Sposoby otwierania okien - OknoPlus

| 27 września 2021 |

Decydując się na zakup stolarki do nowego domu lub mieszkania najczęściej, w pierwszej kolejności, skupiamy się na aspektach wizualnych i parametrach związanych z energooszczędnością. Nic dziwnego – firmy produkujące okna prześcigają się w prezentowaniu coraz to bardziej designerskich propozycji o doskonałych właściwościach technicznych i szerokiej gamie funkcjonalności. Jednak tuż przed podjęciem ostatecznej decyzji  warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden element, który nie zawsze przychodzi nam na myśl. Sposoby otwierania okien, bo o nich mowa, mają ogromny wpływ na codzienny komfort użytkowania stolarki.

Może się wydawać, że sposób otwierania okna wiąże się przede wszystkim z naszą wygodą i przyzwyczajeniami, jednak ma również kluczowe znaczenie dla aspektów natury budowlanej. Dlatego decyzję o tym, jak ma zachowywać się skrzydło podczas codziennego użytkowania warto podjąć już na etapie projektowania bryły budynku.

Sposoby otwierania okien – unifikacja

Aby ułatwić komunikację pomiędzy zamawiającym a producentem, wprowadzona została norma PN-EN 1259:2007, która ujednolica to, jak na rysunku technicznym oznaczane są sposoby otwierania okien. W tym miejscu warto podkreślić, że w branży obowiązuje zasada prezentowania rzutów widoku wewnątrz pomieszczenia.

Zanim okno trafi do produkcji, warto dokładnie przyjrzeć się rysunkom, które określają sposób oraz kierunki otwierania okien, a podstawowa znajomość oznaczeń zagwarantuje znacznie lepszy i bardziej świadomy wybór podczas składania zamówienia oraz pozwoli na uniknięcie niedomówień i komplikacji. Oszczędzi to nam również sporo stresów podczas samej realizacji.

Oto najpopularniejsze sposoby otwierania okien

Okno rozwierne

Okna rozwierne to najbardziej typowe, a zarazem najczęściej wybierane rozwiązanie. Ich skrzydła otwierają się na oścież. Na rodzimym rynku znajdziemy głównie modele otwierane do wewnątrz, zaś na rynku brytyjskim oraz skandynawskim królują okna rozwierne otwierane na zewnątrz – rozwiązanie to pozwala na pełne wykorzystanie przestrzeni parapetu i pomieszczenia. Niezależnie od modelu, okna te można nie tylko otworzyć całkowicie, ale również uchylić dzięki zamontowanym hamulcom, restryktorom bądź zawiasom.

Okno uchylne

Wszędzie tam, gdzie zależy nam na promieniach słonecznych oraz świeżym powietrzu, a rozwarcie okna nie jest możliwe z uwagi na niewielką przestrzeń lub ustawienie mebli, doskonałym wyborem będą okna uchylne. Najczęściej możemy je dostrzec w halach sportowych, budynkach użyteczności publicznej lub biurowcach. W domowych warunkach sprawdzą się na poddaszach, w garażach lub w pomieszczeniach o ograniczonym metrażu użytkowym.

Okno rozwierno-uchylne

Choć zwykło się mówić, że „mniej znaczy więcej”, w tym przypadku jednak „więcej znaczy optymalnie”! Morlite i Reveal – produkty będące połączeniem okna uchylnego i rozwiernego to synonim funkcjonalności i pragmatycznego podejścia do aranżowanego wnętrza. Uchylana do wewnątrz górna część umożliwia wygodne wietrzenie pomieszczeń, bez ryzyka wystąpienia przeciągu. W przypadku konstrukcji uchylanych na zewnątrz zaletą jest to, że wiejący wiatr dociska skrzydła do ramy, zapewniając jeszcze lepszą szczelność. Mechanizmem sterujemy za pomocą klamki i jej odpowiedniego ustawienia, a gdy chcemy zaprosić ogród do domu, wystarczy otworzyć skrzydło na oścież i cieszyć się zielenią zaglądającą do salonu. Dodatkowo, dzięki połączeniu cech obu rozwiązań, mycie skrzydeł jest proste, szybkie i komfortowe.

Okna odchylne

Okna odchylne to ciekawa alternatywa dla konstrukcji uchylnych. Ich niewątpliwą zaletą jest duża funkcjonalność, ponieważ odchylne otwieranie na zewnątrz pozwala wietrzyć pomieszczenia nawet podczas opadów deszczu – bez ryzyka, że woda dostanie się do środka. W związku z tym, że klamka zainstalowana jest w dolnej części ramy, możemy montować je wysoko, np. w spadzistym dachu lub pod sufitem w piwnicy.

Okno przesuwne

Najrzadziej spotykane w rodzimym budownictwie, ale designerskie, niebanalne i gwarantujące pełną oszczędność miejsca. Zasada działania okna przesuwnego jest niezwykle prosta: skrzydło wystarczy przesunąć, bez otwierania do wnętrza, i gotowe!

Wybierając okna do domu, warto pamiętać, że sposób ich otwierania ma kluczowy wpływ na utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu we wnętrzach. O ile latem nie stanowi problemu, to zimą nie zawsze dbamy o odpowiednią cyrkulację, a przecież o efektywne wietrzenie warto zadbać przez cały rok.

Kierunki otwierania okien

Sposób otwierania okien jest oczywiście kluczową kwestią na etapie projektowania domu lub mieszkania, jednak nie możemy zapominać o kierunku otwierania. Ma to bezpośredni wpływ na funkcjonalność pomieszczenia, np. otwieranie okna bez przesuwania mebli lub innych sprzętów. Od kierunku otwierania okien zależeć będzie też łatwość mycia okien.

Przed zakupem nowej stolarki należy sprawdzić wszystkie, nawet najdrobniejsze szczegóły dotyczące wymarzonego modelu. Przemyślany, dopasowany do potrzeb i warunków wybór sprawi, że będziemy cieszyć się oknami przez długie lata, a ich użytkowanie będzie wyłącznie przyjemnością.