Dla jednych nadejście jesieni zwiastują zmieniające się kolory liści, które zachwycają feerią barw, dla innych symptomem jest para na oknach, która skutecznie ten widok przesłania. Ci, zamiast o poranku podziwiać czerwienie, brązy i pomarańcze, oczami wyobraźni widzą rozwijające się pod wpływem wilgoci grzyby i pleśń. Dlaczego okna parują i czy naprawdę jest się czego bać? Jak pozbyć się na dobre tego „ulotnego problemu” i cieszyć ciepłem domowego ogniska nawet w naprawdę chłodne dni?
Dlaczego okna parują i co to jest kondensacja?
Kondensacja
Gdy różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz wynosi co najmniej 20°C, a wilgotność w pomieszczeniu przekracza 60% i nie może znaleźć ujścia, zachodzi zjawisko skraplania, czyli kondensacji. Co to jest kondensacja? To zmiana stanu wody z gazowego w ciekły. To właśnie w wyniku tego procesu pojawia się para na oknach, którą w pierwszej kolejności zaobserwujemy na najchłodniejszych elementach konstrukcyjnych, gdzie różnica temperatur jest największa.
Wentylacja
Kolejną przyczyną „pocenia się” okien jest niewystarczająca wentylacja pomieszczeń. Zjawisko obserwujemy najczęściej w łazience i kuchni – podczas gotowania, prania, gorącej kąpieli czy prasowania, czyli wszystkich czynności, które znacząco zwiększają wilgotność powietrza.
Mostki termiczne
Zdarza się również, że wilgoć pojawia się tylko miejscowo. Dlaczego? Okna parują od wewnątrz także punktowo, a „winowajcami” są tzw. mostki termiczne. Powstają wskutek przerwania warstwy izolacyjnej połączenia okna ze ścianą lub uszkodzenia warstwy materiału użytego do ocieplania domu. Co zrobić, żeby okna nie parowały w taki sposób? Jeśli pojawiły się mostki termiczne konieczna może interwencja fachowca – firmy, która ocieplała dom lub montowała okna.
Para na oknach – co się stanie, gdy zignorujemy problem?
Brak prawidłowej wentylacji pomieszczenia wpływa negatywnie na stan techniczny budynku oraz zdrowie domowników. Rozwój chorobotwórczych grzybów i pleśni, wilgoć, nieprzyjemny, charakterystyczny zapach „starej kamienicy” panujący we wnętrzu i gorsze samopoczucie mieszkańców to tylko niektóre z następstw nieodpowiedniej cyrkulacji powietrza. Para na oknach pojawia się częściej podczas chłodnej jesieni i mroźnej zimy, kiedy rzadko wietrzymy, by nie wychładzać pomieszczenia. Czy szczelne okna są więc paradoksalnie przyczyną problemu z wilgocią?
Energooszczędność okna – wróg czy sprzymierzeniec?
Dawniej domy posiadały szczeliny w oknach i drzwiach zewnętrznych, które odprowadzały nadprogramową wilgoć na zewnątrz. Oczywiście, podczas zimnych miesięcy nie było to rozwiązanie idealne, a przez nieustanne straty ciepła, na pewno nieszczególnie ekonomiczne czy ekologiczne. Obecnie stolarka okienna charakteryzuje się wyśrubowanymi parametrami termoizolacyjnymi. Przykładem są okna aluminiowe o naprawdę niskim współczynniku Uw, które ograniczają utratę temperatury do minimum. Takie okna to produkt nowoczesny i zarazem energooszczędny.
Szerokie otwieranie skrzydła, nawet na parę minut, może znacząco wychłodzić dom, co przełoży się na ponowną konieczność ogrzania pokojów. Jak pogodzić energooszczędność z odpowiednią wymianą powietrza w pomieszczeniach?
Co zrobić, żeby okna nie parowały?
Zamiast często otwierać okno na oścież, co spowoduje gwałtowną i nadmierną wymianę powietrza, zadbaj o montaż „smart rozwiązań”, które pogodzą komfort termiczny i odpowiedni mikroklimat w domu. W tym przypadku doskonale sprawdzą się okucia Comfort. Co w nich niezwykłego? Podczas wietrzenia skrzydło zostaje odsunięte od ramy do 6 mm, zapewniając optymalną wymianę powietrza, pozostając jednocześnie bezpiecznie zaryglowanymi, co zapobiega jego wyważeniu lub wypchnięciu (najczęstsze metody włamania do budynków). Gdy na zewnątrz jest 0°C, pomieszczenie wietrzone z oknem otwartym na oścież wychładza się o 2°C już po upływie 10 minut. Dzięki okuciom Comfort w analogicznej sytuacji temperatura spadnie tylko 0,5°C, równocześnie zapewniając ciągły i umiarkowany przepływ świeżego powietrza.
Innym, standardowym rozwiązaniem są także okna z nawiewnikami, czyli specjalnie montowanymi otworami. Taki dodatek w konstrukcji stolarki okiennej gwarantuje swobodny i komfortowy przepływ powietrza w pomieszczeniach. Pamiętajmy jednak, że to element, który będzie prowadził bezpośrednio do utraty ciepła.
Jak widać, poprawa efektywności energetycznej budynków nie koliduje z wentylacją. Wiesz już, dlaczego okna parują od wewnątrz, co to jest kondensacja i mostki termiczne oraz że okna można wyposażyć w odpowiednie okucia z funkcją mikrowentylacji. Nie ma zatem powodów do zmartwień – wszak szczelne okna to motywacja do prawdziwego zadowolenia z dobrze poczynionej inwestycji!