Jak mawiają niektórzy, to jeszcze nie balkon, ale już nie tylko okno. Ten znany od kilku wieków element architektoniczny przeżywa dziś drugą młodość. Kojarzony niegdyś przede wszystkim z barokowymi pałacami i stylowymi kamienicami, przewinął się przez modernistyczne budownictwo czynszowe, by dziś zatrzymać się na dłużej w swojej minimalistycznej odsłonie, w nowoczesnym domu jednorodzinnym. Co to jest balkon francuski, zwany także balkonem papieskim, jak może wyglądać i co warto o nim wiedzieć?
Francuski balkon jest francuski nie tylko z nazwy, o czym łatwo się przekonać, spacerując choćby ulicami Paryża. Każdy, kto miał okazję zamieszkać w paryskim hotelu, w typowej dla tego miasta starej kamienicy, najpierw odczuł na własnej skórze absurd nienaturalnie małej windy, a natychmiast po wejściu do pokoju z pewnością poddał się urokowi niezwykłego okna z balustradą.
Francuskie balkony (papieskie), mimo że ich kolebką jest Francja, można zobaczyć również w innych częściach Europy, między innymi we Włoszech, w Hiszpanii, a także w Polsce. Nie zawsze jest to oczywiście dzieło architektury XVII- czy XVIII-wiecznej. Z czasem zmieniała się forma, ale idea balkonu francuskiego pozostawała zawsze taka sama.
Co to jest balkon francuski – kilka słów o konstrukcji
Fachowa nazwa brzmi porte-fenêtre. To zbitka dwóch francuskich słów oznaczających drzwi i okno, która funkcjonuje także w swojej spolszczonej wersji jako portfenetr. Określenie to odnosi się do przeszklenia w formie wydłużonego, prostokątnego okna, sięgającego od podłogi aż po sufit, zabezpieczonego od zewnętrznej strony balustradą, wykończonego niekiedy niewielkim parapetem.
Okno (drzwi balkonowe) w przypadku balkonów francuskich montuje się zazwyczaj kilkanaście centymetrów nad podłogą. Konstrukcja może być rozwierna, rozwierno-uchylna, a nawet częściowo typu fix (czyli nieotwierana w żaden sposób). Balustradę przytwierdza się wprost do ściany elewacyjnej budynku lub – jak w wersjach nowoczesnej balustrady francuskiej – bezpośrednio do ościeżnicy. W pierwszym przypadku taki balkon papieski może oferować nieco więcej miejsca – choćby na ustawienie na podeście donic z roślinami. Ta druga opcja natomiast sprawia, że barierka znajduje się tuż przy szybie, stanowiąc niejako integralną część okna.
Balustrady mogą mieć bardzo różny design (proste lub fantazyjne kształty) i być wykonane z różnych materiałów – począwszy od kamienia, poprzez drewno i metal, na szkle skończywszy. Dzięki temu konstrukcje tego typu sprawdzają się w wielu stylach architektonicznych. Balustrada francuska nowoczesna jest zwykle szklana lub aluminiowa. Obecnie, ze względu na właściwości, ale i królujące trendy kolorystyczne, hitem jest jednak (podobnie, jak w przypadku okiennych profili ALU) aluminium.
Reveal – nowe oblicze francuskiego balkonu
Współcześni architekci i projektanci okien na nowo odkrywają zalety balkonów francuskich, które coraz liczniej goszczą obecnie na elewacjach nowoczesnych domów jednorodzinnych, pięknie modyfikując wygląd bryły budynku, a także przestrzeń w środku, doświetlając wnętrza oraz poprawiając bilans energetyczny domu.
OknoPlus, współtworząc ten interesujący trend, proponuje balkony francuskie zaprojektowane z myślą o minimalistycznej kolekcji aluminiowych okien Reveal. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązania?
Balkon papieski – modny detal, lepszy wygląd
Tak, jak stylowy dodatek może niekiedy diametralnie odmienić outfit, tak balkon francuski potrafi kształtować to, jak odbierana jest bryła budynku. Portfenetry dodają jej oryginalnego charakteru, lekkości, smukłości i elegancji. Nowoczesne, francuskie balustrady doskonale wpisują się w tak modne obecnie surowe fasady, bardzo subtelnie je zdobiąc. Barierka w kolorze profilu okiennego, nawiązująca swoim odcieniem do koloru zadaszenia, orynnowania, balustrady tarasu… współtworzy spójną i harmonijną całość. Topowe obecnie kolory aluminiowych balkonów francuskich, po które najczęściej sięgają architekci, to minimalistyczne czerń i antracyt oraz uniwersalny brąz.
Więcej światła i przestrzeni
Francuskie balkony to nie tylko aspekt estetyczny, mają one bowiem także swój konkretny wymiar praktyczny. Doświetlają i optycznie powiększają pomieszczenie. Zastosowane na przykład na poddaszu sprawiają, że wydaje się ono wyższe i bardziej przestronne. O wiele bardziej niż zwykłe okno (a także standardowy balkon) „otwierają” wnętrze – na widoki i na światło. Szczególnie poleca się wykorzystanie ich zalet w pokojach o podłużnym kształcie czy w różnego rodzaju korytarzach. Takie francuskie okno usytuowanie na krótszej ścianie sprawia, że naturalne światło słoneczne ma szansę docierać dalej w głąb i w miarę równomiernie oświetlać wnętrze.
Energooszczędnie i taniej
Charakterystyczne dla konstrukcji balkonu papieskiego przeszklenie od podłogi po sufit, bazujące na ciepłym profilu i pakiecie szybowym (jak w przypadku balkonów Reveal) to także czysty zysk energetyczny. Dawniej „posądzano” francuskie balkony o wychładzanie wnętrza i „ciągnący od podłogi chłód”. Dziś taki problem nie istnieje. Profile aluminiowe są tak samo ciepłe jak inne, a innowacyjne szklenie to o jakieś 20% lepsza wydajność energetyczna. Balkon francuski z serii Reveal, w połączeniu z innymi rozwiązaniami z tej kolekcji, to gwarancja pełnego komfortu termicznego i znacznie niższych rachunków za ogrzewanie.
Zapytaj o możliwość zamówienia i zamontowania nowoczesnej balustrady francuskiej Reveal ➜
Balkon francuski – cena i warunki formalno-prawne
Jeśli chodzi o cenę balkonu francuskiego, jest ona oczywiście o wiele niższa, niż kwota, którą trzeba by było wydać dziś na budowę balkonu tradycyjnego. Odpada bowiem cały koszt podłogi, a wydatek na balustradę jest znacznie mniejszy, bo i barierka balkonu papieskiego jest mniejsza, niż w przypadku każdego standardowego balkonu. Finalna cena zależy jednak od wielkości, wybranego przeszklenia, koloru i montażu.
Decydując się na taką konstrukcję, warto mieć świadomość, choć to w zasadzie temat dla architekta, obowiązujących przepisów, które regulują kwestie projektowania i montowania balkonów francuskich – zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w budynkach wielorodzinnych.
Zgodnie z polskim prawem budowlanym i Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, portfenetr nie może się znajdować na poziomie powyżej 25 metrów, a balustrada balkonu francuskiego musi mieć wysokość co najmniej 90 centymetrów w domu jednorodzinnym oraz minimum 110 centymetrów w domu wielorodzinnym.