Śnieg, mróz, wiatr oraz wilgoć – w okresie jesienno-zimowym okna regularnie wystawiane są na ciężką próbę. Wymagamy od nich wiele, ale czy tyle samo uwagi poświęcamy zachowaniu ich w dobrym stanie i nienagannej kondycji?
Nadchodząca wiosna to doskonały moment, by przyjrzeć się im dokładniej i dokonać małego przeglądu potencjalnych, sezonowych uszkodzeń. Być może dzięki temu unikniemy niepotrzebnych wydatków związanych z późniejszym serwisowaniem lub wymianą stolarki okiennej na nową. Od czego więc zacząć? Najlepiej od początku! Wszak czyszczenie okien to przecież znany wszystkim wiosenny rytuał!
Jak myć okna w XXI wieku?
Szmatki ze starych ubrań, archiwalne zgniecione gazety, woda z octem – kto choć raz nie używał ich do czyszczenia okien, niech pierwszy podniesie rękę! „Babcine metody”, choć niekiedy wystarczające, odchodzą dziś do lamusa, a dzięki nowym technologiom porządki mogą być szybsze, prostsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze dla stolarki i zdecydowanie mniej męczące.
Doprowadzenie wszystkich szyb do stanu „błysku i blasku”, a przede wszystkim ręczne czyszczenie profili jest wyzwaniem czasochłonnym – zwłaszcza jeśli jesteśmy perfekcjonistami, którzy do tego wybrali niezwykle modne przeszklenia sięgające od podłogi aż po sufit. Na samą myśl kręci się w głowie? Niepotrzebnie! Odpowiedź na pytanie „jak myć okna”, by się nie przepracować jest zawsze taka sama – mądrze i z szacunkiem do własnego czasu! Warto zatem zaopatrzyć się w teleskopową myjkę lub gumową zbieraczkę wody na kiju. Ułatwi to docieranie do najdalszych zakątków, będących poza zasięgiem naszych ramion. Świetnie sprawdzi się także myjka parowa – ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, które nie tylko pozwoli pozbyć się zabrudzeń, ale także zdezynfekuje powierzchnię szklanych tafli. W tym wypadku przedłużana rączka również okaże się bardzo pomocna.
Posiadacze stolarki w bardziej tradycyjnych wymiarach do czyszczenia okien mogą wykorzystać szmatkę z mikrofibry, miskę z wodą, spray do okien oraz… wsparcie innych domowników. W końcu, co kilka par rąk do pracy, to nie jedna.
Skoro wspomnieliśmy o technologii to warto wiedzieć, że możemy tę robotę zlecić… robotom – zwłaszcza, gdy domownicy na hasło: „czyszczenie okien” mają nagle wiele innych zadań do wykonania! Nowoczesne urządzenia potrafią samodzielnie zaplanować najbardziej ekonomiczną trajektorię mycia powierzchni szyby. Można nimi również sterować za pomocą pilota lub aplikacji w telefonie. To idealne rozwiązanie dla miłośników przeszkleń XXL pozbawionych szprosów. Co prawda automatyczne urządzenia do czyszczenia pionowych powierzchni szklanych są na razie dość drogie, ale możliwe, że już za kilka lat staną się bardziej atrakcyjne cenowo i powszechniej wykorzystywane.
Czym myć okna? Dobór odpowiednich środków czyszczących
Lepsze jest wrogiem dobrego – warto o tym pamiętać, kiedy bierzemy się za czyszczenie stolarki okiennej. Na rynku istnieje sporo środków chemicznych i detergentów, które mają ułatwić nam życie i pomóc w pozbyciu się zabrudzeń z szyb lub profili. Niestety, wykorzystanie nieodpowiednich specyfików do pielęgnacji może spowodować powstanie uszkodzeń, przebarwień lub zarysowań.
Zatem, jak dobrze umyć okna plastikowe? Należy pamiętać, by preparat czyszczący nie zawierał silnych związków chemicznych, rozpuszczalników oraz substancji o właściwościach ściernych. Jeśli nie mamy pewności, czy nasz specyfik będzie odpowiedni dla okien PVC, skorzystajmy ze sprawdzonego sposobu – mieszanki wody i płynu do naczyń. Taki roztwór sprawdzi się również w przypadku uszczelek, które mogą ulec zniszczeniu na skutek kontaktu z niektórymi substancjami chemicznymi.
Wiemy już, jak postępować z PVC, a czym myć okna aluminiowe? W przypadku nowoczesnych profili najlepiej sprawdzi się woda o temperaturze ok. 25oC z dodatkiem neutralnych lub lekko alkalicznych płynów. Kategorycznie powinniśmy unikać kwaśnych środków czyszczących lub specyfików bazujących na rozpuszczalnikach. W przypadku poważniejszych zabrudzeń lepiej umyć okno dwukrotnie niż „raz, a porządnie” za pomocą niewłaściwych preparatów. Blaknięcie ramy lub zmatowienie koloru to najczęstsze przypadki uszkodzeń, kiedy użyjemy zbyt mocnych środków czyszczących.
Odpowiedź na pytanie – jak dobrze i bezpiecznie umyć okna plastikowe lub aluminiowe? – powinniśmy uzyskać od producenta wybranej stolarki. Kto pyta, nie błądzi!
Kiedy myć okna?
Wczesna wiosna to idealny czas na porządki – temperatury powyżej zera pozwolą uniknąć uszkodzeń związanych z mroźną aurą, a umiarkowane nasłonecznienie sprawi, że nie musimy obawiać się powstawania smug i zacieków na skutek zbyt szybkiego parowania. Kiedy myć okna? Wybierzmy pogodny i suchy dzień, po czym zabierzmy się do pracy. To nie tylko „czysta” estetyka. Umycie ram i szyb odsłoni ewentualne pęknięcia, rysy i uszkodzenia, które skryły się pod warstwami brudu.
Nie tylko czyszczenie okien, czyli czas na przegląd stolarki
Szczególną uwagę warto zwrócić uwagę na okucia – jeden z ważniejszych elementów stolarki okiennej, odpowiadający za jej szczelność, bezpieczeństwo oraz komfort termiczny w pomieszczeniu. Przynajmniej raz w roku powinniśmy przesmarować okucia wazeliną techniczną lub smarem silikonowym. Substancje te doskonale sprawdzą się również w przypadku konserwacji uszczelek, które zimą mogą ulec odkształceniu. Nie zapominajmy także o rolkach ryglujących umożliwiających samodzielną regulację docisku skrzydła do ramy. Zimą ich najgrubsza część powinna być skierowana do wnętrza pomieszczenia – wiosną warto zmienić ich ustawienie na pośrednie. Pamiętajmy również, że choć wiele prac jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, to jeśli zaobserwujemy obluzowane elementy czy zużyte mechanizmy to sygnał, iż warto skontaktować się z fachowcem.
Wiosenne porządki to nie tylko doskonały moment na czyszczenie okien, to także okazja, by sprawdzić ich szczelność oraz bezpieczeństwo. A w przypadku wiekowej stolarki, warto rozważyć jej wymianę. Szczególnie, kiedy możemy skorzystać z rządowych dofinansowań w ramach Programu Czyste Powietrze.
Gotowi na wiosenne zmiany? Jeśli zdecydujesz się na wymianę stolarki okiennej, sprawdź, jakie trendy będą królować w 2021 roku!