Szyba może wiele - OknoPlus

| 25 maja 2019 |

Gdy patrzymy na szybę okienną, wszystko wydaje się jasne i… przejrzyste. A jednak, jeśli przyjrzymy się bliżej jej właściwościom, przeszklenie ujawni pełnię swoich możliwości, oferując nam komfort i bezpieczeństwo.

Duże okna nadają budynkowi charakter i otwierają go na otaczającą przestrzeń. Dzięki nim dom staje się nowoczesny, przestronny i elegancki. Wielkogabarytowe przeszklenia mogą być źródłem światła i zysków z energii słonecznej, ale również powodem przegrzewania pomieszczeń. Odpowiednio dobrane szyby mogą nas przed tym uchronić. Ale to nie wszystko – przeszklenia mogą również tłumić hałas i dbać o nasze bezpieczeństwo. Poznajcie moc ukrytą w szklanej tafli…

Dla tych, którzy lubią energię słoneczną

W zależności od lokalizacji, umiejscowienia okien i konstrukcji domu, wielkogabarytowe przeszklenia mogą być źródłem dodatkowej mocy, służącej do jego ogrzewania. Nie bez przyczyny duże okna są istotnym elementem budynków pasywnych i energooszczędnych, choć nie trzeba budować tego typu obiektów, by czerpać darmową energię ze słońca.

Szyba ECOterm, którą można zamontować w naszych oknach, charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi. Jej współczynnik przenikania ciepła to jedynie 0,5 W/(m²K), podczas gdy dla standardowej szyby wynosi on 0,7 W/(m²K). Skoro aż 25% energii cieplnej ucieka przez okna, wyższe parametry izolacyjne to więcej ciepła zatrzymanego we wnętrzu i mniejsze zużycie paliwa koniecznego do jego ogrzania. A to ogromna korzyść dla domowego budżetu – poleca Tomasz Grabka, Doradca Klienta w firmie OknoPlus.

ECOterm to doskonały sposób na powiększenie rozmiaru przeszkleń umieszczonych w elewacji od strony północnej. Z reguły unika się takiego rozwiązania – ze względu na małe nasłonecznienie, zyski z wykorzystania naturalnej energii będą ograniczone, a straty spowodowane uciekaniem ciepła większe. ECOterm skutecznie chroni przed niekontrolowanym wychładzaniem się pomieszczeń, zapewniając optymalny komfort termiczny. Ten rodzaj szyb warto również zastosować w pomieszczeniach od strony południowo-zachodniej, chroniąc wnętrza przed przegrzaniem.

Innym sposobem na wykorzystanie mocy słonecznych promieni jest szyba ECOsun. Jej współczynnik przepuszczalności energii słonecznej to 62% (w standardowej szybie wynosi on 50-54%). To aż 15% darmowej energii słonecznej – można ją zatrzymać na dłużej dzięki ramkom SWISSPACER. Zwiększona przezierność szyby to także lepsze samopoczucie domowników – naturalne światło pozytywnie wpływa na ich kreatywność i zdrowie.

Dla tych, którzy uwielbiają ciszę

O problemie z hałasem należy mówić głośno. Miejski zgiełk to jeden z negatywnych symboli współczesnej cywilizacji, na który narzeka ponad połowa mieszkańców wielkich miast. Postępująca urbanizacja, rozwój transportu, nowych technologii a nawet turystyki sprawia, że nasze otoczenie staje się coraz głośniejsze. Dobrze więc hałas zostawić… za oknem, a dokładniej – za szybą. Specjalna budowa dwukomorowych pakietów szyb akustycznych SILENCEcity zapewnia skuteczne tłumienie fal dźwiękowych charakterystycznych dla miejskiego gwaru. Niskoemisyjne powłoki SGG Planitherm Lux, XN lub One z przestrzenią międzyszybową wypełnioną argonem, pozwalają wyciszyć hałas o 38 dB (standardowa szyba – 32 dB). W ten sposób „zyskujemy” 6 dB, a to już znacząca zmiana – przy różnicy 5 dB nasze odczuwanie hałasu zmniejsza się o 30%.

Z kolei szyba SILENCEair to odpowiedź na nieustający rozwój aglomeracji miejskich. Budowa szkła tłumi fale dźwiękowe o uciążliwych częstotliwościach, związanych z ruchem lotniczym, na poziomie 70-90 dB. Szyba SILENCEair wyciszy hałas o 45 dB, czyli w porównaniu ze zwykła szybą zyskujemy aż 13 dB. Aż – bo zmianę natężenia dźwięku już o 10 dB nasz organizm odczuwa jako podwojenie głośności.

Pamiętajmy jednak, że okno jest przegrodą niejednorodną, zbudowaną z wielu elementów konstrukcyjnych o różnych właściwościach akustycznych. Poza pakietem szybowym istotny wpływ na tłumienie dźwięków będą miały zastosowane nawiewniki i uszczelki, rodzaj wzmocnień i okuć czy sposób montażu. Jeśli więc zależy nam na odpowiednim komforcie dźwiękowym, przed dokonaniem zakupu swoją decyzję warto skonsultować z doradcą w salonie sprzedaży okien – rekomenduje ekspert firmy OknoPlus.

Dla tych, którzy cenią bezpieczeństwo

Specjalnie z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych domowników, opracowano szyby hartowane SAFEkids. Są pięć razy bardziej wytrzymałe na uderzenia ciałem miękkim niż standardowe szyby tej samej grubości, a w przypadku rozbicia, rozpadają się na wiele małych, nieostrych kawałków – podobnie jak boczna szyba samochodowa.

Przeszklenie może być również elementem systemu zabezpieczającego dom przed nieproszonymi gośćmi.

Szyby SAFEhome umożliwią znaczny wzrost standardu zabezpieczenia antywłamaniowego okien. Zastosowanie dwóch warstw folii pomiędzy taflami szkła pozwala osiągnąć klasę bezpieczeństwa P2. Nawet rozbita szyba utrzymuje się w skrzydle w folii bezpiecznej – mówi Tomasz Grabka.

Szyby SAFEhome chronią także przed złodziejem… barw. Ograniczają przepuszczanie promieni UV do wnętrza, co ogranicza blaknięcie kolorów ścian czy mebli.

***

Zapewniają komfort cieplny, stoją na straży bezpieczeństwa mieszkańców i domowego budżetu lub chronią przed hałasem. Cisza, bezpieczeństwo i oszczędności – wszystko dzięki specjalistycznym szybom.