Któż z nas nie chciałby mieszkać w domu, który nie zagraża środowisku i do którego nie trzeba dokładać? W budynku samodzielnie produkującym potrzebną sobie energię i przyjaznym planecie? Dom zeroemisyjny jest projektem idealnym, stworzonym nie tylko dla osób ceniących sobie ekologiczne podejście do codzienności, ale też dla każdego, kto chce oszczędzać i żyć zdrowiej. W konstrukcji tych budynków ogromną rolę odgrywają okna. Sprawdź, jakie rozwiązania są polecane do domu zeroemisyjnego, co to znaczy, że dom ma zerową emisyjność i dlaczego warto dążyć do redukcji emisyjności w każdym gospodarstwie domowym?
Energooszczędność – ścieżka, którą warto, a nawet trzeba podążać
Zeroemisyjne obiekty są przyszłością branży budowlanej, a budownictwo ekologiczne wbrew przewidywaniom nie okazało się tylko chwilowym trendem. Wszyscy doceniamy wartość, jaką ochrona środowiska wnosi w naszą rzeczywistość. Ekologiczne rozwiązania pozwalają oszczędzać pieniądze i znacząco podnoszą komfort życia. Dzięki nowoczesnym elementom konstrukcyjnym w naszych domach jest cieplej, chociaż nie musimy za to dużo płacić. Korzyści są bezdyskusyjne, więc inwestorzy coraz częściej budują domy zeroemisyjne. Co to znaczy, że dom „nie ma emisyjności”?
Czym jest dom zeroemisyjny?
Jaką konstrukcję ma dom zeroemisyjny? Co to znaczy, że budynek cechuje się zerową emisyjnością? Dom zeroemisyjny jest obiektem, który nie przyczynia się do emisji dwutlenku węgla do atmosfery, ani nie generuje innych zanieczyszczeń. Taki obiekt jest z reguły samowystarczalny energetycznie i bezpieczny nie tylko dla środowiska, ale też dla mieszkańców. W domach zeroemisyjnych i pasywnych zastosowanie mają technologie i materiały budowlane ograniczające lub eliminujące użycie energii z zewnątrz.
Energooszczędne okna w zeroemisyjnym domu
Jednym z najważniejszych elementów domu zeroemisyjnego jest stolarka otworowa. W domu o zerowej emisji CO2 stosuje się wysokiej jakości okna o niskim współczynniku przenikania ciepła. Czy powinny być to okna plastikowe czy aluminiowe, to zależy już od indywidualnych preferencji inwestora. Jedne i drugie mogą cechować się równie dobrymi parametrami, a przy tym zapewniać lepsze przenikanie światła słonecznego do wewnątrz i wyższy poziom bezpieczeństwa.
Standardem dla budownictwa ekologicznego są okna o współczynniku Uw 0,9 W/m2K, natomiast w domach pasywnych zastosowanie mają nowoczesne okna z Uw nie większym niż 0,8 W/m2K. Takie rozwiązania nie tylko doskonale chronią przed stratą energii cieplnej, ale też umożliwiają jej pozyskiwanie poprzez większą powierzchnię szyby wyprodukowanej w specjalnej technologii.
W zeroemisyjnym domu doskonale sprawdzą się okna Reveal z ukrytymi zawiasami. Produkty z tej serii cechują się designerskim, minimalistycznym wzornictwem, doskonałym poziomem bezpieczeństwa oraz naprawdę wysokim parametrem efektywności energetycznej. Okna te mają współczynnik Uw na poziomie 0,7 W/m2K, co wyprzedza aktualne normy ustalone w Warunkach Technicznych. Są wodoszczelne i wiatroodporne – idealne do domów zeroemisyjnych. Okna Reveal zostały dodatkowo wyposażone w zaczepy antywyważeniowe podnoszące poziom bezpieczeństwa. Obecność szyb ECLAZ podnosi wydajność energetyczną okien Reveal aż o 20% – dzięki tej technologii okna zatrzymują jeszcze więcej ciepła.
Doskonałym dopełnieniem takich okien będą aluminiowe drzwi drzwi Reveal z Ud już od 0,8 W/m2K oraz Ug na poziomie 0,6 W/m2K.
Zyskujemy my i środowisko
Zeroemisyjny dom nie może funkcjonować bez najwyższej jakości okien i drzwi. Niskiej jakości stolarka otworowa w domu jednorodzinnym odpowiada za stratę nawet kilkudziesięciu procent ciepła, a to wymusza intensywniejsze ogrzewanie i skutkuje wyższymi wydatkami, nie mówiąc już o zanieczyszczeniu atmosfery. Rozsądne zarządzanie energią jest ważne zarówno w domach ogrzewanych tradycyjnymi kotłami, jak i w nowoczesnych domach zeroemisyjnych zasilanych energią produkowaną przez panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła.
Posiadanie własnego domu jest luksusem – nie można temu zaprzeczyć, ale ta wygoda wcale nie musi wiązać się z koniecznością ponoszenia dużych wydatków. Inwestycja w rozwiązania obniżające zapotrzebowanie budynku na energię (w tym okna), jest najlepszym, co możemy zrobić dla swojej przyszłości.
Zeroemisyjny dom to kosztowna inwestycja? Niekoniecznie
Budowa domu zeroemisyjnego wiąże się z dużymi nakładami finansowymi – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jeśli jednak policzymy potencjalne zyski, to okazuje się, że dzisiaj nie opłaca się już wznosić domów w tradycyjnej technologii. Inwestycja w ciepłe okna, drzwi i materiały budowlane o wyższym stopniu efektywności energetycznej powinna być rozpatrywana w kontekście długoterminowym.
Zakup wysokiej jakości okien nie musi być poza zasięgiem – da się go dofinansować z programu Czyste Powietrze Plus. Beneficjenci tego planu dopłat uzyskują nawet do 30 000 zł podstawowego dofinansowania na nowoczesną stolarkę otworową. Co ważne, dotacja jest przewidziana nie tylko dla osób planujących wymianę okien w starym domu, ale też cały zakres prac termomodernizacyjnych, które wyniosą energooszczędność na zupełnie nowy poziom.