Upał

| 8 sierpnia 2023 |

„Lato, lato, lato czeka, razem z latem czeka rzeka. Razem z rzeką czeka las. A tam ciągle nie ma nas”… Lipiec i sierpień to czas wakacyjnej swobody, beztroskiego odpoczynku, ale także trudnych zmagań z męczącymi zjawiskami atmosferycznymi. Kiedy słońce mocno grzeje, a temperatury znacznie wzrastają, najchętniej szukalibyśmy orzeźwienia w zimnej rzece lub chłodnego cienia gdzieś w gęstym lesie. Co jednak zrobić, gdy urlop się kończy, letni sezon nie zwalnia tempa, a my musimy wracać do miejskiej, betonowej dżungli? Trzeba koniecznie sprawdzić, jakie są najlepsze sposoby na upał w mieszkaniu, dowiedzieć się czym zasłonić okno przed słońcem i czy otwierać okna w upał? Bardzo ważne jest, żeby zadbać o optymalny mikroklimat wnętrza, bo tylko dzięki temu będziemy mogli normalnie funkcjonować podczas upalnych dni i dusznych nocy.

Jak ochłodzić mieszkanie w upał?

Najskuteczniejszym sposobem na wysokie temperatury z całą pewnością jest klimatyzacja. Powszechnie występująca w sferze publicznej, ożywczym chłodem wabi do galerii handlowych, lokali restauracyjnych czy kin. Współcześnie zyskuje na popularności również w prywatnych domach i mieszkaniach. Jest to jednak inwestycja dość kosztowana i wymagająca. Urządzenie montowane na stałe powinno być zainstalowane przez profesjonalistów i poddawane regularniej konserwacji oraz czyszczeniu. Alternatywą dla tego typu rozwiązania są tańsze i łatwiejsze w użytkowaniu klimatyzatory przenośne. Mobilny sprzęt potrzebuje jednak więcej miejsca i generuje więcej hałasu, co może być nieco uciążliwe dla domowników. Zatem jak ochłodzić mieszkanie w upał mniejszym nakładem sił?

Przede wszystkim warto dowiedzieć się, jak wietrzyć mieszkanie i to nie tylko latem, ale przez cały rok. Odpowiednia wentylacja potrafi bowiem znakomicie poprawić warunki we wnętrzu, pozwalając domownikom oddychać głęboko i spokojnie świeżym powietrzem oraz cieszyć się przyjemną temperaturą.

Czy otwierać okna w upał?

Latem często spotykamy się ze zjawiskiem duchoty, która powoduje trudności z prawidłowym funkcjonowaniem. Mówi się, że „powietrze stoi”, a wtedy spada sprawność psychofizyczna i mogą pojawić się problemy z oddychaniem oraz kłopoty ze zdrowym snem niezbędnym do regeneracji organizmu. Dlatego tak istotne jest wietrzenie mieszkania. Na często zadawane pytanie – czy otwierać okna w upał, odpowiedź brzmi – zdecydowanie tak. Należy jednak pamiętać, że najlepsze efekty osiągniemy otwierając okna wczesnym rankiem, zanim słońce zacznie operować na 100% swoich możliwości i późnym wieczorem, gdy nagrzane mury zaczną stygnąć. Dobrą porą jest także noc, kiedy temperatury spadają, a orzeźwiające powietrze wypełnia pomieszczenia przyjemnym chłodem. Jeśli obawiamy się o bezpieczeństwo i wygodę całej operacji warto postawić na rozszczelnienie okien dzięki okuciu Comfort. Jak ochłodzić mieszkanie w upał korzystając z innowacji okiennych?

Dzięki specjalnej konstrukcji okucie Comfort znacznie usprawnia efektywne wietrzenie pomieszczeń, co ma niebagatelne znaczenie szczególnie w czasie letnich miesięcy. Jak to działa? Skrzydło zostaje odsunięte od ramy na odległość 6 mm, więc cyrkulacja powietrza odbywa się podczas, gdy okno jest bezpiecznie zaryglowane. Domownicy nie muszą więc obawiać się zalania wnętrza w czasie burzy czy ulewy ani martwić się, że porywisty wiatr uszkodzi konstrukcję, bo to rozwiązanie zapewnia pełną stabilność i chroni przed przykrymi niespodziankami. Całkowicie kontrolowany przez użytkowników proces wentylacji pozwala osiągnąć optymalne warunki w domowej przestrzeni, ograniczając docieranie hałasu z zewnątrz i zapobiegając samozatrzaskiwaniu skrzydła podczas ewentualnego przeciągu.

Jak przetrwać upał w mieszkaniu?

Pozostając w temacie okien i cyrkulacji powietrza powinniśmy także pamiętać, że zarówno w sezonie zimowym jak i letnim istotna jest odpowiednia regulacja okien, która wpływa na zoptymalizowanie warunków we wnętrzu.

Dwa razy do roku użytkownicy powinni dokonywać takiego przeglądu. W czasie letnich upałów zarówno aluminium jak i plastik zastosowany do produkcji profili zwiększa swoją objętość. Może to prowadzić do sytuacji, kiedy skrzydło zaczyna zbyt mocno dociskać ramę, a przez to doświadczamy efektu hiperszczelności, która znacznie ogranicza przepuszczanie powietrza i utrudnia funkcjonowanie.

Dobra wiadomość jest taka, że nie potrzebujemy profesjonalnego wsparcia, żeby dokonać korekty, bo możemy zrobić to samodzielnie. To przedsięwzięcie ma szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku okien PCV, więc jeśli cieszymy się zachwycającym wzornictwem i niezwykłą funkcjonalnością okna Morlite, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby jego potencjał został w pełni wykorzystany.

Czym zasłonić okno przed słońcem?

Obok wietrzenia pomieszczeń i dbania o odpowiednią pracę okucia dobrym i skutecznym sposobem na poczucie upragnionej ulgi jest zaciemnianie wnętrz. Warto zastanowić się czym zasłonić okno przed słońcem, żeby nie przegrzać mieszkania i utrzymać przyjemny klimat w czterech ścianach. Wśród modnych dekoracji okien można dostrzec, że najważniejszą cechą wszelkich rozwiązań jest umiejętne łączenie estetyki i walorów użytkowych. Jak przetrwać upał w mieszkaniu, a tym samym cieszyć się designem? Możemy powiesić w oknie zasłony w różnych kolorach dopasowanych do gustu domowników, niekoniecznie ciemnych, ale tak że w jaśniejszych odcieniach. Świetnym pomysłem są rolety – praktyczne, eleganckie i łatwe w utrzymaniu czystości bardzo dobrze odnajdą się każdym stylu aranżacyjnym i przyniosą upragnioną ulgę w upale. Możemy również pokusić się o rolety elewacyjne, które perfekcyjnie pełnią rolę dawnych okiennic.

Sposoby na upał w mieszkaniu – o czym jeszcze warto pamiętać?

Żeby jak najlepiej poradzić sobie z męczącymi upałami, nie możemy zapominać o wodzie. I to w każdej postaci. Musimy pić co najmniej 2 l dziennie. Do tego zimny prysznic czy orzeźwiająca kąpiel albo moczenie nóg w misce z chłodną wodą. Dodatkową pomocą w tym, jak przetrwać upał w mieszkaniu może być nawilżacz powietrza. Lepiej też nie gotować i nie piec, ale zdecydować się na dania niewymagające włączania urządzeń kuchennych, które także potrafią nagrzać pomieszczenie. Mocno operujące słońce jest do okiełznania, musimy się tylko dobrze przygotować do konfrontacji.

***

Lato czeka, a razem z latem czekają na nas sprawdzone sposoby na upał w mieszkaniu. Łyk zimnej lemoniady, chwila odpoczynku w porannym cieniu na balkonie, rolety w gotowości i możemy sprawnie działać!