Permakultura

| 24 czerwca 2024 |

Zmęczeni wszechobecną betonozą i postępującą urbanizacją coraz częściej zwracamy się w kierunku natury. Zaczynamy wsłuchiwać się w puls ziemi, bo przytłaczają nas „asfaltowe łąki wielkich miast”. Zakładamy więc ogrody i urządzamy domową przestrzeń tak, żeby jak najlepiej wykorzystać zieloną energię w codziennym życiu. Permakultura we wnętrzu pomaga odnaleźć balans w aranżacji i oczyścić umysł z nadmiaru bodźców zewnętrznych, co znakomicie wpływa na jakość naszego funkcjonowania.

Być bliżej natury – modny trend aranżacyjny

Kojącą moc natury zaczęliśmy lepiej dostrzegać i doceniać dzięki skandynawskiej oraz wschodniej sztuce życia. Minimalistyczne podejście do aranżacji pozwala urządzić przestrzeń pełną harmonii i ładu. Im mniej zbędnych rzeczy rozprasza naszą uwagę, tym bardziej koncentrujemy się na odzyskaniu równowagi duchowej i poczucia zadowolenia. Możemy pójść krok dalej i poznać zasady fengu shui w domu, by pozwolić życiowej energii na swobodny przepływ w czterech ścianach. A jeśli chcemy żyć w zgodzie z rytmem przyrody, zanurzyć się w jej spokojnym nurcie, to wprowadźmy do wnętrza zasady permakultury.

Co to jest permakultura?

Pojęcie odnosi się do projektowania ogrodu wedle ściśle określonych reguł. Kluczowymi zasadami permakultury są: troska o Ziemię i jej mieszkańców oraz dzielenie się nadmiarem. W myśl tej ekologicznej uprawy oddajemy ogród we władanie natury, ograniczając swą ingerencję do minimum. Stawiamy na wszechobecne rośliny, dostosowujemy się do warunków dyktowanych przez świat przyrody, zbieramy plony i dążymy do samowystarczalności, jednocześnie chroniąc unikatowe przyrodniczo miejsca.

Jak wprowadzić zasady permakultury w aranżacji?

Wszystko zaczyna się od dobrej obserwacji natury i dostosowania się do jej rytmu. Permakultura we wnętrzu działa na podobnych zasadach. Domownicy decydują się na projekt domu, który w bezpieczny i efektywny sposób zbliży wnętrze do świata zewnętrznego. Podobnie jak w stylu urban jungle świadomi naturalnych bogactw chcemy wypełniać swoje cztery ściany zieloną energią i słonecznym ciepłem, czyli maksymalnie wykorzystać atuty przyrody w domowej przestrzeni.

Przeszklenia XXL – innowacyjne połączenie z naturą

Co to jest permakultura? To poszukiwanie twórczego kontaktu ze środowiskiem naturalnym, a więc sięganie po nowoczesne, sprawdzone rozwiązania. Dzięki solidnym produktom nie musimy się obawiać zmiennych warunków pogodowych i groźnych zjawisk atmosferycznych. Zanim dokonamy wyboru na lata, zwracamy uwagę na walory estetyczne i parametry techniczne. Decydując się na okno Morlite, wybieramy świetny design i zapewniamy sobie wyjątkowy komfort we wnętrzu. Warto również zainwestować w przeszklenie, które efektownie zastąpi całą ścianę – najlepiej tę wychodzącą na ogród i stronę południową. Funkcjonalna suwanka Reveal Slide odsłoni przed nami niezwykłe widoki, a w sezonie przejściowym zatroszczy się o dodatkowe dogrzanie pomieszczenia, wpuszczając do środka słoneczne ciepło. Mało tego, szczelne profile dbają o kondycję środowiska naturalnego i przyczyniają się do ograniczenia strat energii, co znakomicie wpisuje się w zasady permakultury.

Jakie meble i dodatki wypełniają wnętrze?

Wiele współczesnych inicjatyw hołduje zasadzie zero waste. Opiera się na niej także permakultura we wnętrzu. Meble z odzysku, własnoręcznie wykonane dekoracje, szeroko pojęty upcycling to działania mające na celu powtórne wykorzystanie zużytych surowców. Ekologiczne rozwiązania, styl życia w zgodzie z naturą, zaradność ekonomiczna są wyrazem troski o planetę i budżet domowy. W wystroju mile widziane jest drewno, zielone rośliny oraz proste dodatki – bambusowe żaluzje, lniane zasłony, ceramiczne osłonki, wiklinowe abażury, tkany pled na płóciennej kanapie. Przede wszystkim warto zadbać o swobodną przestrzeń i niczym nieskrępowany dopływ naturalnego światła do pomieszczeń. Dzięki temu aranżacja zyska więcej głębi, a domownicy lepsze samopoczucie.

Subtelne kolory wpływają na dobrą atmosferę wnętrza

Obok klasycznej bieli warto sięgnąć po delikatne barwy ziemi, które dodają łagodności i działają wyciszająco na domowników. Jasny wariant szarego, otulający beż, stonowane żółcienie, oryginalny rdzawy odcień i energetyzujące zielone akcenty idealnie wkomponują się w wystrój. Refleksyjne wabi-sabi uczy nas pokory oraz wrażliwości na otaczający świat i tym samym kieruje się permakultura we wnętrzu. Lekka, naturalna aranżacja sprawi, że domowa przestrzeń po prostu „odetchnie” od nadmiaru bodźców i miejskiego zgiełku.

Co to jest permakultura? To świetny sposób na zachowanie pełnej harmonii ze światem zewnętrznym. W dzisiejszych czasach priorytetem jest zaufanie naturze i świadome korzystanie z jej drogocennych darów. To styl życia, który pozwala wrócić „tu, gdzie bije ziemi puls”.