Świąteczne trendy za oknem

| 3 grudnia 2020 |

W tym roku białe święta mają być zielone, jedna choinka w domu jest zdecydowanie passé, wnętrza rozświetlamy – najlepiej żywym ogniem, czarne okna koniecznie okraszamy złotem, inne otulamy aksamitem…

 

 

Wśród świąteczno-dekoracyjnych trendów 2020 królują ekologia i bliskość natury, uroczysty nastrój budowany w złotym blasku i przytulny klimat światła świec, głębokich barw oraz miłych w dotyku tkanin. Każda z tych opcji zapowiada się doskonale.

Las w domu

Wnętrza na święta zamieniamy w tym roku w domowy „las”. Wszystko ma się zielenić… od żywych roślin – koniecznie takich w doniczkach! Zamiast jednej dużej choinki, ustawiamy obok siebie kilka mniejszych (różnej wysokości), które po świętach wkopiemy do ziemi w swoim ogródku lub na trawniku przed blokiem. W roli drzewek świątecznych mogą też wystąpić inne rośliny. Do dekorowania domu – poza tradycyjną jemiołą – przydadzą się także eukaliptus, mech i bluszcz. Ten ostatni świetnie wygląda w roli girlandy zdobiącej okno, a wykonane z mchu dekoracje można zawiesić na ścianach czy na drzwiach. Zdobimy w tym roku prawdziwą zielenią parapety, poręcze, stoły, nawet oparcia krzeseł i pozwalamy temu naturalnemu urokowi wybrzmieć – najlepiej nie zakłócając go zbędnymi ozdobami – wystarczą białe światełka.

Będzie zielono, pachnąco, pięknie i naturalnie. Taki wystrój perfekcyjnie wpisze się w styl każdego wnętrza – nie musimy się niczego obawiać. W jasnych, monochromatycznych aranżacjach ten „wybuch zieleni” zaprezentuje się wyjątkowo zjawiskowo.

Ideą, która powinna nam przyświecać w tym roku, jest inspirowanie się naturą, ale i ekologiczne podejście do świąt. Unikamy sztuczności, ale dbamy również o to, by nasze zielone dekoracje nie trafiły po świętach na śmietnik – stąd propozycje wykorzystywania roślin w doniczkach lub mchu, który „żyje”, pobierając wilgoć z powietrza.

Jeśli nie potrafimy powstrzymać się od powieszenia ozdób na choince, możemy – pozostając ciągle w zgodzie z tym trendem – ozdobić ją ewentualnie dekoracjami własnoręcznie wykonanymi z suszonych owoców, z drewna, wikliny, papieru… Im bardziej oryginalnie, tym lepiej.

Ciepłe, białe światło

Must have chyba każdych świąt to oczywiście… światło. Powstrzymujemy się jednak od pstrokacizny, skupiając na jednobarwnych lampkach czy świetlnych girlandach dających białe, ciepłe, miękkie światło. Wieszamy je w oknach, kładziemy na stołach, dekorujemy nimi schody, półki, łóżka… W miarę możliwości, staramy się zapalić jak najwięcej świec i lampionów w domu. Nic nie przebije bowiem magii żywego ognia. Ustawiamy je na parapetach, a także wzdłuż okien tarasowych sięgających podłogi. Płomienie będą ładnie odbijać się w szybie. Pamiętajmy, aby grupować podobnie wyglądające świece czy lampiony różnej wielkości – będzie to wyglądać estetycznie i unikniemy przy tym wrażenia chaosu.

W modzie pozostają nadal (jeszcze z poprzednich sezonów) różnego rodzaju świetlne ozdoby o prostym designie, jak na przykład dobrze nam znane świecące gwiazdy (wieszane albo stawiane w świetle okna). W tym roku nie muszą być białe. Doskonale będą prezentować się te w metalicznych kolorach (srebrne, miedziane i przede wszystkim – złote).

Złoto plus czerń

Nie sposób nie zauważyć w tegorocznych trendach dekoracyjnych duetu złota i czerni, który w te święta zrobi furorę. Zestawienie ponadczasowe i niezwykle urzekające. Wystarczy wyobrazić sobie czarne talerze i złote sztućce obok nich, prezent zapakowany w czarny, matowy papier, obwiązany szeroką, złotą wstążką albo złote świece na czarnej tacy…

 

Bazując na tej estetyce, można pięknie ozdobić złotymi akcesoriami świątecznymi – tak popularne obecnie – czarne, aluminiowe okna. Na parapecie doskonale zaprezentują się dekoracje w kolorze złota (metalowe gwiazdy, świeczniki, lampiony, figurki…

Złoto cudownie łączy się również z innymi głębokimi barwami, które mogą nam pięknie zagrać w świątecznej aranżacji. Ciemna zieleń czy granat (choć nie tylko te kolory) są w tym roku mile widziane w dodatkach – na przykład w postaci… eleganckich zasłon.

Miękko i przytulnie

A jeśli już o zasłonach mowa… Ci, którzy używają ich na co dzień, w święta powinni koniecznie powiesić w oknie coś… odświętnego – tkaninę aksamitną, lekko połyskującą, w eleganckim odcieniu szmaragdu, butelkowej zieleni albo na przykład classic blue. W przypadku dużego okna przesuwnego, zajmującego większą część ściany w pomieszczeniu, można „pobawić się” drapowaniem. Barwa, ułożenie i właściwości takich zasłon dodadzą wnętrzu przytulności, podobnie jak jedwabne poszewki na poduszkach.

***

Święta 2020 będą dla nas z pewnością nieco inne niż wszystkie. Pandemia nie sprzyja świętowaniu, ale postarajmy się maksymalnie umilić sobie ten czas, tworząc przestrzeń taką, jaką lubimy najbardziej. Mamy nadzieję, że dzisiejsze inspiracje w tym choć trochę pomogą.