Trendy wnętrzarskie 2022 - OknoPlus

| 19 listopada 2021 |

Jak się urządzić, aby być w zgodzie ze sobą, rodziną i z naturą? Okazuje się, że trendy wnętrzarskie 2022 przynoszą odpowiedź na to pytanie. Potrzebujemy aranżacji, która dba o nasze samopoczucie: uspokaja, budzi przyjemne skojarzenia, ułatwia pracę i odpoczynek, pozwala być bliżej własnych korzeni, czuć się bezpiecznie i czerpać siłę z naturalnego otoczenia.

Najnowsze trendy wnętrzarskie 2022 wyłoniły się ostatecznie po kilku tegorocznych eventach branżowych, spośród których jednym z ważniejszych zdarzeń były targi designu i wyposażenia wnętrz w Mediolanie. To, w jakim stylu będziemy się urządzać w przyszłym roku, zależy oczywiście od naszych indywidualnych gustów, potrzeb i możliwości, ale wizje modnych stylów aranżacji kształtują producenci materiałów wykończeniowych, projektanci mebli i dodatków, a także okien i drzwi. Skąd ich twórcy czerpią inspiracje? Na jakiej kolorystyce i materiałach się skupiają, jakie oczekiwania próbują zaspokajać i które style wnętrzarskie to najlepiej oddają?

Trendy w urządzaniu wnętrz nie biorą się znikąd

Style w aranżacji wnętrz, które w danym sezonie i/lub miejscu wybijają się na pierwszy plan, są zwykle odpowiedzią na otaczającą nas rzeczywistość. Urządzając dom czy mieszkanie, dostarczamy sobie tego, czego nam na co dzień najbardziej brakuje. To z powodu klimatu i deficytu słońca wnętrza skandynawskie są jasne. Osoby zmęczone konsumpcjonizmem często zakochują się w aranżacjach minimalistycznych, a ludzie o nostalgicznej naturze lubią styl vintage.

Najnowsze trendy wnętrzarskie to również odpowiedź na okoliczności, potrzeby i współczesne tęsknoty, które zaobserwowali u nas designerzy. Ukształtowały je między innymi zmiany w stylu życia i pracy spowodowane pandemią, brak poczucia bezpieczeństwa, bolesne oddalenie od natury, ale również rosnąca świadomość i odpowiedzialność ekologiczna. Dlatego trendy wnętrzarskie 2022 „budują” wygodne i przytulne przestrzenie wielofunkcyjne – w zgodzie z naturą, a nawet w duchu zero waste. Jak to wygląda w praktyce?

Trendy wnętrzarskie 2022 – to się już zaczęło!

Wiele z trendów w urządzaniu wnętrz, przypisywanych do nadchodzącego roku 2022, nie jest wcale absolutną nowością w branży, ale kontynuacją tego, co zaczęło się już wcześniej, a dopiero teraz nabiera rozpędu.

Wnętrza poprawiające samopoczucie

W końcu to one są dla nas a nie my dla nich. Niby oczywiste, a jednak w tym sezonie wybrzmiewa to zdecydowanie mocniej niż zwykle. Teraz każdy element aranżacji ma się przyczyniać do naszego dobrostanu: kolory uspokajać, okno dostarczać jak najwięcej dobroczynnego światła słonecznego, meble zapewniać komfort, elektronika poczucie bezpieczeństwa… Najnowsze trendy wnętrzarskie kładą nacisk na to, by w domu czuć się doskonale pod każdym względem i aby ta przyjazna przestrzeń miała charakter indywidualny i osobisty.

Praktyczne aranżacje wielofunkcyjne

Kiedyś zwykle tylko salon połączony był z kuchnią, a dziś do tej domowej przestrzeni trzeba zgrabnie „dokleić” także biuro. Wielofunkcyjność umocniła się jako wnętrzarski trend trochę z konieczności – z powodu pracy zdalnej już rok temu, i z pewnością nie zniknie w kolejnych latach. Dopiero teraz jednak zaczyna to sensownie funkcjonować. Nie pracujemy już „gdzie popadnie”. Obok salonu i kuchni urządzamy także wygodny home office w ramach otwartej przestrzeni, którą dzielimy na strefy – światłem, kolorem, różnymi fakturami materiałów wykończeniowych albo na przykład roślinami. Przesiadamy się na uniwersalne, wielofunkcyjne meble, które dzięki swojej mobilności i modułowej budowie pozwalają na łatwą i szybką rearanżację pomieszczenia w razie potrzeby. Zgodnie z obecnymi trendami w urządzaniu wnętrz, stawiamy na pewną elastyczność przestrzeni i taką jej organizację, aby spełniała ona różne oczekiwania domowników, którzy czasami w niej odpoczywają, czasami pracują, śpią albo jedzą czy oddają się ulubionemu hobby…

Bliżej natury i w zgodzie z nią

Trendy wnętrzarskie 2022 to, podobnie jak w poprzednich sezonach, fokus na naturę. I nie chodzi tu o tylko dominujące w aranżacjach barwy ziemi czy stosowanie naturalnych materiałów w urządzaniu wnętrza. To także wpuszczenie zieleni do środka i zacieranie granic pomiędzy przestrzenią mieszkalną, a tym, co na zewnątrz. Nie powinny nas dziwić pomieszczenia pełne żywych roślin, a także motywów i inspiracji ze świata przyrody. Dlatego obowiązujące dziś style wnętrzarskie uwzględniają w domach ogromne przeszklenia, które zapewniają wielkoformatowy widok, pozwalają salonowi przenikać się z tarasem i ogrodem, a do tego są rozwiązaniami ekologicznymi, bo pomagają oszczędzać energię (zobacz drzwi przesuwne aluminiowe w systemie MODERNSLIDE). Ten trend będzie jeszcze bardziej przybierać na sile.

Bezpiecznie, komfortowo, optymalnie

Wśród najnowszych trendów wnętrzarskich silną pozycję mają także inteligentne rozwiązania z zakresu smart home, które – choć same nie stanowią elementu aranżacji – wspomagają sterowanie wyposażeniem domu. To wszelkiego rodzaju systemy zarządzania zabezpieczeniami budynku, oświetleniem, ogrzewaniem, roletami etc. Domownik czuje się bezpieczniej, mieszka mu się wygodniej, a do tego żyje bardziej ekologicznie, dzięki optymalnemu zarządzaniu energią: światło świeci się tylko wtedy, gdy jest potrzebne, rolety reagują na zmieniające się warunki atmosferyczne, gromadząc energię i zapobiegając utracie ciepła domu, pomieszczenia nieużywane mogą być nieogrzewane i tak dalej. W taką modę na pewno warto zainwestować w przyszłym roku.

Trendy wnętrzarskie 2022 – kolory i materiały

Rok 2022 to rok włączenia kolorów, wzorów i różnych faktur do aranżacji. Po stonowanych, monochromatycznych wnętrzach utrzymanych w chłodnych tonacjach, przychodzi czas odważniejszego zmierzenia się z wystrojem.

Kolorem roku jest błękit, ale nastaje właśnie okres panowania ciepłych barw inspirowanych odcieniami natury, w otoczeniu których czujemy się dobrze i bezpiecznie. Jednym z głównych bohaterów jest brąz w różnych odsłonach: czekoladowy, kawowy, cynamonowy, karmelowy… Każdy jest idealny do zaaranżowania przyjaznego pomieszczenia i dobrze łączy się z innymi kolorami obecnymi w najnowszych trendach wnętrzarskich, a są to między innymi różne tony beżu, złamana biel, ciepłe szarości i – jak co roku – zielenie (szałwia, oliwka, mięta, pistacja, zieleń trawy, butelkowa…). W tym sezonie bardzo ważne role odgrywają również: przytulne, nieco przygaszone czerwienie, żółcienie i pomarańcz oraz, przez jednych kochany przez innych znienawidzony, fiolet! Mile widziane, bo bardzo udane, zestawienia kolorystyczne w wystroju wnętrza to między innymi błękit i zieleń okraszone miedzią lub rdzą.

Trendy w urządzaniu wnętrz 2022 podpowiadają nie tylko naturalne kolory, ale też sięganie po naturalne materiały przy komponowaniu aranżacji. Niezmiennie królują drewno, kamień, szkło, metal oraz ich kreatywne połączenia… ale największymi hitami są w tym sezonie lekki, wytrzymały, ekologiczny bambus oraz aluminium, z którego wykonuje się najlepsze obecnie profile okienne, ale także oświetlenie czy elementy dekoracyjne wystroju ścian. Jeśli chodzi o materiały obiciowe czy tkaninowe dodatki do wystroju wnętrza, na topie są wszelkie plecionki, grubo tkane materiały z dobrze wyczuwalną i widoczną fakturą, jak bukla czy sztruks. Ci, którzy podchodzą do urządzania wnętrza bardziej idealistycznie i nie tolerują marnotrawstwa, być może skuszą się na recycling albo upcykling.

Trendy wnętrzarskie 2022 – meble i dodatki

Znakiem rozpoznawczym modnych mebli i dodatków z kolekcji 2021/2022 są… obłości i organiczne kształty. Ponieważ aranżacje mają być maksymalnie przyjazne człowiekowi, miękkie, łagodne linie doskonale się sprawdzają w takiej sytuacji. Stąd zaokrąglone blaty, okrągłe stoliki, obłe sofy czy fotele, gięte półki o fantazyjnych kształtach, owalne lustra czy ramki na zdjęcia i unikanie w umeblowaniu i dekoracjach wszelkich – z natury swej nieprzyjemnych – ostrych kantów, z którymi znacznie trudniej stworzyć w pomieszczeniu łagodny, przyjazny klimat. Zgodnie z najnowszymi trendami wnętrzarskimi warto również nadać starym meblom (na przykład z lat 60 czy 70 ubiegłego wieku) drugie życie. Takie perełki „z odzysku” w aranżacji to zdecydowanie powód do dumy w przyszłym (i nie tylko w przyszłym) roku.

A co z dodatkami? Rośliny – nawet w każdym pomieszczeniu w domu! Kwiaty mogą być w donicach albo w wertykalnym ogrodzie. Natura ma nie tylko zagościć we wnętrzu, ale się w nim na dobre rozgościć. Poza klasyczną zielenią, aranżację można ozdobić także na przykład modną trawą pampasową oraz innymi naturalnymi dodatkami wykonanymi z bambusa, wikliny czy powiedzmy morskiej trawy – byle nie przesadzić z ilością. Ma być po prostu przytulnie, a wystrój powinien zyskać dodatkowo jakiś indywidualny rys dzięki oryginalnemu, osobistemu dodatkowi, własnoręcznie wykonanej dekoracji czy jakiemuś niepowtarzalnemu przedmiotowi z duszą i historią.

Trendy wnętrzarskie 2022 – ściany i podłogi

Minimaliści malują wnętrza na gładko – na jeden z modnych kolorów 2022 roku, a ci, którzy wolą nadać ścianom bardziej wyrazisty walor estetyczny, mogą zdecydować się na (powracające znów) tapety – na przykład z motywem florystycznym – lub wybrać fototapetę z ulubionym tematem, która uczyni wnętrze bardziej osobistym. Na ścianach montuje się w tym sezonie także dekoracyjne panele – na przykład drewniane lamele w modnym brązie.

Dominujące dotychczas drewniane podłogi (pokryte naturalnymi deskami lub płytami imitującymi drewno) zyskują towarzystwo w postaci dość dużych, wzorzystych dywanów, które właśnie wracają do łask. W trendzie są ponadto (ciągle zyskujące na popularności) podłogi zrobione z lastryko (rozdrobniony kamień wymieszany z cementem).

Dominujące style w aranżacji wnętrz w 2022

Jak przewidują projektanci wnętrz, rok 2022 nie upłynie – o dziwo – pod znakiem stylu skandynawskiego, który po latach panowania został zdetronizowany. Możemy się za to spodziewać znacznie większej popularności japandi – swoistego połączenia cech aranżacji scandi z japońskim stylem i filozofią urządzania wnętrza. Modne pozostają nadal klimaty boho, choć zyskają nieco nowocześniejszy wymiar – między innymi dzięki kreatywnym „zakłóceniom” kolorystycznym. W siłę zdecydowanie rośnie styl ekologiczny i wpływy stylistyki retro (inspiracje sprzed 50-60 lat).