Dbałość o teraźniejszość i przyszłość planety, troska o klimat i środowisko naturalne – to obserwowane od pewnego czasu podstawowe trendy w budownictwie, które jest odpowiedzialne za 40% emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Kompleksowe rozwiązania służące redukcji tego niekorzystnego zjawiska obejmują wszystkie etapy wznoszenia budynków oraz użyte do tego materiały i elementy. W efekcie bowiem ma powstać eko dom, służący dobrostanowi nie tylko człowieka, ale i jego otoczenia.
Czym jest zdrowy dom?
Najkrócej rzecz ujmując – to dom przyjazny dla środowiska, równocześnie zapewniający maksymalny komfort mieszkańcom. Wszak budowa domu jest najbardziej długofalową inwestycją, której rezultaty będą miały wpływ na życie nasze, a być może także naszych dzieci i wnuków. Dlatego już na etapie projektu trzeba zwrócić uwagę na podstawy. Niskoemisyjność i poszanowanie środowiska musi iść w parze z maksymalnym wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, dociepleniem konstrukcji, efektywną wentylacją, czy idealnym poziomem nasłonecznienia. Dopiero optymalizacja wszystkich składowych spowoduje, że powstanie naprawdę zdrowy dom, w którym będziemy swobodnie oddychać (dosłownie i w przenośni). Stąd ogromne znaczenie ma wybór i połączenie odpowiednich materiałów. Wznosząc ekologiczny dom powinniśmy uwzględnić jak najwyższej jakości stolarkę otworową, w szczególności – okna pasywne i energooszczędne.
W jakie okna wyposażyć dom przyjazny dla środowiska?
Do niedawna panował powszechny pogląd, że naprawdę przyjazne środowisku są okna z ramami wykonanymi z surowca naturalnego, czyli drewna. Rosnąca świadomość proekologiczna spowodowała jednak rewizję tego stanowiska. Obecnie trudno sobie wyobrazić eko dom bez topowej klasy okien aluminiowych. Dlaczego? To najłatwiej wyjaśnić na konkretnych przykładach. ALU okno ekologiczne Genesis łączy w sobie pragmatyzm, piękno i najwyższy standard izolacyjności termicznej. Kształtujący się na poziomie zaledwie 0,7 W/m²K współczynnik przenikania ciepła Uw z zapasem spełnia ostre normy Warunków Technicznych 2021.
Równie znakomitymi parametrami imponuje okno energooszczędne Reveal, w którym najlepsze na rynku szyby ECLAZ o 20% podnoszą wydajność energetyczną, zaś innowacyjne profile Decalu wykonane w technologii So Easy składają się z jedynie pięciu elementów! W standardowych rozwiązaniach liczba składowych wynosi jedenaście, a przecież obniżenie zawartości surowca niezbędnego do produkcji okna jest równie istotne. Eko dom to budynek nie tylko zużywający mniej (lub wcale) energii ze źródeł nieodnawialnych. W jego ślad węglowy wpisana jest również emisja CO2 podczas całego procesu wytwarzania wszystkich elementów budowlanych. Mniej materiału w każdym oknie to już globalnie odczuwalna ulga dla środowiska, a kiedy weźmiemy jeszcze pod uwagę fakt, że aluminium jest surowcem znakomicie nadającym się do recyklingu, zaś energia potrzebna do jego powtórnego przetworzenia to zaledwie kilka procent tej zużytej do pierwotnej produkcji… wnioski nasuwają się same!
Dlaczego warto być eko?
Eko dom, wzniesiony zgodnie z założeniami zrównoważonego budownictwa, to nie tylko dom przyjazny dla środowiska, ale również przynoszący wymierne korzyści jego właścicielowi i użytkownikom. Stolarka okienna może odpowiadać za nawet 30% ciepła uciekającego na zewnątrz. Już samo zatrzymanie tego procesu przyniesie oszczędności w postaci zmniejszonych wydatków na ogrzewanie. Na tym jednak nie koniec możliwości, jakie wynikają z odpowiedniego doboru okien. Większa ilość naturalnego światła oznacza redukcję rachunków za prąd. To samo dają systemy umożliwiające wentylację pomieszczeń bez konieczności uciekania się do urządzeń zużywających energię elektryczną. Efektem w skali mikro jest dbałość o zawartość ludzkich portfeli, ale w globalnym ujęciu każdy ekologiczny dom obniża mającą negatywny wpływ na klimat emisję gazów do atmosfery.
Eko dom – dążenie do ideału, czyli optymalizacja
Trzeba z całą mocą podkreślić, że angażowanie wielkich środków finansowych po to, by każdy element naszego wymarzonego domu cechował się najwyższymi z możliwych parametrami może mijać się z celem. To zwyczajnie niepotrzebne. Ważne jest, by poszczególne składowe ze sobą współgrały – i doskonałym przykładem takiego rozwiązania jest dom optymalny, budynek funkcjonalny, estetyczny i przystępny cenowo. Zdrowy dom, w którym wszystkie ujęte w projekcie muszą mieć silne uzasadnienie ekonomiczne. Masowe zastosowanie przedstawionych w tej koncepcji rozwiązań to jednak wciąż jeszcze pieśń przyszłości, dopóki więc nie staną się powszechne, skupmy się na osiągalnych obecnie konceptach domów pasywnych i energooszczędnych