Globalne ocieplenie nie jest jedynie frazesem powtarzanym na manifestacjach środowisk proekologicznych. Wzrost temperatury szczególnie w letnich miesiącach jest widoczny i odczuwalny, a dla niektórych – wręcz nieznośny. By przeciwdziałać upałowi w pomieszczeniach, uciekamy się do wszelkich dostępnych środków. Klimatyzacja, wentylatory… działają, ale pożerają mnóstwo energii, a więc i pieniędzy z naszych portfeli. Zatem – jak chłodzić dom latem by robić to i skutecznie, oszczędnie i bez szkodzenia środowisku?
Szyby jak Kopernik, czyli skuteczne chłodzenie domu bez klimatyzacji
O słynnym astronomie mówi się, że „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”. Pierwszą część tego zdania można odnieść także do niezwykle dobrze sprawdzających się w letnich warunkach szyb selektywnych. Esencją ich przydatności jest odbijanie promieni słonecznych przez zastosowanie specjalnych powłok z warstwą srebra. Ta właściwość powoduje, że w gorące dni niechciane nagrzanie wnętrza zmniejsza się nawet o 20% w porównaniu z pomieszczeniami wyposażonymi w okna ze zwykłymi szybami. Chłodzenie powietrza w domu zaczyna się więc od zapobiegania jego nagrzaniu. Najnowocześniejsze szyby przeciwsłoneczne mają aż trzy warstwy srebra, dzięki czemu odfiltrowują nawet dwie trzecie energii promieniowania słonecznego, skutecznie ułatwiając chłodzenie domu bez klimatyzacji. Jednocześnie wysoka selektywność, czyli stosunek przepuszczalności światła do ochrony przed ciepłem słonecznym sprawia, że wnętrza są jasno oświetlone ale nie gorące, co w oczywisty sposób podnosi komfort ludzi w nich przebywających.
Czytaj także: jak utrzymać komfort termiczny przez cały rok
Jak chłodzić dom latem bez wymiany okien?
Szyby przeciwsłoneczne to znakomite rozwiązanie kiedy budujemy dom bądź planujemy wymianę okien. Co jednak gdy nasza stolarka okienna nie wymaga jeszcze renowacji, a chcemy zadbać o chłodzenie powietrza w domu? Pomogą nam w tym rolety zewnętrzne – bariera powstrzymująca zarówno niepożądanych gości i wścibskie spojrzenia, ale również promienie słoneczne. Wykonane z wysokiej jakości stopu aluminium i wypełnione pianką poliuretanową zapewniają doskonałą izolację, umożliwiając latem obniżenie temperatury w pomieszczeniach. By optymalnie je wykorzystać należy rolety zamykać zanim promienie słoneczne zaczną padać na szybę, otwierać zaś gdy okno znów znajdzie się w cieniu. Dużym ułatwieniem w codziennej eksploatacji jest bezszelestnie pracujący mechanizm, który można zaprogramować na konkretne godziny, albo też wykorzystując sygnał z czujnika światła słonecznego – wtedy w pochmurne dni rolety nie ograniczają dopływu światła do pomieszczenia, pozostając cały czas otwarte. To bardzo praktyczne i wygodne w obsłudze rozwiązanie, które stopniowo acz zdecydowanie wypiera królujące jeszcze nie tak dawno żaluzje, bowiem rolety zewnętrzne to nie tylko chłodzenie domu bez klimatyzacji, ale również ochrona przed hałasem z zewnątrz.
Jak chłodzić dom latem? Wietrzenie – najprostszy sposób na chłodzenie powietrza w domu
Zdawałoby się, że zwyczajne otwarcie czy uchylenie okna i wpuszczenie do pomieszczenia świeżego powietrza jest czynnością na tyle łatwą, że nie należy się nią przesadnie przejmować i rozkładać na czynniki pierwsze. A jednak pozostaje istotna kwestia – jak chłodzić dom latem tylko go wietrząc, kiedy temperatura na zewnątrz jest nieznośnie wysoka? Przede wszystkim w upalne dni okna najlepiej otwierać wczesnym rankiem, późnym wieczorem i w nocy, kiedy powietrze wpadające do wnętrza rzeczywiście je oziębi. Obawy o nocną wizytę złodziei skuszonych otwartym oknem rozwieje zastosowanie okucia Comfort, które umożliwia odsunięcie skrzydła od ramy o 6 mm na całym obwodzie, podczas gdy okno wciąż pozostaje zaryglowane, a rozszczelnienie nie jest widoczne z zewnątrz.
Możliwe jest też chłodzenie domu bez klimatyzacji przez wywołanie kontrolowanego przeciągu – otwierając przeciwległe okna, rzecz jasna jeśli pozwala na to układ pomieszczeń. Należy wtedy pamiętać o zabezpieczeniu skrzydeł przed zatrzaśnięciem, oraz sprawdzać prognozę pogody, bowiem przy zagrożeniu burzą lub silnym wiatrem lepiej jednak okna tylko uchylić.
Kompendium wiedzy na temat wietrzenia znajdziesz pod adresem: https://www.oknoplus.com.pl/warto-przeczytac/jak-wietrzyc-mieszkanie-przez-caly-rok/
Chłodzenie domu bez klimatyzacji służy oszczędności… i planecie
Świat zmierza w kierunku proekologicznej energooszczędności. Tymczasem urządzenia służące obniżaniu temperatury w pomieszczeniach powodują spore zużycie energii, co przy jej obecnych cenach w oczywisty sposób przekłada się na wzrost kosztów utrzymania domu. Zwiększony pobór mocy ma także niebagatelny, negatywny wpływ na środowisko. Skoro więc wiemy już, jak chłodzić dom latem bez używania szkodliwej na dłuższą metę technologii – możemy mieć zarówno komfortową temperaturę we wnętrzach, jak i satysfakcję z wpisania się w globalne trendy.