Mianem normy WT 2021 określa się regulacje dotyczące zasad projektowania, wznoszenia i renowacji budynków oraz powiązanych z nimi urządzeń. Warunki techniczne odnoszą się również do kwestii lokalizacji obiektów na określonym terenie i sposobu zagospodarowania działek budowlanych. Bez wątpienia dobrze znają te wymagania inwestorzy, którzy realizują projekty od 2021 roku. Dziś jednak dostępna jest nowelizacja obowiązujących przepisów, więc koniecznie trzeba się przekonać, jakie zmiany nastąpiły w 2024.
Czemu przeciwdziałają i czego dotyczą nowe wymagania techniczne WT 2021?
Zaktualizowany standard WT 2021 podobnie jak Program Czyste Powietrze Plus ma wpłynąć na poprawę jakości oraz komfortu życia użytkowników i lepiej zadbać o kondycję środowiska naturalnego. Zaktualizowane przepisy zajmą się odległością między budynkami, miejscami parkingowymi, terenami biologicznie czynnymi, placami zabaw i terenami rekreacyjnymi, przegrodami balkonowymi oraz przegrodami akustycznymi.Te zasady mają pomóc w ograniczeniu zbytniej swobody i przezwyciężeniu niskich standardów dotychczas proponowanych przez wielu deweloperów.
Czy aktualne warunki techniczne 2021 rozprawią się z mikroapartamentami?
Tak, jest to jeden z fundamentalnych punktów programu. Nowe zasady nie pozwalają na powstawanie lokali użytkowych, których powierzchnia wynosi mniej niż 25 m2, chyba że usytuowane są na pierwszej lub drugiej kondygnacji nadziemnej i można się do nich dostać z zewnątrz budynku. Do tej pory zbyt często dochodziło do nadużyć i niewielkie lokale o charakterze inwestycyjnym były przekształcane w „mikrokawalerki”. Zapis ten nie dotyczy jednak pensjonatów czy hoteli.
Żeby jak najlepiej wykorzystać potencjał niewielkiej przestrzeni, warto zainwestować w innowacyjne okna zgodne z WT 2021. Nowoczesna stolarka otworowa nie tylko pomoże optycznie powiększyć małe mieszkanie, ale zadba o właściwy komfort termiczny i akustyczny lokatorów, a nawet pozwoli obniżyć rachunki za ogrzewanie i ograniczyć zużycie energii. Ekologiczny model Genesis OknoPlus wyróżnia się współczynnikiem przenikania ciepła Uw na poziomie 0,7 W/m2K, chociaż standard WT 2021 określa, że stolarka może mieć nawet parametr Uw o wartości 0,9 W/m2K. W temacie termoizolacyjności przeszkleń nic się zatem nie zmieniło, a sprawdzeni producenci nadal proponują inwestorom produkty wyprzedzające wymagania.
Jak zaktualizowana norma WT 2021 reguluje gęstość zabudowy?
Najnowsze przepisy zwiększają dopuszczalną odległość między budynkiem wielorodzinnym o co najmniej czterech kondygnacjach nadziemnych a granicą działki. Oznacza to, że ściana takiego budynku z oknami i drzwiami lub bez nich musi znajdować się nie mniej niż pięć metrów od granicy. Z kolei dystans między balkonem a sąsiednią działką będzie teraz wynosił trzy metry. Jeśli jednak działka obok jest działką drogową albo publicznie dostępnym placem, zachowanie odpowiedniego dystansu między budynkiem a granicą działki nie jest obligatoryjne.
Regulacja gęstości zabudowy dotyczy również obiektów o powierzchni powyżej 1000 m2 o charakterze magazynowym czy produkcyjnym – zgodnie ze zaktualizowanym standardem WT 2021 takie budynki mogą być zlokalizowane w odległości przynajmniej 30 metrów od zabudowań mieszkalnych.
Jak wymagania techniczne 2021 pomogą osobom niepełnosprawnym?
Aktualne warunki techniczne 2021 precyzują maksymalną liczbę miejsc parkingowych mogących znajdować się w pobliżu okien budynku, czyli przeznaczonych wyłącznie dla osób niepełnosprawnych – od teraz może to być 6% ogólnej liczby stanowisk postojowych. Nowe budynki użyteczności publicznej są zobowiązane do zapewnienia funkcjonalnych pomieszczeń umożliwiających przewinięcie niepełnosprawnych osób dorosłych. Obowiązek dotyczy obiektów administracji publicznej o powierzchni powyżej 2000 m2, centrów kultury, sportu, handlu, usług lub obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym czy lotniczym o powierzchni większej niż 10000 m2, stacji paliw (o powierzchni ponad 300 m2) znajdujących się przy autostradzie lub drodze ekspresowej, a także budynków zajmujących się opieką zdrowotną.
Jakie nowe udogodnienia norma 2021 wprowadza dla młodych rodzin i osób aktywnych?
Zgodnie z przepisami w budynkach wielorodzinnych należy wyznaczyć pomieszczenie gospodarcze o powierzchni minimum 15 m2 na przechowywanie rowerów oraz wózków dziecięcych, które zbyt często składowane są na klatkach schodowych czy w garażach podziemnych, a to może powodować znaczne utrudnienia w przypadku ewakuacji. Pomieszczenia te mają zostać wyznaczone blisko wejścia lub w kondygnacji podziemnej z łatwym dostępem do windy. Jeśli w budynku znajduje się co najmniej 20 lokali mieszkalnych, to w jego pobliżu musi zostać stworzony odpowiedni plac zabaw. Jego wielkość jest określona w stosunku do liczby mieszkań. Co najmniej 30% powierzchni terenów rekreacyjnych oraz placów zabaw musi znajdować się na terenie biologicznie czynnym, co ma przyciągnąć mieszkańców spragnionych kontaktu z naturą.
W jaki jeszcze sposób aktualne warunki techniczne WT 2021 dbają o komfort mieszkańców?
Ważną kwestią jest zapewnienie poczucia prywatności na balkonach, które stanowią nieodłączny element mieszkania. Powinny być zatem nie tylko funkcjonalne, ale także klimatyczne. Dlatego muszą być oddzielone solidną przegrodą, której wysokość wynosi co najmniej 2,2 metra od poziomu posadzki balkonu. Ich szerokość natomiast musi mieć 2 metry, a przepuszczalność światła powinna oscylować między 30-50%. Żeby zwiększyć bezpieczeństwo, poczucie prywatności i zagwarantować sobie komfort akustyczny, domownicy powinni zainwestować w odpowiednie drzwi zewnętrze. Wymagania WT dotyczące drzwi wejściowych nie zmieniły się, więc należy szukać panelu o współczynniku przenikania ciepła na poziomie Ud 1,3 W/m2K.
Zaktualizowana norma WT 2021 wchodzi w życie 1 sierpnia 2024 roku.
BOX: https://www.oknoplus.com.pl/warto-przeczytac/dom-zeroenergetyczny-czym-sie-charakteryzuje/