Nowoczesne budownictwo wymaga zastosowania energooszczędnych rozwiązań ograniczających ucieczkę ciepła z wnętrza budynków, a do takich możemy zaliczyć m.in. drzwi pasywne. Wysokiej jakości drzwi zewnętrzne pasywne redukują straty energii, a przy tym wyglądają bardzo estetycznie i będą służyć przez długie lata. Czym cechują się drzwi pasywne i dlaczego warto w nie zainwestować?
Drzwi pasywne – co to znaczy?
Mianem drzwi pasywnych możemy określić rozwiązania o specjalnej konstrukcji przeznaczone do użytku w ekologicznych, nowoczesnych budynkach. Drzwi zewnętrzne pasywne cechują się doskonałą izolacyjnością termiczną minimalizującą straty ciepła. Izolacyjność termiczna takich skrzydeł jest wyższa niż wariantów energooszczędnych. Drzwi pasywne zewnętrzne są projektowane i produkowane pod wymogi budynków zeroenergetycznych – z najlepszych materiałów i przy użyciu nowoczesnych technologii.
Drzwi zewnętrzne pasywne odznaczają się niskim współczynnikiem przenikania ciepła (Ud). Wskaźnik ten informuje, ile ciepła przenika przez 1 m2 powierzchni skrzydła na godzinę, gdy temperatura na zewnątrz jest o jeden stopień niższa niż w pomieszczeniu. Wartość Ud zależy od wielu zmiennych: od materiału konstrukcyjnego i jego właściwości, grubości drzwi, ich struktury, a nawet sposobu montażu. Zasada jest prosta – im niższy parametr Ud w deklaracji producenta, tym cieplejszy produkt otrzymamy.
Drzwi pasywne zewnętrzne – otwórz się na… korzyści!
Drzwi zewnętrzne pasywne mają wiele zalet: są m.in. są designerskie, trwałe i ekologiczne. Jednak ich największym atutem jest stanie na straży komfortu termicznego domowników. Pozwalają bowiem zaoszczędzić nawet do kilkudziesięciu procent ciepła i znacząco ograniczyć wydatki na ogrzewanie budynku. Wysoka izolacyjność termiczna umożliwia utrzymanie wewnątrz pomieszczeń optymalnej temperatury także w największe mrozy.
Drzwi pasywne ułatwiają też codzienne dbanie o środowisko. Wszak mniejsza potrzeba dogrzewania, to mniejsza emisja CO2 do atmosfery.
Prawidłowy montaż drzwi pasywnych – klucz do oszczędności
Sam zakup wysokiej jakości drzwi nie gwarantuje, że rachunki za ogrzewanie automatycznie będą niższe. Do pełni zadowolenia konieczny jest też prawidłowy montaż wybranego modelu. Drzwi zewnętrzne pasywne montuje się po zakończeniu wszystkich mokrych prac – po otynkowaniu ścian, wylaniu posadzek i po całkowitym wyschnięciu betonu. Mur w miejscu montażu musi być dokładnie wyczyszczony i zagruntowany.
Ościeżnice drzwi pasywnych zewnętrznych instaluje się przy użyciu pianki montażowej, którą należy odpowiednio zabezpieczyć przed kontaktem z parą wodną i opadami atmosferycznymi. Jeśli pianka montażowa będzie narażona na penetrację wilgoci, istnieje ryzyko rozwoju grzybów i pleśni. Podczas osadzania drzwi stosuje się tzw. ciepły montaż składający się z trzech warstw o konkretnych właściwościach.
- Pierwszą warstwą jest paroszczelna taśma, która chroni piankę przed wilgocią z wnętrza budynku.
- Drugą warstwę stanowi pianka montażowa pełniąca funkcję izolacji termicznej i akustycznej.
- Trzecia warstwa to taśma paroprzepuszczalna chroniąca otwór drzwiowy przed działaniem wilgoci z zewnątrz.
Zastosowanie tak szczelnej izolacji ma swoje plusy, ale trzeba pamiętać, że przy niewystarczającej wentylacji może utrudniać odprowadzanie wilgoci z wnętrza budynku, co będzie się negatywnie przekładać zarówno na komfort jego użytkowania, jak i na bezpieczeństwo całej konstrukcji.
Gdzie warto zamontować drzwi pasywne zewnętrzne?
Drzwi pasywne z zasady są przeznaczone do budynków pasywnych i energooszczędnych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować je też w budynkach wzniesionych według tradycyjnej technologii. Wysokiej jakości drzwi zewnętrzne pomogą ograniczać straty energii cieplnej w każdym typie budynku – natomiast w budynkach energooszczędnych i pasywnych te oszczędności będą po prostu wyższe.
Koszt drzwi pasywnych zewnętrznych może się wydawać dosyć dużym obciążeniem dla budżetu, ale ich zakup jest możliwy w ramach dofinansowania z programu Czyste Powietrze. W ofercie OknoPlus znajduje się duży wybór drzwi do programu Czyste Powietrze.
Wśród polecanych modeli warto wymienić między innymi aluminiowe drzwi Reveal oraz energooszczędne drzwi STAR o niskim współczynniku przenikania ciepła. Drzwi pasywne OknoPlus świetnie sprawdzą się w nowoczesnych budynkach oraz w obiektach poddawanych termomodernizacji.
BOX:https://www.oknoplus.com.pl/warto-przeczytac/okucia-do-drzwi-zewnetrznych/