Oasis

| 27 maja 2024 |

Niczym niezakłócony wypoczynek nawet w centrum tętniącego życiem miasta? Spokój, cisza i bezpieczeństwo w mieszkaniu przy ruchliwej ulicy? Czy to w ogóle możliwe? Duże aglomeracje dają ogromne możliwości, ale tak trudno znaleźć w nich chwilę wytchnienia. Ukojenia po ciężkim dniu większość z nas szuka w czterech ścianach, a te można łatwo przeistoczyć w prywatną ostoję w stylu urban oasis. Sprawdź, jak wykreować idealne miejsce do odpoczynku i znaleźć harmonię w miejskiej dżungli.

 

Czym jest styl urban oasis?

Ten trend aranżacyjny charakteryzuje się nawiązaniem do natury i pełną swobodą. Miejska oaza jest bardzo efektowna, ale najważniejsze jest w niej stworzenie idealnych warunków do odpoczynku, czyli zadbanie o ciszę i wygodę. Aranżacja powinna być więc dopracowana i pragmatyczna.

Trend miejskiej oazy podobnie do stylu urban jungle cechuje się bogatym wzornictwem, głównie z motywami roślinnymi i zwierzęcymi oraz innymi inspiracjami prosto z natury. Barwy użyte w urban oasis są bardzo zróżnicowane. Zastosowanie mają zarówno te nasycone i żywe niczym równikowy las po deszczu, ale też spokojne kolory ziemi. Wyróżnikiem są charakterystyczne motywy monstery, kolorowych kolibrów, palm i egzotycznych kwiatów idealnie komponujących się z otwartymi przestrzeniami i dużą ilością światła.

Urban oasis – jak urządzić wnętrze z zielenią na głównym planie?

Najważniejszym elementem miejskiej oazy jest obecność flory pod postacią żywych roślin doniczkowych albo tapet, zasłon czy kolorowych plakatów z roślinnymi motywami. O ile zastosowanie imitacji zieleni jest dla zabieganego mieszkańca miejskiej dżungli zdecydowanie łatwiejsze, o tyle użycie prawdziwych kwiatów sprawi, że wnętrza będą „żywe” i to w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Rośliny wykorzystane w aranżacji urban oasis nie tylko udekorują przestrzeń, ale też oczyszczą i nawilżą powietrze, a przy tym wyprodukują cenny tlen. Bluszcze, paprocie, fikusy i inni zieloni towarzysze z różnych stron świata nadadzą wnętrzu oryginalności, a ich zielony kolor umożliwi odprężenie zmęczonego wzroku. Idealnym wyborem dla zabieganych będą niezniszczalne zamiokulkasy, sansevierie, grubosze i aloesy. Te rośliny są łatwe w uprawie i poradzą sobie nawet w mniej sprzyjających warunkach.

Światło i przestrzeń w środku miasta

W aranżacji urban oasis nie może zabraknąć otwartych przestrzeni i światła. Miejską oazę da się urządzić nawet w niewielkim mieszkaniu, ale im metraż jest większy, tym lepiej. Na wymarzonej pozycji są właściciele budynków z dużymi oknami, przez które wpada mnóstwo naturalnego światła. Jeśli otwory nie imponują rozmiarami, warto wykorzystać możliwości okien o zwiększonej powierzchni szyb, np. modeli Reveal Unique przeznaczonych do domów i bloków lub Reveal Loft dedykowanych wnętrzom industrialnym, szczególnie klimatycznym kamienicom.

Nowoczesne przeszklenia umożliwią skuteczne wytłumienie wnętrz, dzięki czemu miejska oaza stanie się prawdziwą ostoją ciszy i spokoju. W hałaśliwych lokalizacjach warto montować okna o wyższym współczynniku izolacyjności akustycznej. Przy ruchliwych ulicach najlepiej sprawdzą się okna o dB 40 lub więcej.

Na korzyść aranżacji można wykorzystać też grę światłem, w tym kierunkowe oświetlenie umożliwiające tworzenie naturalnych światłocieni budujących atmosferę prywatności. Dobrym pomysłem jest zróżnicowanie barw. Centralne lampy warto wyposażyć w mocne żarówki LED emitujące zimne światło, a lampkę nocną lub kinkiet w słabsze żarówki o ciepłej barwie.

Jakie kolory i materiały pasują do miejskiej oazy?

W stylistyce urban oasis dobrze sprawdzają się kolory ziemi takie jak beże i brązy oraz naturalne materiały, szczególnie drewno, wiklina, jutowy sznurek i ekologiczne tkaniny. We wnętrzach świetnie wyglądają elementy kojarzące się z piaskiem, wodą i powietrzem. Dekoracja może też nawiązywać do stylu śródziemnomorskiego lub kolonialnego.

Kolor ram okiennych i drzwi jest kwestią dowolną, ale najlepiej dopasować je do charakteru wnętrza. Białe okna na jasnej ścianie optycznie powiększą przestrzeń, a drewnopodobne Woodec Turner Oak stworzą świetny duet z meblami, podłogami lub dekoracjami w brązach.

Elementem wyróżniającym mogą być zielone drzwi wejściowe lub dekoracyjna kolorowa ściana.

Każdy ma własną miejską oazę

Mimo wielu wskazówek i inspiracji nie ma jednego przepisu na przestrzeń w stylu urban oasis, bo ta powinna mieć bardzo indywidualny charakter. Wnętrze należy zaaranżować w taki sposób, żeby kojarzyło się z wypoczynkiem i spokojem, a to każdy z nas postrzega nieco inaczej. Dla jednych oazą będzie zielony ogród pachnący ziemią, powietrzem po burzy i kwitnącymi różami. Dla innych będzie to wyobrażenie karaibskiej plaży skąpanej w blasku zachodzącego słońca i delikatnego szumu leniwie zwisających liści palm, a jeszcze inni będą jej upatrywać w wyobrażeniu polskiej wsi w czasie żniw.

***

Warto inspirować się popularnymi motywami, kolorystyką i modnymi rozwiązaniami, ale ostatecznie do miejskiej oazy wybieramy to, co rezonuje z naszym wnętrzem. Najlepiej odpoczywa się przecież nie w przestrzeni jak z katalogu, ale tam, gdzie czujemy się jak w domu.