby, a ogniwo znajduje się wewnątrz. Zamknięcie ogniwa w oknie jest jednocześnie jego zabezpieczeniem.

Źródło: www.dlaklimatu.pl