Od 1 stycznia 2021 roku każdy nowo powstający dom jednorodzinny musi spełniać normy energooszczędności zawarte w przepisach WT21. Oznacza to m.in., że współczynnik przenikania ciepła dla wszystkich dostępnych na rynku okien elewacyjnych nie może przekroczyć 0,9 W/m2K. Nowelizacja nie dotyczy budynków, które już stoją.
Warto jednak pamiętać, że również w ich przypadku wymiana stolarki to zauważalne zmniejszenie opłat za energię, znacznie cieplejsze pomieszczenia, a także krok w stronę bycia eko. Dlaczego więc nie wprowadzić tych zaleceń w życie? Tym bardziej, że możemy liczyć na rządowe dotacje na okna w ramach dedykowanego programu.
WT21, czyli zmiany, zmiany, zmiany
WT21 to zbiór wymagań dedykowany nowo powstającym budynkom, a dokładniej rzecz ujmując – szereg wytycznych dotyczących m.in. energooszczędności oraz izolacyjności, które należy spełnić podczas wznoszenia wymarzonego domu. Nowe standardy dotyczą również okien elewacyjnych, których parametr Uw musi być równy lub mniejszy 0,9 W/m2K.
Współczynnik izolacyjności cieplnej U określa, ile ciepła w ciągu sekundy przenika przez metr kwadratowy okna, przy różnicy temperatur wynoszącej jeden stopień Celsjusza. Im jest niższy, tym mniej strat ciepła i niższe zapotrzebowanie na energię niezbędną do utrzymania optymalnej temperatury pomieszczeń. W przypadku budynków ogrzewanych węglem lub drewnem wymiana okien na te o niskim Uw zmniejszy emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczenie powietrza.
Fakt, że WT21 dotyczy jedynie nowo powstających budynków nie oznacza, że dbanie o ekologię nie dotyczy nas wszystkich. Przez stare, nieszczelne okna, od wielu lat „służące” w naszym domach ucieka nawet 30% ciepła. Koszty za te straty niestety ponosi środowisko oraz domowy budżet. Na szczęście obecnie możemy przygotować się do wymiany stolarki korzystając z udogodnień, jakie oferuje nam państwo, a konkretnie – z dotacji na okna.
Rządowy Program Czyste Powietrze – dofinansowanie do okien energooszczędnych
Celem stworzonego z inicjatywy Ministerstwa Ochrony Środowiska Programu Czyste Powietrze jest poprawa jego jakości oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych. W związku z tym możemy się starać o dofinansowanie do okien energooszczędnych, które spełniają wymogi WT21.
Beneficjenci mogą skorzystać z dwóch form wsparcia – systemu dotacyjnego oraz ulgi termomodernizacyjnej. W pierwszym przypadku zakres obejmuje nie tylko wymianę starych, nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne systemy, ale także przeprowadzenie niezbędnych prac, mających na celu poprawę termoizolacji budynku – w tym modernizację stolarki okiennej.
Kwota dla podstawowego poziomu dofinansowania może wynosić nawet do 30 tys. złotych dla przedsięwzięcia z mikroinstalacją fotowoltaiczną. To wystarczająca dotacja na okna, aby zafundować sobie nowoczesne i ekologiczne rozwiązania o parametrach znacznie lepszych niż te, które zakłada ustawa.
Dzięki Programowi podejście ekologiczne jest znacznie bardziej opłacalne niż kiedykolwiek. Pamiętajmy jednak, że beneficjenci mogą ubiegać się o dofinansowanie do okien energooszczędnych jedynie w przypadku istniejących już obiektów.
Wymiana okien – postaw na innowacyjne rozwiązania!
Nowelizacja WT21 to druga zmiana przepisów w ciągu 4 lat, która mobilizuje producentów do ciągłego udoskonalania parametrów i funkcjonalności swoich rozwiązań. Część firm ma w ofercie produkty, które wyprzedzają standardy niezależnie od nowelizacji ustawy.
Dlatego korzystając z dofinansowania do okien energooszczędnych warto postawić na produkty odpowiadające nie tylko aktualnym wymaganiom. To przecież wieloletnia inwestycja, dzięki której zmniejszymy koszty ogrzewania oraz sprawimy, że nasz dom będzie przyjazny dla otoczenia.
Na jakie rozwiązania warto zwrócić szczególną uwagę? Przykładem ekologicznego remedium na miarę XXI wieku jest okno energooszczędne Reveal zaprojektowane w systemie aluminiowym Decalu Wyposażone w pakiet 3-szybowy ECLAZ cechuje się doskonałymi parametrami cieplnymi (Uw = 0,7 W/m2K).
Aluminiowa konstrukcja to również znak rozpoznawczy linii okien ekologicznych Genesis, w której została zastosowana powiększona przekładka termiczna oraz pakiet trzyszybowy z ciepłą ramką. Dzięki temu współczynnik izolacyjności cieplnej wynosi jedynie 0,8 W/m2K.
Otrzymując dofinansowanie na okna energooszczędne, nie sposób nie zwrócić uwagi na serię modnych okien Morlite. To doskonałe połączenie nowoczesnego podejścia do designu z niesamowicie efektywnymi parametrami cieplnymi (Uw = 0,7 W/m2K). Sześciokomorowy profil oraz potrójna szyba o doskonałej przepuszczalności światła zapewniają komfort termiczny i świetlny na najwyższym poziomie.
Dzięki rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa jesteśmy świadkami wprowadzania w życie szeroko zakrojonych działań na rzecz energooszczędności, szczególnie w branży budowlanej. Zmianie ulega także podejście użytkowników do okien, które obecnie przestają pełnić rolę jedynie estetyczną. Mądry wybór stolarki okiennej to nie tylko korzyści dla środowiska i naszych portfeli – to również zapewnienie komfortu sobie i naszym bliskim na długie lata. Korzystając z dotacji na okna nasz dom będzie gotowy nie tylko na restrykcje WT2021, ale także nadejście kolejnych eko-rewolucji!
Wybierając rozwiązania OknoPlus, klienci mogą skorzystać z darmowej współpracy z firmą DOEKO GROUP, która pomoże dopełnić wszelkich niezbędnych formalności.
Zobacz również: jakie okna kupić? PVC czy aluminiowe?