Dzięki antresoli można w łatwy sposób zyskać dodatkową przestrzeń i lepiej zagospodarować całe wnętrze – zwłaszcza, gdy powierzchni użytkowej nie jest w czterech ścianach zbyt wiele. Antresola w mieszkaniu w bloku jest zwykle wykorzystywana jako miejsce na sypialnię, ale z powodzeniem urządzisz tam również domowy gabinet. Jak powinna wyglądać antresola w bloku? Inspiracje dostępne w sieci mogą Ci pomóc stworzyć idealną aranżację, ale warto pamiętać o uwzględnieniu lokalizacji okna.
Antresola w mieszkaniu w bloku – jak zyskać dodatkowe miejsce?
Wielu właścicieli mieszkań w bloku chętnie skorzystałoby z możliwości dysponowania dodatkowymi metrami kwadratowymi, ale niestety wiąże się to z koniecznością zmiany lokum na większe, a tym samym z formalnościami i kosztami. Alternatywą pozwalającą cieszyć się z większej powierzchni jest antresola w mieszkaniu w bloku, czyli zabudowa umożliwiająca stworzenie bonusowej „kondygnacji” w przestrzeni pod sufitem i przygotowanie miejsca na przytulną strefę odpoczynku. Idealnie wpasuje się tam minimalistyczna sypialnia w stylu skandynawskim, japandi lub boho!
Co ważne, antresolę można zbudować nie tylko w nowoczesnym lofcie. Nie potrzebne jest też mieszkanie w kamienicy. Wystarczy odpowiedni lokal w bloku, który jednak musi spełniać kilka koniecznych warunków. Co warto wiedzieć, żeby takie przedsięwzięcie mogło się udać? Punktem wyjścia będzie odpowiednia wysokość mieszkania. Stworzenie wygodnego i w pełni funkcjonalnego półpiętra najlepiej uda się w pomieszczeniu o wysokości 420-430 cm, ale takich mieszkań w blokach praktycznie nie ma. Wykonanie antresoli w niskim mieszkaniu o standardowej wysokości 260-270 cm będzie bardzo trudne, ale jeżeli lokal ma ok. 300 cm wysokości, wizja zabudowy jest zdecydowanie bardziej realna. Jak zaaranżować miejsce na antresoli? Inspiracje z Internetu pomogą Ci stworzyć idealne wnętrze.
Zabudowa antresoli w mieszkaniu – gdzie ją umiejscowić?
Wybór lokalizacji jest istotny nie tylko ze względu na wygodę tworzenia całej aranżacji, ale też na codzienną funkcjonalność przestrzeni. Kluczowym wyborem miejsca na zabudowę antresoli w niskim mieszkaniu będzie kierunek świata.
- Jeżeli antresolę umiejscowimy przy oknie od strony północnej, może być tam zbyt chłodno. Z takiej lokalizacji zadowolone będą głównie osoby lubiące utrzymywać w sypialni niższą temperaturę.
- W przypadku umiejscowienia antresoli od wschodu trzeba się liczyć z tym, że będą nas budziły promienie słońca, ale dla rannych ptaszków taka opcja może być wręcz wymarzona.
- Umiejscowienie antresoli od zachodu sprawi, że w drugiej części dnia w sypialni będzie cieplej i może być to problematyczne podczas zasypiania, szczególnie latem.
- Jeżeli zdecydujemy się na zabudowę antresoli w mieszkaniu od południa, w trakcie drzemek w ciągu dnia nie obejdzie się bez rolet, które pomogą zatrzymać promienie słoneczne i ograniczyć nagrzewanie się wnętrza.
W aranżacji antresoli koniecznie trzeba uwzględnić oświetlenie dziennym światłem, co pozwoli na optyczne powiększenie pokoju. Zabudowę można wykonać tuż przy oknie lub na ścianie przeciwległej w pomieszczeniu z monumentalnym przeszkleniem zapewniającym odpowiednio dużą ilość naturalnego światła na antresoli. Inspiracji do sprytnego operowania światłem warto szukać w katalogach wnętrzarskich lub na Pintereście, a jeśli w najbliższym czasie czeka Cię wybór okien do mieszkania w bloku, warto postawić na modele o większej powierzchni szyby – pozwolą na mocniejsze doświetlenie przestrzeni. Uwagę należy skierować wtedy na stolarkę otworową o niskim współczynniku przenikania ciepła i dobrych parametrach w zakresie izolacji akustycznej umożliwiających zmniejszenie poziomu hałasu we wnętrzach.
Czy warto zbudować antresolę? Mieszkanie tylko na tym zyska
Zanim zdecydujesz się na stworzenie dodatkowej przestrzeni, warto się zastanowić, jak będzie wyglądała i jaką funkcje spełni antresola. Mieszkanie o niewielkim metrażu, w którym brakuje miejsca na sypialnię, nie pozostawia dużego pola do aranżacji. W takich małych lokalach zmieszczenie całego dobytku wymaga sporych kompromisów, a sypialnia zajmuje cenną powierzchnię, którą z powodzeniem można byłoby przeznaczyć na urządzenie pokoju dziecięcego, większej kuchni czy przydatnego pomieszczenia gospodarczego.
Co ważne, antresola w mieszkaniu w bloku wcale nie musi być duża ani bardzo rzucać się w oczy. Jeśli chcesz oddzielić tę przestrzeń od całego pomieszczenia, zastosuj karnisz z kotarą. Nieprzezroczysta zasłona całkowicie osłoni tę strefę i zapewni uczucie prywatności zarówno podczas snu, jak i w ciągu dnia, kiedy odwiedzają Cię goście.
Na co zwrócić uwagę, jeśli planujesz budowę antresoli w bloku? Inspiracje i wskazówki
Antresola w mieszkaniu w bloku będzie wymagała stworzenia bezpiecznego wejścia. Proste schody będą tańsze i łatwiejsze do zbudowania, ale kręcone pozwolą zaoszczędzić więcej powierzchni.
Konstrukcję najlepiej ustalić z projektantem, który dobierze rozwiązania gwarantujące nie tylko efektowny wygląd zabudowy, ale też jej bezpieczeństwo. Lepiej nie projektować i nie budować antresoli samodzielnie – nie warto ryzykować.
Jeśli planujesz montaż sztucznego oświetlenia na antresoli, wybierz LED-y wbudowane w sufit lub kinkiety z możliwością regulacji kąta padania światła.
Sprytne, prawda?